Po té dřině bude zkouškové pohoda, smějí se vítězky mezinárodní právnické soutěže

pátek, 12 říjen 2018 17:46

Už při studiích se dotkly skutečného světa práva. Čtveřice studentek Právnické fakulty UK zvítězila v evropské soutěži simulovaných soudních řízení. Za prvenství přišla nečekaná odměna. Ze všech stran se jim hrnou pracovní nabídky, i když je od univerzitního diplomu dělí ještě dva, respektive tři roky na fakultě.

clanek693

Sára Mirabell Hátlová, Barbora Pathyová, Markéta Polendová a Jana Semerádová jsou vycházející hvězdy PF UK. Když na konci dubna ovládly mezinárodní studentskou týmovou soutěž Central and Eastern European Moot Competition, ukázaly světu, že s pražskými právníky je třeba počítat. Dívky navázaly na úspěchy předešlých týmů PF UK v soutěži simulovaných soudních jednání v různých oblastech práva pojmenovaných Moot Court.

Smyslem projektu je studentům práv ukázat, jak funguje soud a co je jako advokáty čeká v praxi. Právě kvůli tomu se dívky do soutěže přihlásily, vysvětlila Barbora Pathyová. „Na přednáškách se nenaučíme, co všechno advokát musí umět. V soutěži jsme se otrkaly, našly své největší chyby a v budoucnu je už nebudeme dělat,“ věří si.

tym346

Není psaní jako psaní

Studentky soutěžily s desítkami soupeřů ze středo- a východoevropských univerzit. Tématem bylo evropské právo. Fiktivní případ se točil kolem vzájemného uznávání kvalifikací mezi státy. Týmy se s ním musely vypořádat tak, jako by zastupovaly skutečné klienty před Evropským soudním dvorem. Vžít se musely do obou stran sporu. O vítězích rozhodovala porota složená ze soudců dvora v čele s Eleanor V. E. Sharpstonovou a dalších specialistů na evropské právo.

Soutěžící nejprve připravili tzv. písemná podání, která právníci posílají soudům, když otvírají spor. Studenti se díky tomu zdokonalili v používání systému právnického psaní. Dvanáct týmů z různých států, jež písemná podání zvládly nejlépe, odborná porota pozvala k „soudnímu stání“, tedy k ústní části soutěže do polské Vratislavi.

Vyčerpávající tréninky

Jak vystupovat před soudem, si dívky cvičily před svými kouči a zároveň úspěšnými reprezentanty z minulých ročníků soutěže Anežkou Janouškovou a Janem Exnerem. Vyzkoušely si to dokonce i před specialisty z úřadu vládního zmocněnce pro zastupování ČR před Evropským soudním dvorem. Se smíchem přiznaly, že nejvíc ale „grilovaly“ samy sebe. „Naše tréninky v Praze byly snad horší než pak sama soutěž ve Vratislavi. Znaly jsme svá slabá místa, takže jsme se v nich pěkně šťouraly. Chodila jsem pak domů úplně vyčerpaná a s bušícím srdcem,“ přiznala Jana Semerádová. „Ve srovnání s tím teď bude zkouškové pohoda,“ smála se.

Lovci hlav zavětřili

Tým UK má za sebou čtvrt roku tvrdé dřiny, večery strávené v knihovnách, u počítačů, vzájemnými diskuzemi a nekonečnými tréninky. Dívky říkají, že je to ale velmi stmelilo. Jak podotkla i Eleanor Sharpstonová, pražské studentky dovedla k absolutnímu vítězství jejich skvělá spolupráce. „Upozorňovala nás, že Moot Court není soutěž individualit, ale spíše týmového ducha. Naši soupeři z finálového kola z Univerzity v Záhřebu měli silné osobnosti, méně ale fungovali jako tým. To byla jejich slabina,“ zamýšlela se Markéta Polendová.

Měsíce bez odpočinku se studentkám vyplatily. I když jejich písemná podání rozhodčí vyhodnotili jako druhá nejlepší, v ústní části zazářily a přivezly si celkové vítězství. Díky tomu se dostaly do hledáčku právnických headhunterů z celého světa. V říjnu si navíc užijí hlavní cenu – pětidenní výlet do Londýna a na Univerzitu v Cambridgi, do sídla hlavního patrona soutěže. Setkat se mají s tamním děkanem právnické fakulty a se soudcem Nejvyššího soudu. Pro studentky práv to je mimořádná příležitost, která se už nemusí opakovat.

Central and Eastern European Moot Competition pořádá od roku 1994 organizace The British Law Centres, kterou založily Univerzita v Cambridgi a Univerzita ve Varšavě. Cílem soutěže je přiblížit středo- a východoevropským vysokoškolákům evropské právo a naučit je praktické věci potřebné pro budoucí profesní život.

Autor: Helena Zdráhalová
Foto: www.ceemc.co.uk

Sdílejte článek: