Prahu letos čekají dva Majálesy

pátek, 15 únor 2013 10:34

Zatímco průvod 9. ročníku Majálesu začíná ve Vodičkově ulici a program je již sestaven, na Univerzitě Karlově se skupina studentů rozhodla založit novou tradici. Jejich Majáles by měli tvořit výhradně studenti. S organizátorkou nového Majálesu Karolínou Chloubovou jsme si povídali o přípravách.

Jak vznikla myšlenka organizovat alternativní akci k Majálesu?

.studentikavarna210Předně bych chtěla říct, že neorganizujeme alternativní Majáles, ale prostě Majáles. Rozhodli jsme se ho uspořádat, protože tady tento studentský svátek, který mají dělat studenti pro studenty, postrádáme. Pražský Majáles považujeme spíše za akci, která se dá zaměnit za jakýkoli hudební festival. My chceme program našeho studentského Majálesu vytvořit z drtivé většiny studentskými akcemi od kapel, studentských filmů až po studentské spolky atd.

Na webových stránkách uvádíte, že současný Majáles neposkytuje studentům dostatečný prostor k vyjádření názorů. Jaké skupiny studentů se zapojily do pořádání nového Majálesu?

Pražský Majáles vyčleňuje určitý prostor studentům, nicméně tuto jeho zásadní část zastiňuje program, který s nimi nemá příliš společného. Majáles podle našeho názoru má na prvním místě prezentovat právě studenty.

Na našem Majálesu spolupracují převážně studenti UK z různých spolků a fakult. Také se ovšem snažíme zapojit i další pražské univerzity, s programem nám pomáhají studenti z AMU a nyní navazujeme kontakty i s některými studenty ČVUT. Zároveň se však snažíme ještě víc rozšířit povědomí o Majálesu a vyzvat další studenty, aby přišli s nápady na program. Jsme to právě my studenti, kdo má Majáles organizovat.

Můžete čtenářům představit divadla, hudbu, filmy, které na účastníky Majálesu čekají?

Zatím vám konkrétní program neprozradíme, neboť jsme teprve ve fázi výběru a domluvy. Nicméně program hlavní scény bude brzy zveřejněn na našem webu www.majalesstudentu.cz. Další program se bude uzavírat pomaleji, chceme nechat ještě prostor dalším studentům. Zatím se domlouváme s kolegy z DAMU ohledně divadla, zároveň chceme prezentovat filmy studentů z FAMU. Budeme také organizovat autorská čtení a tak dále. Důležitá informace také je, že vstup na akci bude zdarma.

Pořádáte také v rámci Majálesu volbu krále a průvod?

Ano, pořádáme. Jak na průvodu, tak na volbě krále/královny pracujeme, ale definitivní podoba ještě není vymyšlena. Na našem webu a Facebooku máme data schůzek, které se přímo tomuto věnují a kdokoli se může k vymýšlení a tvorbě přidat. Budeme také rádi, pokud se nám začnou hlásit kandidáti a kandidátky do soutěže Krále/Královny Majálesu.

Majáles hodláte uskutečnit v prostorách Karolina. Budou se ho moci zúčastnit i studenti jiných univerzit?

Majáles se bude konat převážně ve dvorech v Celetné 20, menší dění plánujeme před Karolinem a řada akcí bude i ve studentském klubu K4. Prostory UK využíváme proto, že je to pro nás nejsnazší, uskutečňuje se teprve první ročník Majálesu, tudíž máme omezenější možnosti, co se týká financí a prostorů. Určitě to ale neznamená, že je to jen akce UK, chceme, jak už jsme říkali, vytvořit prostor i pro ostatní univerzity. Také doufáme, že se během organizování Majálesu poznáme právě se studenty jiných univerzit a pro příští rok zvolíme prostory, které budou více otevřené všem.

Autor: Petra Köpplová
Foto: red.

Sdílejte článek: