Punkový začátek semestru. Hybernská hostila festival Meetplace

pátek, 12 říjen 2018 17:46

Jako Meetplace, tedy místo, kde se mohou setkávat všichni napříč obory a fakultami UK i obyvatelé a návštěvníci Prahy, se ve čtvrtek 12. října představil Kampus Hybernská. V budově, kterou před nedávnem svěřil k užívání FF UK pražský magistrát, se především novým studentům představily univerzitní spolky a uskupení.

Začátek akademického roku znamená také stovky nováčků na UK. Právě pro ně každoročně Studentská unie UK pořádá jednodenní festival, kde se mohou všichni na jednom místě během koncertů, diskuzí a dalších kulturních akcí seznámit nejen mezi sebou, ale také se spolky a uskupeními, které na UK působí.

Letošní ročník však nebyl jen o lidech a spolcích, ale také o jedné budově, donedávna opuštěném domě v Hybernské ulici. Díky spolupráci UK a pražské radnice ho od letošního jara univerzita může využívat jako velmi neformální místo pro pořádání výstav, koncertů nebo filmových promítání. Iniciativou studentů v něm vznikla kavárna, komunitní zahrádka, a dokonce i půjčovna věcí.

„Jsou to architektonicky krásné prostory, má to tady trochu punkovější ráz, ale stojí to za to vidět. Líbí se mi, že je tady skoro vše založeno na principu vzájemné svépomoci, výpomoci a solidarity,“ usmívala se Mgr. Jana Segi Lukavská, doktorandka věnující se dějinám české literatury a teorii literatury a dvojnásobná maminka, která na akci v Hybernské zastupovala spolek Rodiče na FF UK. „Snažíme se zapojit rodiče do studia co nejdříve potom, co se jim narodí potomci. Pomáháme tomu, aby se rodiče na fakultě spojili a vzájemně si vypomáhali,“ nastínila, čemu se věnují.

Podobně se mohli nováčci na UK seznámit i s činností dalších spolků nebo si zajít na promítání některého ze studentských filmů. „Chtěly jsme si to tady hlavně prohlédnout. Ještě jsme se do Hybernské od začátku semestru nedostaly. Plánujeme, že teď zajdeme ještě na nějaký film,“ rozhlížely se po areálu novopečené studentky dějin umění Adéla a Zuzana.

Kdo se vydal na Meetplace, mohl si také rovnou rozšířit knižní sbírku, protože na festivalu otevřelo svůj stánek i Nakladatelství Karolinum. To navíc během celého října prodává všechny své publikace včetně elektronických s dvacetiprocentní slevou.

V podvečer se festival přesunul z Hybernské do nedaleké Celetné ulice do Studentského klubu, kde den zakončila diskuze o financování vysokého školství. Zapojili se do ní rektor UK profesor Tomáš Zima, jeho protějšek z ČVUT profesor Petr Konvalinka a také zástupci České asociace doktorandek a doktorandů, kteří dlouhodobě upozorňují na velmi nízká doktorandská stipendia.

Autor: Helena Zdráhalová
Foto: Vladimír Šigut

Sdílejte článek: