Noc fakulty láká na roboty, Kafku, Kotěru, Švejka i na prezidentské kandidáty

úterý, 31 říjen 2017 17:53

Každý při učení na státnice prokrastinuje trochu jinak. Někdo sleduje, co se děje na sociálních sítích, jiný místo studování paragrafů plánuje multižánrový festival. Dnes už doktorand Právnické fakulty UK Mgr. Michal Říha se řadí k těm druhým. Noc fakulty, jak event nazval, se bude konat ve středu 8. listopadu večer na Právnické fakultě UK a svým velmi rozmanitým programem rozhodně osloví nejen fanoušky práv.

noc693

„Pan profesor Aleš Gerloch vždy uvádí první přednášku definicí, že právo je multidimenzionální fenomén. Půjčili jsme si jeho citát jako podtitul festivalu. Chceme ukázat, že právo nejsou jen paragrafy ve sbírce zákonů, ale i něco skutečně živého a kreativního. Program jsme sestavili z toho nejlepšího, co naše fakulta nabízí. Také jsme pozvali řadu hostů z dalších fakult i institucí,“ podotkl Michal Říha s tím, že opravdu je na co se těšit.

Součástí nabitého večerního programu jsou přednášky, workshopy, debaty nebo třeba science slam, oblíbený žánr vědecké stand-up comedy. „Připravili jsme dvanáct přednášek a šest panelových diskuzí, do nichž se zapojí také naši studenti – hovořit budou o tom, jak zvládat stres během studia, a zaměří se třeba i na problematiku odměňování studentů pracujících v advokátních kancelářích,“ upozornil Michal Říha a doplnil: „Přijdou i hosté z Českého olympijského výboru, věnovat se budou právu a dopingu. Mezi osmou večerní a půlnocí se zkoncentrovalo asi sedmadvacet hodin programu, každý si v tom jistě najde to své. Já osobně se nejvíc těším na přednášku místopředsedy Česko-čínského centra UK profesora Michala Tomáška a doktora Tomáše Hülleho o tom, jak se nejlépe připravit na nástrahy pro české podnikatele v Číně.“

Do programu festivalu se promítlo i aktuální volební téma. Konat se proto bude debata reflektující uplynulé parlamentní volby, vystoupí na ní řada hostů, mezi nimi profesor Jan Kysela, profesor Václav Bělohradský nebo docent Petr Pithart. Na Právnickou fakultu UK se přijdou představit také prezidentští kandidáti. „Tuto akci v rámci Noci fakulty pořádá studentský spolek ELSA Praha a Mladí občané. Pozvání přijali všichni dosud zaregistrovaní prezidentští uchazeči kromě pana prezidenta Miloše Zemana. Ten bohužel odmítl,“ doplnil Michal Říha.

pravnicka346

Právnická fakulta UK není zajímavá pouze tím, kdo na ní přednáší a studuje, za pozornost stojí také budova jako taková. Proto se návštěvníci festivalu budou moci přihlásit na prohlídkovou tour po jedné z nejznámějších pražských budov postavených podle návrhu slavného architekta Jana Kotěry. Organizátoři slibují, že během komentovaných prohlídek budou zpřístupněna i místa, která jsou obvykle zamčená…

Noc fakulty odstartuje ve středu 8. listopadu v 17 hodin a bude končit kolem půlnoci. Všechny přednášky jsou v rámci večera otevřeny široké veřejnosti. Jen na komentované prohlídky budovy a také na simulované jednání Rady bezpečnosti OSN o Sýrii je třeba se kvůli omezené kapacitě dopředu zaregistrovat.

Chcete si rozšířit obzory a pobavit se na Noci fakulty? Dozvědět se třeba něco o zvolení amerického básníka Allana Ginsberga králem majálesu v roce 1965? Jak je to s Kafkou, Švejkem a právem? Nebo si poslechnout veselé historky s torturou, případně se zamyslet nad tím, zda by i roboti měli mít nějaká práva? Detailní program festivalu i návod na to, jak se přihlásit na komentované prohlídky Právnické fakulty UK nebo simulované jednání Rady bezpečnosti OSN, najdete ZDE.

Autor: Helena Zdráhalová
Foto: Thinkstock, red.

Sdílejte článek: