V Praze se otevírá první ambulance pro závislé děti a mládež

pátek, 27 červen 2014 17:00

Dětem začínají letní prázdniny, přibývá volného času, který mladí mohou naplnit všelijak – třeba i experimentováním s návykovými látkami. Zároveň se startem prázdnin začne v Praze fungovat vůbec první ambulance dětské a dorostové adiktologie, kam se budou moci obracet rodiče se svými ratolestmi, které podlehly návykovým látkám nebo jiným závislostem, např. gamblerství. Projekt připravila Klinika adiktologie 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze v těsné spolupráci se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou ČR.

zavislosti

„Provedli jsme dvě rozsáhlé studie, kdy jsme oslovili podstatnou část poskytovatelů zdravotní a sociální péče ve věci vztahu k tomuto tématu. Ukázalo se, že se ročně v Praze a ve Středočeském kraji objeví čtyři až pět tisíc dětí, které by využily služeb ambulance. Je to velmi vysoký počet, dokonce vyšší, než jsme čekali. Kdyby taková zařízení existovala už dříve, mohli tam poskytovatelé zdravotní a sociální péče své klienty posílat, protože oni sami jim v této oblasti nemají co nabídnout,“ podotkl přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN prof. PhDr. Michal Miovský, Ph. D.

Adiktologická ambulance, která začne poskytovat služby 1. července, bude sloužit lidem ve věku do 18 let a jejich blízkým. Obracet se na ni mohou v případě problémů s návykovými látkami a dalšími závislostmi, například na informačních technologiích nebo hraní hazardních či jiných her.

Peníze na rok provozu první ambulance tohoto typu v České republice poskytla Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR. Podle profesora Miovského se však už nyní hledají další způsoby financování, i ve spolupráci s Nemocnicí Milosrdných sester sv. Karla Boromejského se tak chtějí obrátit na ministerstvo zdravotnictví, Magistrát hlavního města Prahy a na ostatní tuzemské zdravotní pojišťovny. Pokud se provoz ambulance osvědčí, měla by se do budoucna taková zařízení otevřít ve všech krajských městech.

Ambulanci dětské a dorostové adiktologie najdete na adrese: Klinika adiktologie 1. LF UK a VFN, Na Bojišti 1, Praha 2, 1. patro.

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Další informace naleznete zde: www.adiktologie.cz

Autor: Helena Zdráhalová
Foto: red.

Sdílejte článek: