Přihlaste se na České akademické hry. Vítězství vás může dovést až na univerziádu

čtvrtek, 09 leden 2014 07:12

V osmatřiceti sportovních disciplínách se v polovině června utkají studenti tuzemských vysokých škol na Českých akademických hrách. Pod taktovkou Univerzity Karlovy a její Fakulty tělesné výchovy a sportu se budou konat v Praze ve dnech 9. až 14. června.

gol693

„České akademické hry jsou nejvýznamnější sportovní soutěží vysokoškoláků v daném kalendářním roce,“ zdůraznil místopředseda organizačního výboru Českých akademických her PaedDr. Jaroslav Sedláček.

Studenti se mohou na hry přihlašovat už dnes, nejpozději však do konce května. Učinit tak musí prostřednictvím svých fakult či kateder. „V kolektivních sportech probíhají kvalifikace. Her se pak zúčastní vítězové kvalifikací z jednotlivých regionů. Individuální sportovci kvalifikace nepodstupují, ti jedou rovnou na hry,“ vysvětlil Jaroslav Sedláček.

Poměřit své síly se spolužáky mohou také zahraniční studenti, kteří jsou v České republice na některé z vysokých škol v rámci zahraničního studijního pobytu.

Soutěžit se bude v osmatřiceti sportovních odvětvích. Kromě tradičních kolektivních sportů, jako jsou florbal, basketbal nebo házená, dojde také na v České republice ne tak obvyklý baseball nebo softball. V individuálních sportech se mohou studenti přihlásit na některou z atletických disciplín, judo či karate, orientační běh, cyklistiku MTB, lukostřelbu nebo třeba plavání.

Pro studenty se speciálními potřebami se připravují dva závody, a to v plavání zrakově postižených a v terénní cyklistice na tandemech zrakově postižených.

Soutěžit se bude na sportovištích po celé metropoli. Za orientačním během a cyklistikou MTB se však studenti musí vypravit do Stráže nad Nežárkou, kde má FTVS UK lepší zázemí pro uspořádání těchto soutěží.

Hry, nad kterými převzali záštitu rektor UK profesor Václav Hampl a další významné osobnosti veřejného a sportovního života, včetně pětibojaře, olympijského vítěze a čerstvého absolventa FTVS UK Bc. Davida Svobody, odstartují v neděli 9. června turnajem v šachu a ve florbalu. Slavnostní zahájení her proběhne o den později, program slavnosti organizační tým FTVS UK zatím dolaďuje.

Vítězové jednotlivých sportovních disciplín získají titul Akademický mistr ČR, medaili a věcné ceny, navíc dobré výsledky z her ovlivní nominace na Letní světovou univerziádu, která se uskuteční v termínu od 6. do 17. července v ruské Kazani.

České akademické hry však nejsou jenom o sportovním soupeření, ale také o setkávání studentů napříč jednotlivými vysokými školami. Proto studentské unie pořádajících vysokých škol chystají na týden, kdy se hry budou konat, různé společenské a kulturní akce, na nichž se studenti lépe poznají.

Česká asociace univerzitního sportu při příležitosti oslav 60. výročí založení FTVS UK pověřila fakultu organizací 12. ročníku Českých akademických her. Na organizaci her se budou podílet i pracovníci z kateder tělesné výchovy Českého vysokého učení technického a České zemědělské univerzity.

Veškeré informace o hrách včetně podmínek přihlášení najdete ZDE.

Autor: Helena Stinglová
Foto: red.

Sdílejte článek: