Chládek chce novelu VŠ dojednat s akademiky do června

pátek, 28 březen 2014 16:02

ctk210

Praha 13. března (ČTK)

Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) chce s akademickou obcí dojednat podobu novely vysokoškolského zákona do června, schválena by měla být do konce roku. Chládek to dnes řekl po jednání se zástupci České konference rektorů a Rady vysokých škol. Na náměstka pro vysoké školy navrhl Chládek Jaromíra Vebra z Vysoké školy ekonomické, je to nominant hnutí ANO.

Novela vysokoškolského zákona se připravuje už několik let, na konečné podobě zákona se ale ministerstvo s akademiky nikdy neshodlo. Zatím poslední návrh vytvořil exministr Petr Fiala, na tento materiál teď Chládek s akademiky naváže. Zaměřit se chce na pět oblastí, a sice otázku akreditací a hodnocení kvality vysokých škol, kontraktové financování, autonomii škol, personální záležitosti a možnost zřizovat veřejné výzkumné instituce.

"Shoda panuje v oblasti kontraktového financování," uvedl Chládek. To znamená, že univerzity by se státem uzavřely smlouvu ohledně toho, kolik peněz dostanou v několika příštích letech. Díky tomu by mohly lépe plánovat investice. Debatu čeká Chládek ohledně změn akreditačního systému, o němž chce jednat i se šéfkou Akreditační komise Vladimírou Dvořákovou. "Systém je přetížený natolik, že nemůže efektivně fungovat," upozornil Chládek. Podle něho musí vzniknout nové "těleso", které bude akreditace řešit.

"Zcela jednoznačně musíme ale vysoké školství propojit s nějakou reflexí, potřebou i trhu práce," dodal ministr. Nabídka studia podle něho musí zohledňovat i zaměstnatelnost absolventů. Rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek si od novely slibuje také jasné nastavení v oblasti poplatků, například za prodloužení studia.

Na takzvaných národních kulatých stolech, které ministr zahájil právě setkáním s rektory a Radou vysokých škol, chce v budoucnu projednávat třeba i to, jak by měla vypadat státní maturita, aby ji vysoké školy mohly uznávat při přijímání nových uchazečů. K přípravě novely vznikne pracovní skupina.

Do novely chce Chládek zapracovat i změny ve jmenování profesorů. Ty by mohl nově místo prezidenta jmenovat buď sám ministr, předseda Senátu, nebo rektoři vysokých škol. Chládek už dřív nevyloučil ani možnost, že by profesory dál jmenoval prezident. V tom případě by ale Miloš Zeman chtěl mít možnost navržené adepty odmítnout.

V novele Chládek počítá také s už dříve navrhovaným rozdělením škol na profesní, které budou zakončené bakalářským titulem a budou poskytovat vzdělání do praxe, vzdělávací zakončené magistrem a špičkové vědecké univerzity vzdělávající doktorandy.

Zatím poslední návrh novely připravoval na ministerstvu náměstek pro vysoké školy Tomáš Hruda, ten ale k březnu skončil ve funkci. Nového náměstka Chládek hledal dlouho, nyní oznámil, že by se jím mohl stát děkan fakulty podnikohospodářské VŠE Veber. Ten nedávno kandidoval na rektora VŠE, nakonec ale byla do funkce zvolena dosavadní prorektorka pro zahraniční vztahy Hana Machková.

Univerzita Karlova využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autor: