Rektor Zima: Život na UK nekončí, zachovejme zdravý rozum

pátek, 20. březen 2020

Česká vláda od úterního večera zakázala všechny hromadné akce s účastí nad 100 lidí a od středy se zavírají všechny školy včetně univerzit. O opatření proti šíření nového koronaviru rozhodla Bezpečnostní rada státu a reaguje na něj i Univerzita Karlova.

_dsc_4953_800_532

"Vzhledem k epidemiologické situaci v Evropě i na území České republiky bylo dnes rozhodnuto o ukončení kontaktní výuky a obracíme se na studenty a učitele, aby formu výuky převedli do distanční formy. Život na Univerzitě Karlově tímto momentem nekončí, i samostudium je forma vzdělávání,"řekl na úterním brífinku před novináři rektor UK Prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., MBA.

"Tato opatření nemají žádnou omezenou platnost. Budeme postupovat na základě informací ministerstva zdravotnictví a české vlády," dodal Zima, podle nějž budou opatření trvat nejméně dva týdny. "Můj pohled jako lékaře je, že by měla trvat, dokud křivka nakažených virem bude stoupat. Odborníci hovoří přibližně o dvou až čtyřech týdnech vzestupu infekce, bude však také záležet na opatřeních v ostatních zemích. Pokud bude trvání opatření delší, jsme připraveni prodloužit výuku v tomto roce a vycházet vstříc studentům tak, aby všechnu učební látku zvládli," ubezpečil rektor studentskou obec.

_vs1_0433_ifo_800_550

Pro zahraniční studenty UK platí stejná opatření jako pro české studenty. "Co se týká studentů, kteří mají na univerzitu přijet ze zahraničí, budeme je kontaktovat s tím, aby přijeli až po skončení opatření o kontaktní formě výuky. Vědecká činnost, která je na univerzitě často individualizovaná, dále pokračuje. Zaměstnancům univerzity starším 60 let nebo s chronickými onemocněními doporučujeme práci z domova," vyjmenoval rektor další části opatření.

Zároveň informoval o tom, že UK ruší veškeré veřejné akce univerzity. "A to nejen u akcí nad 100 účastníků, ale i u akcí, které se mají konat za menší účasti. Budeme tyto akce rušit či překládat, slavnostní akce typu promočních aktů budou odloženy na květen či červen. Pokud studenti budou potřebovat vydat diplom, tak jim ho samozřejmě vydáme a pak se účastní promočního aktu následně, až opatření skončí," vysvětlil Zima. Aktuálně se zrušení týká konference Ženy ve vědě, která měla proběhnout ve středu 11. března.

"Věřím, že všechna tato opatření přispějí k menšímu šíření epidemie koronaviru. Je třeba dbát především těch základních hygienických opatření - nechodit do prostorů, kde je hodně lidí, mýt si často a pořádně ruce. Zeměkoule se točí dál, zachovejme zdravý rozum a přistupujme k opatřením rozumně," řekl na závěr rektor Tomáš Zima.

Autor:
Foto: René Volfík, Vladimír Šigut

Sdílejte článek: