Svět knihy otevřel své brány už podvacáté. Většinu knih tu získáte s veletržní slevou

sobota, 17 květen 2014 19:51

Až do neděle trvá na pražském Výstavišti v pořadí už 20. ročník mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy, jehož se tradičně účastní i Nakladatelství Karolinum, Vydavatelství FF UK a Fakulta humanitních studií UK.  Najdete je v pravém křídle Průmyslového paláce. Svět knihy také přinesl vítěze Ceny Jiřího Ortena pro mladé umělce do třiceti let.

Čestným hostem letošního jubilejního ročníku je Maďarsko, jež připravilo pro návštěvníky rozsáhlý program, který zahrnuje čtení maďarských autorů, výstavy a debaty. Celkem se na veletrhu prezentovaly čtyři stovky vystavovatelů, do literární části programu se zapojilo kolem sedmi stovek účinkujících.

Knižní veletrh se stává stále častěji také místem udílení významných literárních cen, letos se jich tu předalo více než dvacet. Už ve čtvrtek 15. května byl na slavnostním podvečeru vyhlášen vítěz Ceny Jiřího Ortena, která je určena pro mladé umělce do třiceti let. Nominováni byli Ondřej Hanus za sbírku Výjevy, Martin Poch za básně Jindřich Jerusalem a Jonáš Zbořil za svůj debut Podolí. Prestižní cenu nakonec odborná porota přidělila Ondřeji Hanusovi, který je doktorandem v Ústavu české literatury a komparatistiky Filozofické fakulty UK.

Pravé křídlo Průmyslového paláce je vyhrazeno převážně pro vydavatele odborné literatury. K nejvýraznějším patří nejen barvou stánku, ale i svou nabídkou Nakladatelství Karolinum, které pro návštěvníky přichystalo hned několik zajímavých autogramiád. V pátek se čtenáři mohli setkat např. s doc. PhDr. Barborou Osvaldovou, CSc., PhDr. Markem Ďurčanským, PhD., či prof. PhDr. Janem Křenem, DrSc., v sobotu jim knihu podepsali prof. PhDr. Ing. Jan Royt, PhD., MUDr. František Koukolík, DrSc., nebo autor doslovu nového vydání povídkového cyklu Rukověť pábitelského učně Václav Kadlec.

Jen několik kroků od nakladatelství Univerzity Karlovy své publikace prezentovalo Vydavatelství FF UK a v rámci stánku vydavatelů vysokých škol také Fakulta humanitních studií UK.

Autor: Lucie Kettnerová
Foto: red.

Sdílejte článek: