Chodit domů přes vrátnici nám nevadí

úterý, 06 listopad 2018 12:58

Jak vypadá bydlení na manželské koleji, jsme se vypravili zjistit za Martinem a Petrou na kolej Hvězda, která jako jediná nabízí výhodné ubytování mladým rodinám s dětmi.

650_2

„Je mi šestadvacet let a jsem ve druhém ročníku doktorského studia. Celý svůj život se snažím všechno stihnout co nejdříve,“ říká s úsměvem Martin Kebza. Důkazem je tříletý syn Alexander, který se od tatínka během rozhovoru ani na chvíli neodtrhne. „Přijde mi smysluplné mít děti, dokud na to člověk má sílu a energii. Dodělal jsem bakaláře a celého magistra jsem už vystudoval se synem,“ objasňuje mladý otec.

Rodina, doktorát a zaměstnání

Zvládat doktorské studium a živit rodinu není zrovna jednoduché. „Pokud bych to ale měl srovnat, náročnější pro mě bylo magisterské studium. To doktorské je trochu volnější, takže umožňuje zaměstnání v oboru a překvapivě mám i víc času na rodinu,“ přiznává akademik.

„Doktorandské stipendium na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy je deset a půl tisíce korun. Podle fakulty jsou to peníze, které mi mají stačit na celý měsíc,“ uvádí. Kdyby Martin nepracoval ještě na Západočeské univerzitě v Plzni, peníze by jim nestačily. Právě finance byly jedním z hlavních důvodů, proč se pár rozhodl jít bydlet zpátky na kolej.

„Jsme tu asi rok. Dříve jsme bydleli v podnájmu, ale ceny nájmů v Praze jsou tak přehnané, že to pro nás bylo dál neúnosné. Když jsme se dozvěděli o možnosti jít bydlet na manželskou kolej, ihned jsme si podali žádost,“ vysvětluje hlava rodiny. Martin, Petra a malý Alexander nakonec měli štěstí, jeden volný byt se pro ně našel.

Pořadníky

Dostat se na manželskou kolej přitom není snadné. Zájem o levné ubytování v Praze je zvlášť mezi mladými rodinami obrovský. Dvoupokojový byt na koleji Hvězda, která tento typ ubytování nabízí, vyjde na sedm tisíc korun měsíčně. Nikoho proto nepřekvapí, že se na místo dlouho čeká a že kolej nájemníci jen neradi opouštějí.

Před zařazením do pořadníku musejí zájemci splňovat stanovené podmínky. Alespoň jeden z partnerů musí být studentem Univerzity Karlovy, podmínkou je také dítě. „Na manželské koleji můžeme zůstat ještě dva roky po ukončení studia. Myslím si, že jsme tady jedni z nejmladších,“ prozrazuje Martinova partnerka Petra Kovářová a dodává: „Evidentně je možné studovat velmi dlouho. Jsou tady i rodiny se čtyřmi dětmi.“

Dva pokoje, kuchyňka, koupelna

„Bydlení na koleji má trochu nižší sociální status, ale my si nestěžujeme. Byty jsou po rekonstrukci a my jsme tu první nájemníci. Nic nám nechybí, a když se něco rozbije, stačí jen zajít na vrátnici, kde problém nahlásíme, a dál se nemusíme o nic starat,“ popisuje výhody studentského bydlení Martin.

A jak takový manželský byt na koleji vypadá? Kdo by čekal jeden stísněný pokojík, byl by na omylu. Byt sestává ze dvou místností, malé kuchyně, koupelny a spojovací chodby. Rodina má k dispozici i vlastní balkon. „Je to plnohodnotný byt. Jsme sice na koleji, ale jinak fungujeme naprosto autonomně. Máme vlastní pračku, ledničku i nábytek,“ konstatuje s uspokojením student regionální a politické geografie.

Soukromí je dostatečné

Chodit každý den domů přes vrátnici páru nevadí. „Bydlení na koleji hodnotíme pozitivně. Občas se sice stane něco nepředvídatelného, ale tak by to mohlo být všude. Třeba nás tady uvítali tím, že pro nás vlastně byt nemají. Žádný nebyl volný. Nakonec jsme ale rádi, že máme to, co máme. Původní byt měl sousedy z obou stran, tady jsme na konci chodby a máme sousedy jen jedny. Máme tady větší klid,“ pochvaluje si Martin.

Více informací o možnostech ubytování na manželské koleji naleznete na webu Kolejí a menz UK.

650_1

Autor: Kamila Kohoutová
Foto: René Volfík

Sdílejte článek: