Rektoři se vzepřeli Zemanovu kádrování

středa, 30 říjen 2013 07:38

ln210

26.10.2013, Rubrika: Titulní strana, Strana: 1, Autor: JAN KÁLAL VERONIKA BERNÁ, Téma: Univerzita Karlova

Více než dvacítka zástupců českých univerzit odmítla účast na předávání státních vyznamenání

PRAHA Prezident Miloš Zeman si před oslavami státního svátku proti sobě popudil akademickou obec.

Většina vysokoškolských rektorů se odmítla zúčastnit pondělního ceremoniálu předávání státních vyznamenání na Pražském hradě.

Vadí jim, že Zeman bezprecedentně vyškrtl dva jejich kolegy – Libora Grubhoffera a Mikuláše Beka – ze seznamu pozvaných hostů. Na slavnostní akt do Vladislavského sálu tak dorazí jen hrstka univerzitních šéfů, více než dvacítka jich právě na protest proti Zemanovu kádrování nepřijede.

Rektoři veřejných a státních vysokých škol se přitom oslav 28. října dosud tradičně účastnili.

Účast stornoval i pražský, plzeňský nebo jihlavský primátor.

Prezident Zeman dal včera veřejně najevo, proč dvojici rektorů nechce pozvat. V prvním případě navazuje prezidentova zloba na nedávný ostrý spor o profesuru pro Martina C. Putnu.

Za Zemanova kritika se postavil rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer. A odmítl v červnu přijet do Karolina na jmenování profesorů, kde Putna chyběl. „Je logické, že prezident nepozve člověka, který už jednou odmítl jeho pozvání,“ vysvětloval včera svou selekci Zeman.

Větší příkoří ale prezidentovi zřejmě způsobil rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek. Při Zemanově zářijové návštěvě Jihomoravského kraje mu šéf druhé největší univerzity v zemi nepovolil vystoupení před studenty.

Jako důvod uvedl, že jde o čestného předsedu kandidující strany, a navrhl přesun přednášky na jiný – povolební – termín.

„Jestliže rektor mou přednášku zakázal z důvodu, že bych ji zneužil k politickému přesvědčování, považuji to za urážku hlavy státu. Reagoval jsem tedy jeho nepozváním,“ odhalil včera prezident svou motivaci. Bek trvá na tom, že jen chránil neutralitu univerzitní půdy.

Prezidentská kancelář nyní varuje, že případnou neúčast by všichni pozvaníměli doložit. Jinak jim příště žádná pozvánka možná nepřijde. „Každý pozvaný by se v případě, že nedorazí, měl řádně omluvit. S tím, že neomluvení bereme jako – dalo by se říci – neslušnost,“ řekla LN mluvčí prezidenta Hana Burianová.

Kádrování rektorů jednomyslně odmítli politici. „Není to vhodné místo pro bojkot. Prezident měl pozvat všechny rektory,“ zmínil šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. „Buran zůstane buranem, i kdyby to z Božího dopuštění byl prezident,“ opřel se do Zemana druhý muž TOP 09 Miroslav Kalousek.

Z osobní msty podezírá Zemana i volební lídryně ODS Miroslava Němcová. Mezi šesti stovkami hostů totiž jméno bývalé šéfky sněmovny chybí.

„Je to úplně primitivní pomsta za to, co jsem udělala,“ míní Němcová, která si při jmenování nové vlády v červenci odmítla potřást pravicí s Rusnokovými ministry.

Šéf komunistů Vojtěch Filip ale nabídl jiné vysvětlení. Kvůli tomu, že je sněmovna rozpuštěná, pozval Zeman z politiků na Hrad jen vedení Senátu a předsedy parlamentních stran.

A úřadující předseda ODS Martin Kuba potvrdil, že on pozvánku dostal a chystá se přijít.

Loni byla v souvislosti s hosty pozvanými na oslavu 28. října nejviditelnější absence tehdejšího premiéra Petra Nečase (ODS). Tehdy byl ještě hlavou státu Václav Klaus.

Nečas svou neúčast před rokem vysvětloval tím, že mu po sportu oteklo lýtko. Den nato ale už byl na společném zasedání české a slovenské vlády.

Autor: