Finále Hokejové bitvy rozhodly až samostatné nájezdy. UK se raduje z vítězství

pondělí, 6. listopad 2017 14:30

Napětí až do posledních vteřin turnaje pociťovali všichni fanoušci hokejového týmu Univerzity Karlovy. Holešovická Tipsport Arena ve čtvrtek 2. listopadu hostila již sedmý ročník Hokejové bitvy pražských univerzitních týmů. Zatímco s prvním soupeřem z České zemědělské univerzity si hráči UK poradili bez větších potíží, ve finálovém utkání s Českým vysokým učením technickým nic zadarmo nedostali. Zlatý pohár pro vítěze si nakonec vybojovali až v samostatných nájezdech.

Tým UK tvořili hráči Evropské univerzitní hokejové ligy, českých národních soutěží i hokejisté hrající v zahraničí. Tuto jedinečnou sportovní událost si nenechaly ujít ani hvězdy Mikuláš Bícha a Petr Hučko, kteří překonali vzdálenost 1050 kilometrů, aby pomohli svým kamarádům prodloužit hokejovou nadvládu nad Prahou.

Hokejová bitva přilákala do holešovické areny tisíce studentů, kteří byli vyzbrojeni řehtačkami, megafony, transparenty..

První soupeř, s nímž se tým UK musel vyrovnat, přijel z České zemědělské univerzity. Hned od začátku zápasu bylo jasně vidět, že hráči v červeném se nenechají snadno porazit a na soupeře z ČZU vyvíjeli velký tlak, který zakončil Martin Matějček, když překonal gólmana ČZU Martina Černého, 1:0.

Fanoušci UK na další branku nemuseli dlouho čekat, v páté minutě rozjásal tribuny Petr Hučko, který přesně pálil z mezikruží, a dostal tak početný kotel v rudých barvách do varu, 2:0.

Hráči UK nedávali ČZU příliš prostoru a jejich rozehrávky hned zase rozbíjeli. Brankáři UK Matěji Olivovi nejvíc zatápěla dvojice útočníků ČZU Jiří Veber a Jan Mertlík, kteří se snažili pálit ze všech pozic, Oliva byl ale neprůstřelný. Veber nakonec na Olivu přece jen vyzrál. Jan Vyšín z ČZU se dostal v jedenácté minutě před osamoceného brankáře a prudkou střelou ho trefil do masky. Lehce otřesený Oliva se rychle rozhlížel po puku, jenže Veber se zorientoval rychleji a kotouč poslal do odkryté branky, 2:1.

Ke zvýšení otáček v týmu UK zavelel Mikuláš Bícha. Po vyhraném buly přejel celé hřiště, aniž by ho obrana ČZU zastavila, a propálil bezmocného Martina Černého střelou do pravého horního rohu, 3:1.

Na počátku druhého poločasu (zápasy Hokejové bitvy se hrají dvakrát patnáct minut, nikoli třikrát dvacet minut, jak bývá obvyklé v hokejových soutěžích) si hráči ČZU neuhlídali počet hráčů na ledě a rozhodčí jim za to udělil minutový trest. UK ale přesilovku nezužitkovala. Po skončení trestu ČZU si šel na lavici odpočinout i hráč UK Petr Svoboda za nebezpečnou hru vysokou holí.

Ve dvacáté třetí minutě se předvedla dvojice Mikuláš Bícha a Petr Hučko. Bícha po souboji za brankou dokázal v otočce poslat kotouč dojíždějícímu Hučkovi, který jej obratem zasunul za gólmana ČZU, 4:1. Hučko se pak prosadil ještě jednou a zvýšil náskok UK na 5:1.

V poslední minutě utkání při přesilové hře ČZU skóre kosmeticky upravil Tomáš Havel, 5:2. To však hráčům ani fanouškům UK nemuselo vadit, UK se probojovala do finále a zábava mohla ve velkém stylu pokračovat.

V boji o celkové vítězství se Univerzita Karlova utkala s týmem Českého vysokého učení technického, který v prvním utkání porazil Vysokou školu ekonomickou 2:1. Hokejisté v modrých dresech nastoupili do zápasu s cílem zvrátit nelichotivou bilanci s borci z UK. Dvakrát v historii Hokejové bitvy se tyto týmy potkaly ve finále, dvakrát ČVUT prohrálo.

Členové klubu ČVUT do utkání nastoupili velice aktivně a tvrdě dohrávali osobní souboje. Hned toho také využili, když ve čtvrté minutě dokázali přečíslit obranu UK a Lukáš Petr rozjásal prvním finálovým gólem své fanoušky, 1:0.

Hráče UK to vybudilo k větší aktivitě a vybojovali si přesilovou hru za sekání. Další parádní akci předvedla dvojice Hučko–Bícha. Petr Hučko vyhrál buly, našel osamoceného Mikuláše Bíchu a ten do odkryté branky skóroval, 1:1. Hra se pak začala přiostřovat a fanoušci viděli čím dál víc nedovolených zákroků.

Do druhé půle se nastupovalo za stavu 1:1 a bylo jasné, že během této poloviny vypukne boj na ostří nože. Hned po úvodním buly se dopustil hráč UK Jakub Jedlička faulu a umožnil ČVUT bruslit v početní výhodě. Tým UK dokáže výborně spolupracovat i v oslabení, ale tentokrát dopomohl ke vstřelení gólu sám brankář ČVUT Aleš Příhoda. V rohu kluziště totiž uklouzl a Jan Valder z UK mohl pohodlně střílet do prázdné brány, 2:1.

I přes velký tlak, který vyvíjeli hráči na obou stranách, se zdálo, že UK si jde pro další vítězství. Vypjaté emoce ale nakonec vedly k větším chybám během hry a k vylučování. Necelou minutu před koncem utkání, kdy si Mikuláš Bícha odpykával svůj trest, dokázali hráči v modrých dresech vstřelit vyrovnávací branku na 2:2.

Rozhodující gól do konce stanovené hrací doby už nikdo dát nestihl. O vítězi Hokejové bitvy proto musely rozhodnout až samostatné nájezdy. Tým UK podržel brankář Matěj Oliva, který je v této sezoně ve skvělé formě, jak předvádí i v Evropské univerzitní hokejové lize. Hráčům ČVUT se při samostatných nájezdech nepodařilo dostat puk za jeho záda ani jednou. Naproti tomu za UK skóroval penaltový specialista Matúš Baláž, který rychlou střelou mezi betony gólmana ČVUT vpálil první a zároveň také poslední branku samostatných nájezdů.

Univerzita Karlova znovu zvítězila v Hokejové bitvě a tým i fanoušci si užili dlouhou noc v pražských Holešovicích ozdobenou zlatým pohárem primátorky hlavního města Prahy.

Autor: Michaela Příhonská, Helena Zdráhalová