10 let Hamby není žádná hanba!

pátek, 12 říjen 2018 17:46

Divadelní spolek Hamba z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy oslaví 10 let na prknech, která znamenají svět. Začínali kdysi nacvičovat v „Chladiči” – studentské místnosti v suterénu Chemického ústavu, aby následně naplnili místní největší posluchárnu k prasknutí diváky. 16. listopadu budou hrát v budově Chemického ústavu (Hlavova 8) své představení O drakovi z Hromové hory. Už teď je jasné, že nepůjde o jen tak obyčejné představení – mimo jiné i proto, že autoři nechtějí novým divákům předem prozradit podobu draka.

hamba_text

Co všechno soubor během 10 let stihl? Bavil především svými komediemi, na kontě má již sedm úspěšných inscenací. Diváci tak mohli mimo jiné nakouknout do ložnice krásné Kleopatry (Caesar od V+W), prožít nezapomenutelnou noc na středověkém Karlštejně (Noc na Karlštejně), potopit se do vodnického sklepa s hrníčky (Konec vodníků v Čechách) či strávit několik set cyklů ve stísněných prostorách kosmické lodi letící ke vzdálené planetě (Ke hvězdám).

Soubor byl většinu času věrný dřevěným parketám Velké chemické posluchárny na Albertově, ale s posledním jmenovaným představením se třikrát odvážil i na menší scénu, jednou dokonce mimo Prahu, do Studentského univerzitního Divadla v Českých Budějovicích. „Na představení soubor vzhledem k cestovním nákladům zákonitě prodělal, strávil dva dny v prostorách, které byly vydatně syceny kouřem z kavárny pod divadlem, hrálo se jen pro hrstku diváků, z nichž nezanedbatelná část přijela za souborem až z Prahy, ale přesto to bylo neuvěřitelně krásné. A jeli bychom znovu,” směje se Pavel Pipek z Divadelního spolku Hamba.

Jak je možné, že soubor vydržel tak dlouho pohromadě, donedávna vlastně jen s malou obměnou? Možná, že díky demokratickému řízení, kdy každý mohl říct svůj názor, možná za to může jenom štěstí, že se sešla správná směsice lidí. Rozhodně ale není možné zapomenout na diváky. Právě jejich podpora přesvědčovala herce, že má smysl se snažit o další představení.

Ačkoli řada herců již překročila třicítku, nemíní s hraním přestat. Pohádka o Drakovi z Hromové hory je jejich druhou autorskou hrou (napsal ji, stejně jako sci-fi „Ke hvězdám“, Vojtěch Kynčl). „Ač se v ní vyskytují typické pohádkové postavy, Honza, loupežníci, princ, laň či drak, není tak docela vhodná pro děti, i když jejich křik dodal některým scénám při premiéře tu správnou atmosféru. Dospělého však drak nevyděsí, spíše rozesměje, jak jsou ostatně diváci u Hamby už tak nějak zvyklí,” přibližuje chystané představení Pavel Pipek.

Za 10 let své existence nashromáždil soubor řadu rekvizit, které už nevyužije, a tak se členové divadla rozhodli v rámci oslavy jubilea zorganizovat umisťovací výstavu rekvizit. Exponáty budou vystaveny těsně před vystoupením a o přestávce. Po samotném představení, které začíná v 19:30, bude následovat dražba vysloužilých rekvizit a kostýmů a také oslavy desetiletého výročí s občerstvením a tombolou. Máte se na co těšit!

Autor: Tereza Bušová
Foto: Vojtěch Zeisek

Sdílejte článek: