Hokejisté UK převálcovali tým Masarykovy univerzity 8:3. Na brněnském ledě se jim dařilo

středa, 1. listopad 2017 15:39

V rámci Evropské univerzitní hokejové ligy se vůbec poprvé proti sobě postavili hráči Karlovy a Masarykovy univerzity. Na ledě brněnského celku Kometa Brno se ve čtvrtek 26. října více dařilo týmu UK, který si připsal další tři body za vítězství do ligové soutěže. UK porazila MU 8:3.

masaryk693

Začátek utkání poznamenala lehká nervozita na obou stranách, i přesto se hrálo ve vysokém tempu. Hostující tým z Prahy dostával domácí jednoduchou hrou a častou střelbou pod velký tlak. Pozornost brněnského gólmana Pavla Golasowského vyzkoušeli hned v úvodu nejprve Václav Krudenc a po něm i Petr Novák. Oba bez úspěchu. Výrazný forčeking týmu UK dělal brněnským hráčům problémy a nedovoloval jim rozehrát postupný útok. V první šanci se na domácí straně objevil Peter Bustin, netrefil však branku, kterou od začátku tohoto utkání střežil Matěj Oliva. O minutu později už se poprvé v utkání měnilo skóre, a to ve prospěch UK. Po učebnicovém řešení situace zakončil Marek Pulkrab po Krudencově přihrávce. To vyprovokovalo hráče MU k vyšší aktivitě. V první velké příležitosti domácích se tváří v tvář Matěji Olivovi ocitl Patrick Brzobohatý. Na brankáře UK však nevyzrál.

Ve čtrnácté minutě se poprvé vylučovalo. Na trestnou lavici šel za podražení pykat domácí Adam Grman a hráči UK mohli poprvé v zápase předvést nacvičené přesilovkové kombinace. V největší šanci se však ocitl domácí Jiří Čtvrtníček, který se s Brzobohatým řítil proti gólmanovi Olivovi. Situaci dva na nikoho však hráči nevyřešili dobře a nechali zazářit brankáře UK. Při šanci Tobiáše Slavíčka z UK přišlo další porušení pravidel ze strany brněnských hráčů a Patrick Brzobohatý musel jít na lavičku za krosček. Dvojnásobnou přesilovku už hokejový tým UK Praha využil a krásnou střelou z první se prosadil Petr Novák, 2:0. V pokračující přesilové situaci hostujících hráčů dokázal rychle navýšit skóre na rozdíl tří branek Lukáš Kasala, který namířil puk švihem do stejných míst jako před ním Petr Novák a nedal Pavlu Golasowskému žádnou šanci.

Minutu před koncem opět zahrozili domácí, ale ani druhou situaci dva na nikoho nedokázali zakončit důrazně a Matěje Olivu nepřelstili. První třetinu jasně ovládl hostující tým UK poměrem 3:0.

Do druhé třetiny vstupovali hráči UK oslabeni o Štěpána Veselého, který si odpykával trest z konce první části hry. Domácí tým sice dokázal soupeře zamknout v obranném pásmu, na Olivu v brance ale nevyzráli. Ve dvacáté páté minutě z dálky vyzkoušel jeho pozornost Jiří Čtvrtníček. Vyprovokoval menší potyčku, v níž byl nejaktivnější kapitán UK Tobiáš Slavíček, čímž oslabil svůj tým na další dvě minuty. Přesilovka se však týmu MU vůbec nepovedla. Po chybné rozehrávce Romana Kosorina a důrazu Lukáše Kasaly zasunul Aleš Hyršl kotouč mezi betony Pavla Golasowského a vyhnal domácího gólmana na střídačku, 4:0. Mezi tyče se postavil náhradní brankář Brna David Holub.

wild346

V pokračující početní výhodě MU se domácím podařilo přečíslit obranu UK, střílenou přihrávku před brankou tečoval Patrick Brzobohatý, ale trefil pouze tyčku. Tlak MU pokračoval a vyústil v další přesilovou hru po vyloučení Lukáše Pastiera. První formace domácích se snažila pálit ze všech pozic, ale brankář Oliva nedal střelcům z MU sebemenší šanci. Ihned po návratu Lukáše Pastiera na led potrestal nevyužitou přesilovku opět Aleš Hyršl. Po přihrávce Matuše Baláže poprvé překonal brankáře Holuba, který si ještě nestihl pořádně sáhnout na kotouč.

Domácí tým se snažil být aktivní, ale nedokázal si proti skvěle bránícím hráčům UK vypracovat výraznější gólovou příležitost, nepomohlo jim ani vyloučení Lukáše Kukačky. Aleš Hyršl útočil na hattrick, ale brankáře Holuba podruhé přelstít nedokázal. Při dalším vyloučení Lukáše Pastiera měli brněnští hokejisté další, už pátou možnost vstřelit svou první branku v tomto duelu. Opět ale pykali za svůj nízký důraz a Marek Pulkrab po samostatném úniku v oslabení navýšil náskok UK na rozdíl šesti branek. Po dvou třetinách vedla UK 6:0.

Do třetí třetiny poslal i tým UK svého náhradního brankáře a objev loňské sezony Zbyňka Kardu. Hosté začali třetí třetinu tak, jak zakončili tu druhou, a Petr Novák po 45 vteřinách vstřelil svou druhou branku, když dorazil nepřesnou střelu Tobiáše Slavíčka, 7:0. V padesáté čtvrté minutě si hráči UK vynutili další dvě vyloučení na straně domácích, což jim mohlo pomoci k navýšení náskoku. Šanci na dovršení hattricku měl Petr Novák, ale ani ze své oblíbené pozice domácího brankáře nepropálil. Hráči MU se také nenechali ve vlastním oslabení zahanbit a po pěkné individuální akci Adam Grman vybídl ke skórování Patricka Brzobohatého. Proti byl však nový muž v brance UK, Zbyněk Karda, který útok zneškodnil fantastickým zákrokem lapačkou.

Po vyloučeních Matúše Baláže a Krištofa Špičana si mohlo i domácí mužstvo vyzkoušet přesilovku pět na tři. Tuto šanci domácí už nepromarnili. Pěknou akci zakončil do odkryté klece Jiří Čtvrtníček, 7:1. Tento gól probral brněnské fanoušky, kteří hnali své hráče ke vstřelení další branky. Avšak o pět minut později publikum umlčel Petr Svoboda, tomu naservíroval puk před odkrytou branku Libor Bartoš.

V této fázi začaly oba týmy hrát trochu lehkovážněji a otevřela se okénka v obranných řadách. Využili toho domácí a dokázali vstřelit po chybách hostí druhou a třetí branku v utkání. UK přesto odjížděla z Brna s vítězstvím 8:3 a dalšími třemi body za vítězství do soutěže Evropské univerzitní hokejové ligy.

Brněnské utkání bylo mimořádné i z pohledu diváckých tribun. Zápas si nenechaly ujít bezmála čtyři tisíce diváků, tím byl překonán dosavadní návštěvnický rekord Evropské univerzitní hokejové ligy.

S novým akademickým rokem započal také pátý ročník Evropské univerzitní hokejové ligy (EUHL). Do tzv. východní divize ligy se zapsalo třináct vysokoškolských týmů z České republiky, Maďarska, Slovenska a Polska. Reprezentace UK vstupuje do pokračování EUHL z pozice obhájce titulů ze všech předchozích ročníků ligy. Letos však cesta za vítězstvím nebude tak jednoduchá, do soutěže se přihlásily nové velmi silné týmy především z tuzemských univerzit, uhájit si nálepku nepřemožitelnosti proto pro UK nebude tak snadné.

Smyslem celého projektu EUHL​ je nejen seznamovat vysokoškolské studenty napříč Evropou, ale především udržet u hokeje ty, kteří nemají ambice stát se profesionálními hráči.

Autor: Josef Vošahlík; red.