Spolupráce fakulty s radnicí se rozjela. Sportovat zdarma mohou děti i senioři

čtvrtek, 19 září 2013 10:40

Děti z Prahy 6 si už nemusejí lámat hlavu nad tím, co dělat ve volném čase, odpoledne mohou strávit se studenty Fakulty tělesné výchovy a sportu UK. Díky dohodě o spolupráci mezi fakultou a městskou částí totiž vznikl projekt Děti, pojďte ven!, od nového školního roku tak studenti zdarma učí děti na vybraných základních školách různým sportovním dovednostem. Na své si však přijdou i senioři. Pro ně se chystá na první říjnový den akce Sportujeme v každém věku, která se bude konat přímo na fakultě.

deti693

Když 19. června děkan fakulty docent Vladimír Süss společně se starostkou šesté městské části Ing. Marií Kousalíkovou podepsali memorandum o vzájemné spolupráci, nové projekty se už rýsovaly a na fakultě se budovala nová sportoviště. Jako první bylo otevřeno lanové centrum, nyní se dostavuje centrum městské pohybové rekreace, jehož součástí je venkovní fitness a v republice unikátní parkourové hřiště (parkour je nový typ pohybových aktivit, které vycházejí z některých tanečních prvků, základů gymnastiky i bojových umění či brazilské capoeiry).

„Chceme tím inspirovat radnice, co zajímavého pro aktivní odpočinek lidí lze vytvořit v městských parcích. Nemusí být všude jen cesty pro bruslení,“ podotkl proděkan fakulty PhDr. Karel Kovář, Ph. D. Celý venkovní sportovní areál bude dokončen na konci září, sloužit pak bude jak pro výuku studentů FTVS UK, tak ve vybraných dnech a hodinách pro sportování široké veřejnosti.

Jako první ho vyzkoušejí hned 1. října senioři. V rámci dohody o spolupráci mezi fakultou a Prahou 6 se koná akce Sportujeme v každém věku určená lidem starším šedesáti let. Při ní si účastníci budou moci ověřit svou tělesnou zdatnost či se dozví nové informace o aktivním životním stylu. „Komentovat celou akci bude absolvent fakulty a sportovní novinář Štěpán Škorpil, účast přislíbili tenista Jan Kodeš a řada dalších osobností spjatých s fakultou i s trvalým pobytem na Praze 6,“ upozornil proděkan Kovář.

Fakulta tělesné výchovy a sportu UK se zapojila také do vytváření volnočasových aktivit pro malé obyvatele šesté městské části. Se začátkem nového školního roku vypukl projekt pojmenovaný Děti, pojďte ven! - na hřištích zatím šesti vybraných základních škol Prahy 6 tak v odpoledních hodinách připravují studenti FTVS UK sportovně zaměřený program pro děti.

Cílem je nechat dětem volný přístup na nově vybudovaná sportovní zařízení u škol, aby se školáci odpoledne netoulali bezcílně po ulicích nebo jen neseděli doma u počítače. „Děti po vyučování nemusejí školu vůbec opustit a mohou tam trávit svůj volný čas, nikoli však pod dozorem učitelů. Naši studenti pro ně připravují různorodé pohybové aktivity většinou nesoutěžního typu. Věnují se především aktivitám, na které není čas ve školních hodinách tělesné výchovy a pro které má každá škola specifické podmínky. Snažíme se, aby školáci neviděli ve sportu jen soutěže nebo povinný školní předmět, ale aby se pohyb stával postupně součástí jejich volného času,“ vysvětlil proděkan Kovář.

Program se liší podle věku dětí, důraz je kladen na rozvoj základních sportovních dovedností (házení, chytání, odbíjení a cit pro míč), na jejichž základě pak lze učit sportovní hry, ale třeba i aktivity, jež mají blízko k turistice či skautingu, jako je orientace v přírodě.

Školákům se věnují studenti, kteří už mají zkušenosti s prací s malými sportovci třeba z příměstských táborů, které fakulta pořádala letošní i loňské léto a které byly mezi dětmi velmi populární. Sportovní odpoledne, jež se konají na venkovních hřištích zatím jen na některých základních školách Prahy 6 (v budoucnu by se měla rozšířit do všech škol), se budou konat do poloviny listopadu. Program se pak obnoví znovu na jaře, jakmile to počasí dovolí.

Všechny tyto akce jsou pro veřejnost zdarma. Do budoucna jich fakulta ve spolupráci s městskou částí chystá celou řadu, a to včetně sportovního doškolování pedagogů mateřských a základních škol.

Autor: Helena Zdráhalová
Foto: red.

Sdílejte článek: