Skromný a neokázalý, přitom energický a rozhodný, chválí papeže docent Kubín

středa, 20 březen 2013 11:36

Vybral si jméno František, promluvil v italštině, a ne latinsky a po svém zvolení pohrdl limuzínou a nastoupil do autobusu s ostatními kardinály. Nový papež se v prvních dnech svého pontifikátu vydal cestou skromnosti. A podle doc. PhDr. Petra Kubína, Ph. D., z Katolické teologické fakulty UK, který celou volbu sledoval přímo ve Vatikánu, Řím z jeho zvolení jásá. „Čekali jsme zimu a přišlo jaro,“ popsal atmosféru v samém srdci katolické církve.

sv_petr693

Na konci února jsme spolu mluvili o tom, že jméno, které si nově zvolený papež vybere, je zároveň jakýmsi jeho „programovým prohlášením“. Jaké postoje a kroky se dají očekávat od papeže, jenž si zvolil jméno František?

František z Assisi byl „Poverello“ – prosťáček. Je to tedy symbol naděje pro ty, kteří nemají moc a jsou chudí. Jak jsme se dozvěděli z médií, vedl kardinál Bergoglio v Buenos Aires prostý život a svoji péči věnoval právě sociálně slabým. Jeho první kroky jako papeže ukazují, že bude programově odmítat pompu a okázalost.

Překvapilo vás, že se nakonec kardinálové shodli na neevropském kandidátovi? Proč myslíte, že zvolili právě argentinského zástupce?

Ne docela. Mezi papabili (termín označuje kardinály, kteří mají šanci být na konkláve zvoleni papežem – pozn. red.) byli mnozí z Ameriky, a to jak z Jižní, tak Severní. Volba právě kardinála Bergoglia je ale překvapující, protože on mezi nimi nebyl. Je to však volba spravedlivá, ze všech světadílů žije v Jižní Americe nejvíce katolíků.

Jaké první povinnosti čekají nově zvoleného papeže?

V pátek se setká se všemi kardinály, v sobotu s novináři, v neděli povede modlitbu Anděl Páně na Svatopetrském náměstí. V úterý, na svátek svatého Josefa, bude slavná intronizace, kdy převezme odznaky své moci. Co se týče vlastního úřadu, bude si muset co nejdříve vybrat své nejbližší spolupracovníky, to znamená především státního a osobního sekretáře.

Potvrdila se vaše předchozí slova, že kardinálové dají při volbě nového pontifika přednost spíše někomu staršímu. Katolická církev se však nyní potýká s řadou nařčení, skandálů a podezření. Domníváte se, že papež František je i ve svém věku dostatečně silným papežem, který je schopen se v těchto těžkých dobách se všemi problémy vypořádat?

To se teprve uvidí, zatím to vypadá nadějně. Působí sympaticky, neokázale, skromně. Přitom energicky a rozhodně.

Je tato volba velkým odklonem od linie, kterou představoval Benedikt XVI., potažmo Jan Pavel II.?

Pokud lze něco vyčíst ze dvou dnů pontifikátu, tak ano. Už symbolický návrat oltáře čelem k lidu, proslov v italštině místo latiny bez mitry na hlavě… To jsou ale jen vnější projevy, zbytek uvidíme.

Zůstává ještě vůbec nějaká šance, že by papež František přijel v červenci na Velehrad u příležitosti výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu?

To je zatím ve hvězdách, papež se musí teprve seznámit se svým úřadem. Bude mít důležitější starosti. Ale samozřejmě by to bylo pěkné, kdyby tak brzy přijel na Moravu.

Jaká je nyní atmosféra v Římě?

Báječná, lidé jsou z Františka nadšení. Nikdo ho nečekal, Italové doufali v Itala, přesto nejsou zklamáni, konečně Františkovi rodiče pocházeli z Piemontu. Čekali jsme zimu a přišlo jaro…

Autor: Helena Stinglová
Foto: Wikipedie

Sdílejte článek: