Desítky Ukrajinců míří do Česka

úterý, 25 únor 2014 11:58

ln210

Lidové noviny, 25.2.2014, Rubrika: Domov, Autor: MICHAELA KABÁTOVÁ

Policie zatím nemá pokyn, aby proti Ukrajincům bez povolení k pobytu postupovala jinak než vůči ostatním

PRAHA Lidija Kryštalová je na Ukrajině známou textilní designérkou. Před týdnem ale utekla z rozbouřené země do Prahy a domů už se nikdy nechce vrátit. Počet Ukrajinců, kteří chtějí žít v Česku, v posledních dnech roste.

„Dílnu mám přímo na Majdanu a celou dobu jsem sledovala, co se tam děje. Už jsem to nemohla vydržet,“ vysvětluje Lidija.

Před týdnem se proto rozhodla odjet za dcerou, která se do České republiky provdala. „Mám tříměsíční turistické vízum a chci žít s dcerou a malou vnučkou v Liberci. Teď jsem v Praze a snažím se zjistit, jak toho docílit,“ vypráví.

Podle informací LN se ale do Kyjeva bude muset vrátit. A zažádat o vízum na velvyslanectví. V posledních dnech tak učinily desítky místních, kteří stejně jako Lidija nevěří v nápravu poměrů na Ukrajině. „Počet žádostí o víza není každý den stejný. Jsou to desítky žádostí za určité dny,“ sdělil LN mluvčí ministerstva zahraničí David Frous.

Pracovníci velvyslanectví v Kyjevě a konzulátu ve Lvově potvrzují, že se zájem o víza zvýšil. Přestože zatím nejde o dramatický nárůst, řídí se mimořádným opatřením evropské Rady ministrů a vyřizují tyto žádosti co nejrychleji.

Podle pátečního vyjádření premiéra Bohuslava Sobotky je Česko schopné přijmout stovky uprchlíků. Jaký bude konečný stav, bude záležet na tom, jestli se naplní příslib tamní, dnes již bývalé hlavy státu Viktora Janukovyče na vypsání předčasných prezidentských voleb a vytvoření nové vlády, myslí si český premiér. „Dokážu si představit, že radikálové na obou stranách s plánem spokojení nejsou, ale podle mě dává šanci, aby se rozhodlo ve volbách a aby se nerozhodovalo na ulicích,“ konstatoval.

Dnes se navíc sejdou ministři zemí visegrádské čtyřky a budou řešit přípravu na možnou migrační vlnu. Výstup z této schůzky bude určující i pro postup ministerstva vnitra vůči Ukrajincům, kteří už žijí v Česku a má jim končit vízum.

„Připravili jsme si prozatím několik scénářů. V tuto chvíli máme avizováno, že zhruba tři osoby by měly požádat o mezinárodní ochranu v souvislosti s děním na Ukrajině. Vedeme s nimi řízení,“ sdělil LN mluvčí resortu Pavel Novák.

V Česku mohou dostudovat Aby tito lidé nemuseli z Česka odjet zpátky, musí získat takzvané vízum za účelem strpení. To se uděluje jen v mimořádných situacích, jakou je právě dění na Ukrajině. Podle informací LN z místní komunity Ukrajinců jde o téma, které mnozí řeší.

Cizinecká policie zatím nedostala pokyn, že by proti Ukrajincům bez povolení k pobytu měla postupovat jinak než vůči jiným cizincům. „Kdybychom na někoho přišli, bylo by s ním zahájeno řízení o správním vyhoštění. K tomu nedojde hned v ten den,“ vysvětlila její mluvčí Kateřina Rendlová.

V případě Ukrajiny by podle ní policie mohla svolit k nejdelší možné lhůtě, která je ale i tak pouze měsíční. Některé případy se ale mohou posuzovat individuálně.

Dvě desítky ukrajinských studentů také dostaly od Karlovy univerzity možnost dostudovat v Česku prostřednictvím Stipendia Václava Havla. Nabídka se týká pouze studentů, kteří byli postiženi přímou perzekucí na Ukrajině, uvedl v prohlášení rektor UK Tomáš Zima.

Podobnou pomoc přislíbila ukrajinským studentům ve čtvrtek i Univerzita Palackého v Olomouci. Nástup do studijních programů očekávají univerzity co nejdříve. Technické kroky ale teprve připravují.

Autor: