Víra a my. Kurz otevřený široké veřejnosti se zaměří na roli náboženství ve společnosti

úterý, 25 únor 2014 15:17

Přemýšlíte nad tím, co vede člověka až k tomu, že si na tělo připevní výbušninu a odpálí se na tržišti plném lidí ve jménu své víry? Všímáte si narůstajícího zájmu lidí o spiritualitu či různá meditační cvičení? Zajímá-li vás role náboženství v současné společnosti, přihlaste se na semestrální kurz určený široké veřejnosti pojmenovaný Návrat posvátna: náboženská témata v současné kultuře a společnosti, který pořádá Evangelická teologická fakulta UK. První přednáška se koná už v pátek 28. února.

studenti693

„Hovořit budeme o důležitých proměnách vztahu současné kultury a společnosti k náboženským a duchovním tématům. Přednášky budou skutečně interaktivní, postavené především na diskuzích nad danými tématy, nepůjde tedy jen o klasické faktografické přehledy,“ podotkl docent Pavel Hošek z Evangelické teologické fakulty, který kurz povede.

Cyklus sedmi přednášek bude zaměřen na jednak na návrat náboženství do veřejného prostoru a do politiky, včetně radikalismu, extremismu či terorismu a na druhou stranu půjde také o pozitivní roli náboženství ve společnosti. Dojde i na problematiku návratu náboženství v podobě sekt a nových náboženských hnutí a v neposlední řadě také na téma návratu náboženství v podobě současné renesance spirituality, kterou v posledních letech prožívají některé sekularizované společnosti.

„Zaměříme se na oblasti, ve kterých se dnes náboženská motivace hlásí o slovo a veřejně se projevuje v souvislosti s legislativou, například v souvislosti s eutanazií, interrupcí nebo registrovaným partnerstvím, což byly ve světě i u nás velmi živě diskutované otázky. Hovořit budeme také o nástupu politického islámu. Zaměříme se i na téma nových náboženských hnutí sektářského typu a také obnovený zájem o spiritualitu, duchovní symboly a hodnoty,“ vysvětlil docent Hošek a zdůraznil, že i když se kurz otevírá na Evangelické teologické fakultě, vycházet nebude výlučně jen z křesťanské perspektivy, na sledovanou problematiku bude nahlížet co možná nejobjektivněji.

Kurz se koná po celý letní semestr vždy v pátek odpoledne každých čtrnáct dní. Otevřen je široké veřejnosti bez ohledu na věk či dosažené vzdělání. Hlásit se na něj je možné až do 26. února, zájemci zaplatí 500 korun registrační poplatek. První přednáška se uskuteční už 28. února.

Všechny informace o kurzu a o tom, jak se na něj přihlásit, naleznete ZDE.

Autor: Helena Zdráhalová
Foto: red.

Sdílejte článek: