Budova Hollaru je znovu otevřena. Škody se odhadují na milion korun

pondělí, 06 květen 2013 13:44

Vstupní dveře výbuchem poničeného Hollaru se pro akademickou veřejnost znovu otevřely necelých dvacet minut před uplynutím týdne od nešťastné události. Rektor UK prof. Václav Hampl společně s děkanem FSV dr. Jakubem Končelíkem symbolicky zpřístupnili fakultní budovu přestřihnutím pásky.

„Rád bych poděkoval vedení fakulty a také všem dobrovolníkům, že se budova tak rychle zprovoznila,“ uvedl v přípitku k znovuotevření budovy rektor UK prof. Václav Hampl.  „Zvládli jsme zprovoznit knihovnu, což považuji za pozoruhodné,“ vyzdvihl děkan Končelík a dodal: „Nejprve jsem to považoval za nereálné, ale díky velké pomoci studentů a skupině Oživme Hollar se to podařilo.“ Knihovna má stejně jako část učeben okna do Divadelní ulice a byla jednou z nejvíce poničených prostor po výbuchu plynu v sousedním domě.

Týden po neštěstí se fakultě podařilo zpřístupnit přibližně 70 procent poničené budovy Hollaru a dosud chybějící prostory pro výuku poskytla 1. lékařská fakulta UK a soukromá New York University Prague. Podle děkana se odhad škod, které by měla uhradit pojišťovna, zatím pohybuje kolem 1 milionu korun, přičemž čtvrtinu částky tvoří náklady na zasklívání oken. Sklenáři by je měli dokončit do konce tohoto týdne a pak budou následovat  už jen drobné opravy.

„Všichni máte své židličky, všichni máte své počítače, studenti mají kde studovat. Myslím, že se nám podařilo dosáhnout normálu, a za to jsem vám velmi vděčný,“ děkoval děkan Končelík přítomným členům akademické obce FSV. „Pomoc studentů je naprosto nesamozřejmá a o to pro mne cennější,“ vyzdvihl ještě jednou zásluhy hnutí Oživme Hollar.

Květiny z rukou rektora obdrželi zástupci dvou nejhůře postižených fakultních pracovišť – knihovny a zahraničního oddělení. „Držíme palce, ať se zranění hojí a ať se zhojí i dušení otřesy s tím spojené,“ uvedl při předávání rektor.

Autor: Petra Köpplová
Foto: red.

Sdílejte článek: