Když umění pomáhá

pondělí, 28 listopad 2016 09:32

Téměř 450 uměleckých děl, které Kontu Bariéry věnovali přední čeští i slovenští umělci, je až do 2. prosince vystaveno v Křížové chodbě Karolina. První prosincovou sobotu se při aukci jejich majiteli můžete stát třeba právě vy. Celý výtěžek dražby poputuje do fondu Stipendium Bariéry, který podporuje studenty středních a vysokých škol s těžkým postižením. „Neprodáváme díla za miliony, naše vyvolávací ceny začínají už na třech stovkách,“ říká Božena Jirků, ředitelka Konta Bariéry. Univerzita Karlova je nejen hostitelem, ale i partnerem této akce.

jirku_textProjekt podpory studentů má už více než dvacetiletou tradici. Kdo stál u jeho zrodu?

S nápadem oslovit výtvarníky různých žánrů a požádat je, aby věnovali jedno své dílo do charitativní aukce, přišel v roce 1993 Jan Kačer. Během 23 let Konto Bariéry uspořádalo 12 aukčních salonů, které vynesly desítky milionů korun. První rok jsme měli 159 dárců, kolekce nebyla tak obrovská, jako je to dnes, a tak aukci bylo možné realizovat každý rok. To už v posledních letech není možné. Počet dárců narůstá, je jich ke čtyřem stovkám, a proto aukci pořádáme každý druhý rok.

Jsme rádi, že se letos opět vracíme na půdu Univerzity Karlovy, která se stala i partnerem akce. Prostory na Univerzitě Karlově mají své nezpochybnitelné genius loci a aukce v Modré posluchárně působí neformálním, rodinným dojmem. To je pro naše aukce důležité, protože se jich lidé nesmí bát. Nejnižší vyvolávací cena činí tři sta korun, takže k nám si může přijít koupit třeba dárky k Vánocům opravdu kdokoliv. Sama to tak dělám a naučila jsem to i svoji rodinu.

Jak vstřícní jsou k vaší žádosti oslovení výtvarníci?

Musím říct, že jsou velmi vstřícní a už i počítají s tím, že nám něco věnují. Než si zvykli, že aukci pořádáme jen jednou za dva roky, tak se nám sami v červnu hlásili a divili se, že jsme je neoslovili. Stalo se dokonce jistou formou prestiže věnovat něco ze svého díla Kontu Bariéry. 

Celý proces nyní funguje tak, že kolem Velikonoc rozešleme přibližně čtyři stovky dopisů vybraným umělcům s prosbou o příspěvek do aukce. Letos se nám sešlo 448 děl od 388 autorů, takže naše úspěšnost je hodně vysoká. Umělci mi často říkají, že oni nám „jen“ věnují něco, co umí, a díky tomu mohou být součástí prospěšné charity.

Jsme rádi, že se nám stále daří držet kvalitu nabízených děl. Třeba letos máme v nabídce grafický list od Jiřího Anderleho, což je autor, který je vystaven i v Metropolitním muzeu, nebo obraz od Adolfa Borna, který nám autor věnoval krátce před smrtí. Díla získáváme i z pozůstalosti, například paní Brychtová nám stále dává díla, která tvořila společně se Stanislavem Libenským, který byl náš velký podporovatel a chodil rád i na naše tiskové konference.

Jak probíhá nacenění děl?

Hodnotu daru si stanoví autor sám a vychází z ceny svého díla na „trhu“. Společně se domluvíme na vyvolávací částce díla. Někdo je ochoten jít i na polovinu, někdo na dvě třetiny tržní hodnoty. V tomto plně respektujeme názor autora.

jirku_born_dotextuJak si máme představit typického dražitele?

Naše aukce není pouze setkáním milionářů, u nás se nedraží Schikaneder za miliony. Samozřejmě tu máme díla s vyvolávací cenou sto tisíc korun, což přiláká sběratele-fajnšmekry, kteří vědí, že vyvolávací cena je u nás snížená, a doufají, že se jim povede velmi dobře nakoupit. Často si pak k tomu přikoupí výhodně i další díla a odcházejí s pocitem, že pomohli dobré věci. Naši dražitelé jsou ale nejčastěji lidé, kteří chtějí pomoci studentům a nechají vybrat třeba svoje dítě, co se mu líbí. Nebo tu nakupují vánoční dárky. Chodí k nám také manažeři firem, které nás podporují. Občas se pak od nich dozvím, že právě tato akce je přivedla k většímu zájmu o současné výtvarné umění, za což jsem ráda.

