Tour de menza: Albertov

pátek, 02 červen 2017 17:40

Po návštěvě údajně jedné z nejlepších vysokoškolských jídelen, menzy Arnošta z Pardubic, zamířili redaktoři iFora na Albertov. Stravovací zařízení pod budovami na Karlově se nachází nedaleko stejnojmenné tramvajové zastávky. Rozhodně si nemůže stěžovat na nedostatek návštěvníků, pro většinu posluchačů z okolních fakult je to jediná možnost studentského oběda v okolí. Pravdou je, že tato menza nemá nejlepší pověst, zejména u zkušenějších strávníků. Vydali jsme se tedy prozkoumat, jak je to doopravdy.

Je 10.30 a dveře menzy jsou stále zavřené, před budovou se ale už nyní klikatí dlouhá fronta hladových studentů, někteří tu údajně čekají už od deseti hodin. Mráz zalézající za nehty čekání rozhodně nezpříjemňuje, naopak. Po čtvrthodině se ale dveře otevírají a lidský had se překvapivě rychle krátí. Otevírací doba je standardní, od 10.45 do 14.30, v pátek do dvou hodin.

Nabídka jídel je pestrá. Masožrout si pochutná na špízu s hranolky, vegetarián nemusí vzít zavděk ničím sladkým, nabízí se zdejší oblíbená klasika typu smažený sýr nebo zeleninový talíř. „Snažíme se nepoužívat žádné chemické náhražky. Samozřejmě, že si někdy ulevíme nějakým rychlým polotovarem, ale raději vyrábíme vlastní jídla,“ přiznává vedoucí provozu Václav Horák. Stejně jako ostatní menzy je i tato závislá na centrálně generovaném jídelníčku, který tu mohou zpestřit nabídkou minutkových jídel nebo již zmíněných studených talířů. Podle slov Václava Horáka reaguje menza na přání studentů: „Už poznám, které jídlo je pro studenty atraktivní a které ne. Měli jsme v nabídce minutkové jídlo v podobě vepřového plátku se žampiony, ale zjistili jsme, že o něj není zájem. V tom případě takové jídlo vyčleníme a nahradíme ho něčím zajímavějším.“

Kdyby hlavní jídlo nestačilo, lze se „dojíst“ třeba u salátového baru přetékajícího zeleninou, k dispozici je také studentský evergreen v podobě baget. Samozřejmě nemůžeme přehlédnout místní proslulý čajník (viz fotogalerie). Ačkoli je tu už desítky let, pan provozní nás ujišťuje, že je pravidelně čištěný a naprosto nezávadný. Většina návštěvníků ale raději volí míchané nápoje s oblíbenými příchutěmi, jako jsou pomeranč nebo malina.

Albertovská menza je na nápor studentů dobře připravena, má za sebou ostatně již mnoho let praxe. I větší skupinky se tu mohou pohodlně usadit. Chodíme sem už několik let každý den. Je tu hodně jídel na výběr a oproti tomu, co člověk zažil na střední, je to tady o dost lepší. Má to jedinou vadu, chybějí tu párátka,shodují se Honza, Sára a Katka z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Menza má samozřejmě i své nedostatky, například její prostředí působí trochu ošuntěle. Naději snad skýtá chystaná přestavba kampusu, po které by se studenti mohli dočkat modernější budovy menzy. Objevují se také stížnosti, že kolem jedné hodiny je nabídka jídel dost omezená. I tento nedostatek se dnes menza snaží odstranit a většinou se podaří mít v nabídce více než tři jídla. Nespokojené vzkazy se v knize stížnosti objevují spíše výjimečně, převládají hlavně pochvalné ohlasy.

„Laťku teď máme nastavenou poměrně vysoko a snažíme se ji udržet. Myslím, že se to daří, studenti a pedagogové jsou spokojení, někteří tu dokonce pořádají osobní akce. Nedávno jsme tu měli i svatbu,” směje se Horák. Menza dále zajišťuje cateringové akce a vyváží jídlo do dalších satelitních provozů, například na Husitskou teologickou fakultu UK nebo do Kavárny u Rotlevů.

A výsledek naší návštěvy? Byli jsme opravdu příjemně překvapeni, že se zkušenosti starších studentů nepotvrdily. Kvalita jídla skutečně není špatná a pevně doufáme, že se zlepšení brzy projeví i na prostorách. Tahle menza si to rozhodně zaslouží.

Příště navštívíme menzu Jednota.

Autor: Tereza Bušová
Foto: Daniel Pražák

Sdílejte článek: