Porodnice? Matky určí, který špitál je nejlepší

středa, 14 srpen 2013 11:21

mfddnes210

14.8.2013, Rubrika: Vysočina, Strana: 1, Autor: Jaroslav Paclík Kateřina Černohorská

Chystá se „souboj“ personálu nemocnic, které sídlí na Vysočině, s lékaři a sestřičkami v Plzni. Hodnotit budou rodičky formou dotazníků. Jednoletý průzkum zaštítí Filozofická fakulta Univerzity Karlovy.

JIHLAVA Matky dětí si v příštích měsících budou moci zahrát na „učitelky“ a oznámkují kvalitu péče a personálu v porodnici. Radní kraje včera odsouhlasili, že se všech pět vysočinských porodnic zapojí do průzkumu. Ten porovná péči v Jihlavě, Třebíči, Havlíčkově Brodě, Novém Městě na Moravě a Pelhřimově s porodnicí ve Fakultní nemocnici Plzeň.

„Posuzovat se bude například příprava před porodem, komunikace, spokojenost s atmosférou a přístupem personálu. Zhodnotí se také využívanost nabídek, které v porodnicích jsou, například porod do vody,“ uvedl hejtman Vysočiny Jiří Běhounek. Od šetření, které vyjde na 330 tisíc korun, si vedení kraje slibuje i „nátlak“ na to, aby porodnice měly vysokou úroveň. „Nemocnice budou pod větším drobnohledem rodiček,“ vysvětlil Běhounek.

Jedním z iniciátorů akce je primář gynekologicko-porodnického oddělení v Jihlavě Aleš Roztočil, který na projektu spolupracuje s Michalem Stehlíkem a Leou Takácsovou z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Takácsová v minulosti vedla podobné akce i v jiných krajích, projekt Porodní péče viděná očima rodiček je však zatím nejkomplexnější. „Jedná se o studii, která si v první řadě klade za úkol zjistit zpětnou vazbu klientek porodnice na to, jak s nimi v průběhu porodu a po něm zacházel zdravotní personál,“ vysvětlil Aleš Roztočil.

Projekt se dotkne všech porodnic na Vysočině. Podle Roztočila je přínosné, že se takto jejich spolupráce více utuží. „Projekt náš kraj také posune v oblasti vědecko-výzkumných prací,“ dodal Roztočil. Porodnictví se podle něj v současné době hodně zaměřuje na spokojenost klientů.

„Dnešní rodičky přestávají být objektem porodu. Už nechtějí, abychom jim říkali, co mají dělat. Teď jsou to velmi aktivní ženy, které chtějí být u porodu subjektem. To znamená, že svůj porod chtějí řídit, chtějí o něm vědět a plánovat jej společně s manželem a s námi,“ přiblížil stav současného porodnictví Roztočil.

„Situace se hodně blíží například prodejcům automobilů,“ nebál se říci primář. „Klienti k nim přijdou a ptají se na různé typy automobilů a obchodník jim sdělí, který je horší a který lepší, ale ve výsledku nakonec rozhoduje ten, který nakupuje. Takové je i západní porodnictví,“ vysvětlil Aleš Roztočil. V komplikovaných případech je podle něj situace jiná. Tam si rodičky nechávají o to více poradit.

Průzkum v šesti porodnicích bude trvat rok. Sběr dat bude řešen ve spolupráci se zdravotníky. Ti mají oslovit ženy na oddělení šestinedělí a budou je informovat o dotazníku. „Rodičky nebudou hodnotit svou spokojenost během pobytu v porodnici, nýbrž přibližně v měsíčním intervalu po uplynutí šestinedělí. V porodnici budou mít možnost zadat svou e-mailovou nebo poštovní adresu, na kterou si přejí zaslat dotazník,“ informovali kraj organizátoři průzkumu.

A jaké otázky budou klientkám také předloženy? Podle primáře jihlavské porodnice Aleše Roztočila budou ženy odpovídat například i na to, zda byla jejich přání v průběhu porodu vyslyšena, jestli měly dostatek soukromí nebo zda personál dostatečně reagoval na porodní bolesti. Chybět nebudou ani otázky týkající se péče o manžela. Rodičky budou moci odpovídat stylem ano–ne, případně hodnotit úroveň na škále od jedné do deseti. Další systém odpovídání zatím výzkumníci plánují. Všechny dotazované budou mít možnost odpovídat anonymně.

„Když bude úroveň porodnic vysoká, přitáhne to k nám další porody. Fakultní nemocnice Plzeň má tři tisíce porodů za rok, u nás Brod 1 300, Třebíč a Jihlava okolo tisíce,“ zmínil Běhounek.

Pelhřimov a Nové Město jsou podle statistik za rok 2011 na nižších počtech – okolo 600 porodů.

Průzkum není podle Běhounka dělán se záměrem nejhorší nebo nejmenší porodnici zavřít. „Myslíme si, že těch porodnic tady by pět mělo zůstat,“ řekl hejtman.

Podobné průzkumy by následně mohly probíhat i v jiných porodnicích v Česku, pokud se osvědčí.

Vzniknou tak analýzy souvislostí mezi kvalitou prostředí v porodnici a průběhem porodu.

Autor: