Jediný týden, který trvá 14 dní. Začíná Týden vědy a techniky

čtvrtek, 30 říjen 2014 21:37

Letošní, v pořadí již 14., ročník nabídne 220 přednášek, 40 výstav, 70 dnů otevřených dveří a 14 interaktivních expozic, projekce vědeckých filmů, soutěže a kvízy, workshopy, exkurze nebo vědecké kavárny. Vědecký festival Týden vědy a techniky byl slavnostně zahájen za přítomnosti rektora UK Tomáše Zimy 30. října v prostorách Akademie věd na Národní třídě.

tydenvedy_text

„Nemusím asi nikoho přesvědčovat, že dělat vědu je nejvíce fascinující povolání, které si člověk může vybrat.  Věda je globální záležitostí – soutěžíte v rámci ní s celým světem a máte kontakty po celém světě, což je velmi dobrodružné. Vědci však musí i ukazovat veřejnost, co vlastně dělají a za co utrácejí ,jejíʻ daně. V posledních deseti patnácti letech roste popularizace vědy téměř exponenciálně a důkazem toho je i Týden vědy a techniky,“ řekl v úvodu předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš.

Problematice financování vědy se ve svém krátkém vystoupení věnovala bývalá senátorka Alena Gajdušková, která prohlásila, že politici chtějí za jednu vynaloženou korunu získat hned dvě. „Tak to ale nefunguje. Věda je to, co je zaměřeno do budoucnosti. Týden vědy a techniky je jedním z prostředků, jak veřejnosti sdělit, co je pro ni cenné a za co vlastně platí.“

Realizace festivalu by se však neobešla bez zapojení partnerů. Největším partnerem po programové stránce je Univerzita Karlova, jejíž fakulty připravily pro veřejnost téměř pět desítek zajímavých akcí. „Univerzita Karlova a Akademie věd spolupracují dlouhodobě nejen v oblasti vědy, ale i vzdělávání a při realizaci dalších aktivit. Sdílíme podobné postoje a názory a cítíme se být partnery,“ prohlásil prof. Tomáš Zima, rektor Univerzity Karlovy. Zároveň upozornil, že role univerzity není jen ve vědě a vzdělání, ale i v komunikaci s veřejností. Týden vědy a techniky je tak mimořádnou příležitostí ukázat veřejnosti, co vlastně věda je.

Letošní ročník tohoto nejvýznamnějšího vědeckého festivalu v Česku se koná s motem Dotkni se vědy od 1. do 15. listopadu. Přehled akcí Univerzity Karlovy.

Autor: Lucie Kettnerová
Foto: AV ČR

Sdílejte článek: