Budoucí rektor UK plánuje opravy školy, čerpání z EU a více kurzů

čtvrtek, 30 leden 2014 10:06

ctk210

Praha 29. ledna (ČTK)

Nastupující rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima se chce v příštích čtyřech letech zaměřit na investice do oprav školy a vybavení, peníze na to mají jít i z Evropské unie. Kromě znalostí se mají součástí vzdělávání stát i komunikační dovednosti, aby měli studenti širší uplatnění. Někdejší děkan lékařské fakulty počítá také z rozšířením placených vzdělávacích programů. Řekl to v rozhovoru pro ČTK.

Funkce se Zima ujme od února, na pozici vystřídá Václava Hampla. Už nyní ale vyjednává s ministerstvem školství podmínky čerpání z evropských fondů pro období 2014 až 2020 tak, aby na peníze konečně dosáhly i pražské vysoké školy a vědecké ústavy.

"Máme představy, do jakých oblastí investovat. Je to na straně jedné získávání kvalitních vědeckých týmů ze zahraničí, na straně druhé je to obnova a rekonstrukce objektů pro kvalitní výuku, kvalitní vědecké zázemí, rozšíření nových technik a technologií ve vědě a výzkumu, ale také pro nové trendy ve vzdělávání našich studentů doktorských studií, podpora samozřejmě i té spolupráce se zahraničím," uvedl.

Univerzita takto plánuje získat peníze například na technologie do nově budovaného kampusu na Albertově, kde má do roku 2018 vyrůst vědecké Globcentrum a Biocentrum.

"Další investiční akce je, a to je otázka i samozřejmě financování ze státního rozpočtu, rekonstrukce objektu v Opletalově ulici pro filozofickou fakultu, výstavba, rekonstrukce objektu kolejí 17.listopadu v Troji pro fakultu humanitních studií, matematicko-fyzikální fakulta zvažuje výstavbu objektu pro informatiku, jedná se o rekonstrukci stávajících objektů pedagogické fakulty," vyjmenoval Zima s tím, že výstavbu plánují i na lékařských fakultách v Hradci Králové a Plzni.

Co se týká novinek ve vzdělávání, budoucí šéf největší a nejstarší české univerzity, jejíž roční rozpočet se pohybuje kolem osmi miliard korun, plánuje rozšířit nabídku programů v angličtině. Univerzita by měla nabízet i víc kurzů celoživotního vzdělávání nebo profesního či kvalifikačního vzdělávání. Tyto programy jsou přitom placené.

Nový rektor chce také rozšířit záběr studentů nabídkou kurzů takzvaných měkkých dovedností. "Je to otázka kurzů, znalostí, je to určité můžeme říci ekonomické, právní minimum, ale také schopnost prezentačních a komunikačních dovedností," popsal.

Výuku chce zčásti přenést i na počítače tak, aby byly některé kurzy elektronicky dostupné a studenti si mohli své znalosti sami otestovat. Moderní výuku mají doplnit i trenažéry a simulátory, kde si mladí odborníci, například medici, vyzkoušejí nabyté poznatky praktickou formou.

Zima také počítá, že pod jeho vedením bude škola i nadále aktivně vystupovat při přípravě novely vysokoškolského zákona. Chtěl by také zlepšit platy kvalitních vyučujících. Odměňování je ale hlavně v gesci jednotlivých fakult.

Profesor Zima (1966) je přednosta Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice. V minulosti 1. lékařskou fakultu i vedl. Pracoval také na hemodializačním středisku VFN.

Adéla Klimešová mkv

Univerzita Karlova využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autor: Adéla Klimešová mkv