Týden diverzity přinesl do Prahy kulturní rozmanitost. Úniková hra byla hit

pátek, 21 duben 2017 10:14

O tom, jak inspirativní může být Praha, když se do jejího života plně zapojí studenti a akademici Univerzity Karlovy i kulturní veřejnost, se přesvědčili všichni návštěvníci Týdne diverzity. V opuštěných prostorách domu v Hybernské ulici se od pondělí 10. dubna konal čtyřdenní festival plný workshopů, přednášek, diskuzí i koncertů na téma Město a emoce. Filozofická fakulta UK se postarala o program, pražský magistrát zapůjčil prostory.

V působivém rozsáhlém areálu v centru Prahy návštěvníky čekaly interaktivní umělecké instalace nebo třeba fotografie sociální antropoložky Barbory Bínové, které pořídila během svého terénního výzkumu života bezdomovců. V syrové, studené, oprýskané místnosti vybydleného domu v Hybernské se mohl každý dokonale vcítit do toho, jak se asi žije lidem na ulici.

Filozofická fakulta UK se postarala o bohatý program přednášek, které se všechny nějakým způsobem věnovaly tématu města. Zájemci tak mohli od pondělí do čtvrtka, od rána do večera pod vlivem lingvistů, historiků, antropologů nebo třeba iberoamerikanistů formovat svůj pohled na život ve městech.

„O akci jsem se dozvěděla náhodou na internetu. Včera jsem tu byla na přednášce o Kolumbii. Moc se mi to líbilo, tak jsem sem dnes vzala Michala, abychom si to tady společně prohlédli. Výstavy jsem si včera nestihla projít,“ usmívala se Lucie Vegrová, která do Hybernské přivedla i svého přítele Michala Hozmana.

Kdo si chtěl užít trochu adrenalinu a potrénovat šedé buňky mozkové, mohl si s přáteli vyzkoušet lingvistickou únikovou hru. Zájem o ni byl tak veliký, že během jednoho dne byly zarezervovány všechny volné termíny. Hra ale nebyla vůbec jednoduchá, ještě ve čtvrtek v poledne, pár hodin před koncem festivalu, se nenašla ani jedna skupina, která by všechny úkoly v předem daném časovém limitu úspěšně splnila a odhalila cestu ven. „Připravili jsme různé lingvistické úlohy zaměřené nejvíce na češtinu, ale hráči museli také počítat, řešit číselné kódy. V jednom úkolu narazili i na starou irštinu, tak se alespoň naučili něco nového,“ vysvětlovala Viktória Šupšaková, studentka FF UK a jedna z autorek únikové hry.

Komu se nechtělo sedět na přednáškách nebo procházet výstavy v Hybernské, mohl vyrazit na komentované procházky Prahou nebo se večer zavlnit na některém z koncertů.

Týden diverzity je úvodní akcí, která se v Hybernské ulici konala. Filozofická fakulta UK se domluvila s pražským magistrátem (na základě dohody o spolupráci mezi Univerzitou Karlovou a hlavním městem Praha), že během následujícího půlroku v areálu budov v Hybernské uspořádá i další kulturně-vzdělávací program. Celý prostor by měl sdružovat kreativní studenty, akademiky a umělce a obohacovat život Pražanů i návštěvníků metropole.

Autor: Helena Zdráhalová
Foto: René Volfík

Sdílejte článek: