Informační den UK: Středoškoláci zaplnili kampus na Albertově

neděle, 11 listopad 2018 08:30

Jak si vybrat školu? Ani ty nejpodrobnější informace na internetu občas nestačí. Zvlášť tehdy, když člověk netuší, co chce vlastně studovat. Proto pořádá Univerzita Karlova Informační den, kde jsou všechny fakulty zastoupeny hezky na jednom místě. K dispozici jsou tu uchazečům zástupci jednotlivých škol a zeptat se můžete na cokoli – od studia přes studentský život až po praktické otázky, jako je třeba ubytování.

Letos této příležitosti využilo 2400 zájemců, kteří dorazili 10. listopadu na pražský Albertov a navštívili stánky a prezentace fakult Univerzity Karlovy, neformálně si popovídali se současnými studenty univerzity ve Studentské kavárně nebo se s průvodcem vydali na prohlídku kampusu. Někteří v naději, že až se vrátí, nebude už u informačních stánků tak plno. Zájem středoškoláků příjemně překvapil Nelu Pastrnkovou, která studuje na Pedagogické fakultě a v roli studentského poradce se Informačního dne účastnila už podruhé: „Nečekala jsem, že i tady ve Studentské kavárně budou stát dlouhou frontu, aby se zeptali, jak se u nás studuje. Minulý rok tady bylo uchazečů o studium určitě méně. Největší zájem byl o speciální pedagogiku a nedávno otevřený obor psychologie.“

Davy budoucích posluchačů univerzity proudily po budově celý den. Před stánkem Fakulty sociálních věd stála trpělivě i Zuzana Odvárková. Studuje obchodní školu a láká ji ekonomie, jen zatím neví, jestli si podá přihlášku na VŠE, nebo na Univerzitu Karlovu. „Chci se zeptat na přijímačky, ale i na studium, jaké jsou možnosti a uplatnění. Podle toho se rozhodnu,“ prozrazuje studentka z Pardubického kraje. To Štěpánka Erbertová zatím nemá jasno ani v tom, jaký obor si vybrat. „Studuji na gymnáziu a máme celkem široký rozptyl – od přírodních věd po humanitní. Vybírám mezi obory na Fakultě sociálních věd, ale šla bych i na dentální hygienistku. Maturitu pak naladím podle přijímaček na vysokou,“ usmívá se gymnazistka z Mladé Boleslavi.

Tradičně velký zájem byl u stánků lékařských fakult. „Přijímačky letos nebyly hlavním tématem. Studenti se mnohem víc ptali na detailní informace o jednotlivých oborech. U nás konkrétně o studiu vojenského zdravotnictví,“ prozrazuje Alena Žaludová z Lékařské fakulty UK v Hradci Králové. To, že většina zájemců má předem nastudované stránky fakulty, potvrzuje i Jana Kováříková z 3. lékařské fakulty: „Studenti se třeba ptají na to, jak se liší studium fyzioterapie u nás od stejného oboru na FTVS. Detailně se zajímají o samotné studium.“

Roli v rozhodování hraje i spokojenost studentů. „Potěšilo mě, že nás dnes navštívila jedna naše absolventka se svou dcerou. Láká ji uvolněná a přátelská atmosféra na naší fakultě, o které jí maminka vyprávěla, a proto zvažuje, že si podá přihlášku,“ neskrývá radost Vladěna Ptáčková z Evangelické teologické fakulty, protože lepší reklamu si škola může jen těžko přát.

Nestihli jste Informační den? Nezoufejte. Většina fakult chystá Dny otevřených dveří. Aktuální informace najdete na www.is.cuni.cz/studium/prijimacky/ a na stránkách fakult. Hodně štěstí a na viděnou na UK!

Autor: Jana Rydlova
Foto: René Volfík

Sdílejte článek: