„Přísahejme na vlastní!“ volá Fakulta sociálních věd UK

čtvrtek, 20 duben 2017 09:57

Fakulta sociálních věd UK je na světě již 25 let. Za tuto dobu se stala uznávanou univerzitní součástí s nezanedbatelným přesahem k občanské společnosti. Jediná věc fakultě stále chybí – vlastní insignie.

Dlouhých dvacet pět let skládají studenti FSV UK své imatrikulační sliby a promoční přísahy na žezla zapůjčená od ostatních fakult univerzity. Situaci se rozhodli změnit zástupci Institutu komunikačních studií a žurnalistiky a Institutu ekonomických studií FSV UK, kteří iniciovali vznik crowdfundingové kampaně Přísahejme na vlastní!, která byla 4. dubna 2017 spuštěna na portálu HitHit.

Cílem veřejně sbírky je do 19. května 2017 vybrat 600 000 Kč, jež fakultě poslouží k realizaci návrhu akademického sochaře Otmara Olivy. Světově uznávaného umělce kontaktoval tehdejší děkan FSV UK profesor Miloslav Petrusek již před dvaceti lety, na jeho jednání fakulta před časem navázala. Získání potřebné částky je posledním krokem k naplnění snu o vlastních insigniích.

Motivem nových insignií by se měla stát „společnost jako na dlani“, reprezentovaná zeměkoulí spočívající na konečcích prstů lidské ruky. Každý prst symbolizuje jeden z oborů pěstovaných na fakultě, které dohromady studentům podávají přehled o lidské společnosti „jako na dlani“.

Otmar Oliva má s tvorbou univerzitních odznaků bohatou zkušenost, insignie již zhotovil pro brněnskou Janáčkovu akademii múzických umění. Jeho dílo zdobí např. kapli Jana Pavla II. ve Vatikánu, chrám Panny Marie Matky církve v Mariboru či chrám Panny Marie Vítězné v Praze.

Dárci si za svůj finanční příspěvek mohou vybrat hned z několika typů odměn. V nabídce je např. vstupenka na slavnostní uvedení insignií, které by se mělo uskutečnit v historických prostorách Karolina, dále hrneček z limitované edice FSV UK nebo designové retro tričko. Na opravdové nadšence pak čekají odlitky insignií.

Přispívat je možné do 19. května 2017 prostřednictvím portálu HitHit: https://www.hithit.com/cs/project/3532/prisahejme-na-vlastni

Autor: Kamila Špinarová
Foto: FSV UK

Sdílejte článek: