Festival vědy bavil všechny věkové kategorie. Náměstí zaplavily tisíce lidí

čtvrtek, 21 září 2017 16:22

O tom, že i věda může být velká zábava, se přesvědčili všichni, kdo nedbali středečního podmračeného počasí a přišli do pražských Dejvic. Vítězné náměstí ovládl Festival vědy, do kterého se zapojily i fakulty Univerzity Karlovy, aby všem dokázaly, že výzkum lidem přináší nejenom užitečné, ale i zábavné poznání.

Do Dejvic na festival přišly tisíce lidí všech věkových kategorií. Dopoledne ho zaplavily hlavně děti ze základních a středních škol, odpoledne dorazili osvěžit se vědou i dospělí. „Přišli jsme se školou. Zůstali jsme ale déle, protože se nám tady moc líbí. Dá se tu dělat spousta věcí, člověk se naučí hodně o vědě, je to velká zábava,“ usmíval se Adam Zamojski, žák osmé třídy jedné z pražských základních škol, který právě odcházel od stánku Pedagogické fakulty UK. „Líbila se mi hra, kterou u tohoto stánku měli. Byla hodně zaměřená na logiku, to mám rád,“ doplnil. Kdo si s PedF UK nechtěl procvičovat šedé buňky mozkové, mohl se od budoucích učitelů přírodních věd dozvědět třeba to, kolik lžic cukru se ukrývá v energetických nápojích, kole nebo mléku.

Studenti 3. lékařské fakulty UK zase návštěvníkům vysvětlovali, že cukr mimo jiné vůbec nesvědčí lidskému chrupu, a poskytovali návod na správnou péči o zuby. „Hlavně děti baví, když jim speciálním roztokem obarvíme plak na zubech a pak si ho za naší asistence čistí. Pro ty nejmenší tu máme připravená taková ozubená zvířátka, na kterých jim ukazujeme, jak zuby čistit,“ popisovala ty nejpopulárnější atrakce expozice studentka 3. lékařské fakulty UK a budoucí dentální hygienistka Zuzana Ptáčková.

Jak ale podotkl Adam Zamojski, na festivalu toho bylo k vidění daleko víc, a kdyby chtěl člověk projít a vyzkoušet všechno, nestačil by mu na to ani celý den. Jen nabídka Univerzity Karlovy byla tak bohatá a rozmanitá, že se návštěvník v jednu chvíli mohl nechat chemiky z Přírodovědecké fakulty UK zapálit, aniž by utrpěl jakékoli zranění, a hned vzápětí s Filozofickou fakultou UK vzplanout alespoň na pár minut pro filozofii. A komu se z toho přísunu informací a nových poznání zamotala hlava, mohl si se studenty Lékařské fakulty UK v Plzni hned natrénovat první pomoc, případně se zeptat posluchačů farmacie, které bylinky jsou nejlepší proti nevolnosti.

Autor: Helena Zdráhalová
Foto: Luboš Wišniewski

Sdílejte článek: