Po zdravotnících a zaměstnancích a klientech domovů pro seniory se od minulého týdne mohou k očkování proti koronaviru hlásit i ostatní obyvatelé České republiky starší 80 let. Jak probíhá očkování ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (FNKV), zachytil Martin Pinkas, fotograf Univerzity Karlovy. Už koncem roku všechny lékařské fakulty Univerzity Karlovy (1. LF, 2. LF, 3. LF, LF v Plzni a LF v Hradci Králové) jednoznačně podpořily názor, že očkování je jedinou cestou, jak dosáhnout návratu k normálnímu životu společnosti – tedy k životu bez roušek a ke společenskému i kulturnímu žití.
Jednou z fakultních nemocnic je právě ta vinohradská, pro spádové oblasti Prahy 3 a 10. Vakcíny se tam bezpečně skladují v minus sedmdesáti stupních Celsia v centrální lékárně. Ze speciálních mrazáků jsou pak přemístěny do klasických chladniček, aby byly využitelné.
V očkovacím centru pak nastává příprava vakcín do injekčních stříkaček.
Na běžnou aplikaci vakcíny pacientům pak zůstává pět hodin...
Podle údajů ministerstva zdravotnictví je aktuálně v ČR proočkováno přes 155 tisíc lidí, přičemž vědci, lékaři a také univerzity naléhají, že by bylo zapotřebí s vakcinací pospíšit a zrychlit ji.
V pátek 22. ledna tak ve vinohradské fakultní nemocnici otevřeli velkokapacitní očkovací centrum, jež bylo vybudováno během čtyř dnů a v budoucnu by mělo - při dostatku využitelných vakcín Pfizer/BioNTech či Moderna - zvládnout naočkovat 600 lidí za den. Očkování má probíhat v pavilonu O.
„Předělali jsme páté patro pro dlouhodobě nemocné pacienty, kteří byli přemístěni jinam. Od příštího týdne budeme připravovat pro větší nápor montovanou stavbu s větším parkovištěm pro padesát automobilů,“ uvedl pro iDnes.cz ředitel FNKV Petr Arenberger s tím, že by vše mělo být hotovo do dvou měsíců.
Důležitost vakcinace akcentovali ve společném prohlášení děkani všech lékařských fakult UK. „Chceme-li zabránit zbytečným úmrtím dalších tisíců spoluobčanů, stabilizovat situaci ve zdravotnických a sociálních zařízeních a vrátit život do normálních kolejí, tak máme jen tři možnosti jak toho dosáhnout – proočkováním ohrožené rizikové populace, chytrou karanténou a důsledným dodržováním protiepidemických opatření do doby, než se očekávaný účinek vakcinace dostaví,“ apelovali již před měsícem.
Podrobné informace o očkování proti covid-19 naleznete na speciálním webu ministerstva zdravotnictví.