Jaké jsou podmínky dražby?

Dražit tedy může opravdu každý, kdo přijde. Stačí si oproti záloze sto korun vyzvednout dražební číslo. Velkou výhodou je, že u nás se neplatí aukční přirážka. Tedy za kolik si dílo vydražíte, za tolik si ho odnesete, a to hned. To je velký dar renomované aukční galerie Kodl, která celou aukci garantuje svým nesporným jménem a také ji provádí. Všechna díla jsou připravena po skončení výstavy k expedici v Křížové chodbě, a když na místě zaplatíte, my vám tu obraz nebo objekt ovnou zabalíme a můžete si ho odnést. Klidně se ale můžete přijít jen podívat, jak aukce probíhá, a třeba vás to naláká a v následujícím ročníku už se aktivně zapojíte.

Na co putují získané peníze?

Celá částka putuje na stipendia pro handicapované studenty.

Peníze do fondu získáváte pouze z aukcí nebo ještě z dalších zdrojů?

Výhradně z výtěžku Aukčního salonu výtvarníků a zatím nám to bohatě stačí. Většinou na aukci získáme tři a čtyři miliony korun, což nám pokryje stipendia na další dva roky.

Kdo může o podporu z fondu požádat?

_jirku_sykora_330_329Příspěvek je určen pro středoškoláky a vysokoškoláky z řad těžce zdravotně handicapovaných studentů, tedy držitelů průkazu ZTP/P nebo ZTP.  Akceptujeme ale i výjimky – třeba neslyšící student nepotřebuje nebo nechce mít tento průkaz. Pak postupujeme tak, že si jeho situaci prověříme, aby i on mohl být příjemcem stipendia. Studentům vyplácíme měsíční příspěvek ve výši 1 000 až 4 000 korun. Tento příspěvek není podmíněn studijními výsledky, ale je chápán jako sociální podpora, která pomáhá hradit část nákladů spojených se studiem.

Výběrové řízení vypisujeme veřejně vždy v létě na další akademický rok. Naše pomoc je dlouhodobá – když student splňuje podmínky, může od nás dostávat podporu celých pět let studia. Jsem ráda, když studenta dovedeme až k promoci, a na promoce našich stipendistů chodím moc ráda.

Na co mohou studenti peníze použít?

Na všechno. Jsme jediný neúčelový fond, který studentovi pošle peníze na účet a nechce vykázat, jak je použil. Jiné dary Konta Bariéry jsou účelové, třeba na vozík, toto stipendium ale ne. Naším cílem je kompenzovat zvýšené náklady, které příjemci a jejich rodiny se studiem mají. Vozíčkáři se do školy těžko dostanou bez auta, to jsou náklady, musí si koupit často speciální pomůcky, zaplatit asistenta apod.

Kolik studentů takto podporujete?

Ročně podpoříme kolem sedmi desítek studentů, z nich dvě třetiny čerpají příspěvek opakovaně a zbývající třetina jsou noví žadatelé. Z Univerzity Karlovy pochází přibližně pětina žadatelů.

Charitativní projekt Aukční salon výtvarníků provází Konto Bariéry již od roku 1993. Každé dva roky přední čeští i slovenští umělci věnují svá díla Kontu Bariéry, které je vystaví a následně vydraží. Během 23 let Konto Bariéry uspořádalo 12 aukčních salonů, které vynesly desítky milionů korun.

Kdy a kde se zapojit do aukce

4. prosince od 13 hodin

Univerzita Karlova, Modrá posluchárna

Ovocný trh 5, Praha 1 

Aukční katalog najdete na aukcnisalon.cz.

Autor: Lucie Kettnerová
Foto: archiv Konta Bariéry

Sdílejte článek: