Ministr Fiala věří, že 11. června budou jmenováni všichni profesoři

pondělí, 20 květen 2013 14:52

Ministr školství Petr Fiala v pražském Karolinu na slavnostním zasedání Učené společnosti u příležitosti XIX. valného shromáždění uvedl, že se snaží, aby byli v červnu jmenováni všichni navržení profesoři. K případu profesury Martina Putny se v projevech k členům společnosti vyjádřil i předseda Akademie věd profesor Jiří Drahoš a předsedkyně akreditační komise Vladimíra Dvořáková.

a210Fiala ve zdravici přítomným zástupcům Učené společnosti v Karolinu sdělil: „Pro mne je tento prostor více než deset let spojen s každoročním jmenováním profesorů. Doufám, že za tři týdny se dočkáme toho, že zde opět budou jmenováni profesoři a budou jmenováni všichni, kteří prošli úspěšně jmenovacím řízením na našich vysokých školách. Věřte, že se snažím, aby tomu tak skutečně bylo.“

Podle předsedy Akademie věd potvrzuje „aktuální diskuse na webu Učené společnosti, týkající se nepřijatelného ohrožení akademických svobod v případě profesury pana Martina C. Putny,“ že Učená společnost stále aktivněji vystupuje na veřejnosti a pojmenovává problematické jevy v českém prostředí.

Profesorka Vladimíra Dvořáková ve svém projevu vyzvala přítomné, aby si vážili hodnot, jako jsou autonomie, svoboda a pluralita bádání, a bránili je. Tyto hodnoty podle ní umožnily dospět k demokratickému systému a daly vzniknout nové generaci vědců. „Když se podíváme na naše dějiny, tak zjistíme, že útoky proti svobodě a pluralitě vždy ukazovaly, že cesta se vydává špatným směrem. Važme si těchto hodnot a chraňme je pro budoucí generaci,“ zakončila Dvořáková svůj projev.

 

Autor: Petra Köpplová
Foto: red.

Sdílejte článek: