Jak se studuje v Cambridge

pátek, 14 prosinec 2018 14:18

Studovat na některé z prestižních univerzit lákalo studentku Fakulty sociálních věcí a Pedagogické fakulty Barboru Zavadilovou vždycky, a tak jednoho dne sbalila batoh a vydala se do Velké Británie zjistit, která z předem pečlivě vybraných vysokých škol ji osloví nejvíce. Cambridge zaujala tradicí, atmosférou a vstřícností učitelů. Jak se na Cambridge dostat a jak zvládnout náročné studium?

650_cambridge

Myslím, že hodně lidí o školách jako britské Cambridge a Oxford, nebo americké Harvard či Yale vůbec neuvažuje, protože se bojí, že na to nebudou mít předpoklady, peníze nebo obojí. Já jsem ale kolem sebe měla dost kamarádů z mezinárodních projektů, kteří už se na podobně prestižní univerzity dostali. Další motivací pro mě bylo to, že jsem se chtěla zaměřit na vzdělávací politiku a mezinárodní aspekty vzdělávání. Tohle téma se u nás dá studovat jen omezeně v rámci jednotlivých předmětů, zatímco na zahraničních univerzitách jako samostatný obor. V Cambridge se jmenoval Education, Globalization and International Development (Vzdělávání, globalizace a mezinárodní rozvoj).

Proč zrovna Cambridge? Vytipovala jsem si předem několik univerzit, načetla jsem si informace na jejich webových stránkách a pak jsem přímo oslovila i studenty, kteří na školách studují. Třeba jsem požádala o přijetí do jejich facebookových skupin nebo si zjistila kontakt od vedoucích kateder. Nakonec jsem se vydala do Anglie na Dny otevřených dveří několika univerzit. Před dvěma roky o prázdninách jsem jich takhle navštívila šest. Chtěla jsem se přesvědčit na vlastní oči, jak to na škole chodí. Univerzitu nedělá jen studijní program a učitelé, ale kvalita se odvíjí i od toho, kdo tam studuje, jak se tam žije a podobně. V Cambridge to všechno zapadlo hezky do sebe, a tak jsem se rozhodla podat si přihlášku. Potřebné finance na školné jsem získala od jedné vzdělávací nadace.

Na koleji jako Harry Potter

Studium a vůbec život v Cambridge je hodně ovlivněn místní tradicí, takže si užijete spoustu slavnostních večeří v „hábitu“, čajů o páté, formálních konverzací a dalších radostí. Na Cambridge nestudujete jen svůj obor, ale rozšiřujete si své obzory i hovorem se studenty jiných oborů, kteří s vámi sdílejí kolej. Systém kolejí je specifický pro britské univerzity – na koleji člověk nejen žije, ale také se na ní konají společenské akce a je tam až rodinné zázemí. Na naší, na poměry Cambridge celkem moderní (50 let staré) Darwin College bydleli většinou studenti magisterských oborů a neustále jsem žasla, na jak zajímavých a důležitých výzkumech pracují.

Naše kolej měla nádhernou zahradu, kam jsem chodila ráda relaxovat a sem tam v rámci „gardening society“ i okopávat záhonky, abych si vyčistila hlavu. Studenti ostatních kolejí nám záviděli neomezený vstup na trávník, což na ostatních kolejích povolené není. Měli jsme také příjemný bar a kavárnu s výhledem do zahrad, kde se dalo studovat pod portrétem Charlese Darwina, jehož rodina v tomto domě kdysi žila. Také se nabízela spousta možností, jak využít volný čas. Když mi to studijní program dovolil, chodila jsem na meditace, tančit nebo si zahrát baseball. Pokud byste chtěli pracovat, jde to pouze během studijního volna, ale– v době trimestru to není povoleno.

300_cambridge

Neomezené možnosti

Samotné studium a kvalita výzkumu byla nedocenitelná. Studenti mohou na svém bádání velmi úzce spolupracovat se světově uznávanými odborníky. S tím souvisí i způsob výuky, která není postavena na biflování dat, ale na schopnosti informacím porozumět, interpretaci dat, kritickém myšlení a argumentaci. Dostat se na Cambridge pochopitelně nebylo lehké, ale jakmile tam už jednou jste, je velká šance, že se tam udržíte. O vašem případném úspěchu nebo neúspěchu totiž nerozhoduje jediná zkouška, jak je tomu často u nás.

Musíte se učit průběžně a vyučující vaše výsledky studuje. Pokud nestíháte, může vám v průběhu roku klidně naordinovat pauzu, abyste měli šanci se s nějakým tématem srovnat, doplnit si znalosti a chytit druhý dech. Testy na Cambridge nečekejte, spíš psaní esejů, z nichž některé se započítávají do závěrečného hodnocení, a samozřejmě diplomka. Do CV se hodí i aktivní účast ve studentských organizacích a zapojení se do chodu školy. Na fakultě jsem organizovala odbornou konferenci a zastupovala jsem magisterské studenty ve fakultní radě.

Ztráty a nálezy

Studium na Cambridge mě definitivně nasměřovalo ke vzdělávání učitelů a práci na systémové změnách ve vzdělávání. Titul mi otevřel spoustu možností a svoje poznatky teď můžu využít v současné práci pro Učitele naživo. Zde se snažíme učitelům zprostředkovat inovativní metody výuky a motivovat je k tomu, aby naplno rozvinuli potenciál dětí. Budu vždycky vzpomínat na speciální atmosféru tradiční univerzity a prakticky neomezené možnosti bádání ve skvěle vybavených knihovnách a rozsáhlých online archivech.

Co nebudu postrádat, je britský odstup a věčný small talk o ničem. Při vší té britské zdvořilosti mi chyběla upřímnost a vřelost, kterou jsem zažila třeba na svých cestách po Zakarpatské Ukrajině, kam jsem o prázdninách před pobytem v Cambridge zamířila hledat své rodinné kořeny. Na rozdíl od Britů mě tam přijali velmi srdečně i zcela neznámí lidé. Měla jsem pocit, že můžu být na sto procent sama sebou. To mi v Anglii trochu chybělo.

Pokud vás zajímá Bářino putování po Zakarpatské Ukrajině, mrkněte na její stránku Mise pod Karpaty nebo si počkejte, až vyjde její knížka s pracovním názvem Na východ k lidem.

Autor: Jana Rydlová
Foto: Barbora Zavadilová

Sdílejte článek: