Rektor UK se projel na vozíčku ulicemi Prahy

úterý, 27 říjen 2015 07:35

Rektor UK prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., dnes svou účastí podpořil projekt Asistence, o.p.s. Jedeme v tom s vámi 2015, který upozorňuje na omezení, jimž musí čelit aktivní lidé s nejtěžším postižením, kteří potřebují celodenní asistenci.

Prof. Zima, kterého jako asistentka doprovázela členka kolegia rektora PhDr. Alice Němcová Tejkalová, Ph. D., absolvoval cestu z Karolina do budovy Fakulty sociálních věd UK na Smetanově nábřeží, kde navštívil studentskou kavárnu Na Hollaru, kterou iniciovalo sdružení Oživme Hollar, oceněné Mimořádnou cenou rektora. Cesta zpět vedla bezbariérovou tramvají po nábřeží k Filozofické fakultě UK a pak znovu do Karolina.

A jaké to bylo? „Člověk váhá – svědí mě na nose, mám si říct, nebo to ještě čtvrt hodiny vydržím? Zůstaly mi drobky na rtech, mám si říct, že je třeba mi je utřít víc? Člověk zjistí, že z plné fyzické aktivity najednou nemůže nic. V tomto případě se jednalo o takové běžné věci – napití, najezení se, ale jak já samozřejmě z medicíny vím, pak jsou tu i služby velmi intimní. A to je potom otázka kvality asistentů a pro handicapovaného je nutné naučit se s tím žít, což je určitě velmi těžké,“ zamýšlel se zpátky v obyčejném křesle ve své pracovně prof. Zima.

„Nikdy jsem nikomu osobní asistentku nedělala, je to něco úplně jiného než starat se o děti, v čemž mám dobrou praxi. Najednou máte před sebou dospělého člověka, o kterého se musíte starat podobně jako o malé dítě, ale zároveň chcete, aby neměl pocit, že se o něj staráte právě jako o dítě. Respektujete ho, chcete mu dát osobní prostor, ale přitom mu do něj vstupujete. Hledat v tom nějakou rovnováhu je milionkrát těžší než člověka jen někam dotlačit,“ shrnula svoje poznatky doktorka Němcová Tejkalová.

Projekt Jedeme v tom s vámi 2015 zahrnuje od dubna do listopadu tohoto roku celkem 20 jízd. Cílem je zprostředkovat lidem vlastní zkušenost a podpořit nutné systémové změny: současný maximální příspěvek na péči pro lidi s nejtěžším postižením stačí přibližně pouze na čtyři hodiny osobní asistence denně. Asistence neusiluje o jeho plošné navýšení, ale o navýšení pro ty, kteří potřebují prostředky k práci či studiu.

Osobnostem je zprostředkována několikahodinová zkušenost člověka s postižením. Jsou posazeny do vozíku a s pomocí osobní asistence pojedou, kam právě potřebují: na schůzku, úřad, oběd, domů či za zábavou. Průvodcem je Jakub Neubert, který v Asistenci pracuje jako instruktor asistentů a sám asistenty během celého dne potřebuje.

Asistence, o.p.s., je poskytovatelem sociálních služeb pro více než 250 lidí s tělesným a kombinovaným postižením v Praze. Konkrétně se jedná o osobní asistenci, podporu při přechodu ze škol do dalšího života (tzv. tranzitní program) a při hledání zaměstnání (podporované zaměstnávání). Dlouhodobě je organizace aktivní v oblasti odstraňování bariér ve veřejné dopravě.

Autor: PhDr. Alice Němcová Tejkalová, Ph.D., red.
Foto: red.

Sdílejte článek: