Za boj za svobodu v Zimbabwe mu zakázali studovat. Teď pokračuje na UK

úterý, 04 listopad 2014 15:26

„Jako lídr studentů v Zimbabwe, kteří se postavili vládnoucímu režimu, jsem nemohl pokračovat ve studiu na žádné univerzitě ve své zemi. Jedinou možností bylo odejít do České republiky,“ říká Kurayi Garnet Hoyi, jeden z někdejších představitelů The Zimbabwe National Students Union. Ve své zemi mimo jiné bojoval i za dodržování akademických svobod. Za to ho pronásledovaly místní represivní složky, několikrát ho zadržela policie a nakonec byl vyloučen ze studia. Až zvláštní stipendium vlády České republiky mu umožnilo vrátit se zpět na univerzitu, prvním měsícem tak navštěvuje Přírodovědeckou fakultu UK.

kurayi3

Kurayiovi Garnetu Hoyiovi je dnes dvacet šest let. Až do svých devatenácti, kdy nastoupil na National University of Science and Technology ve městě Bulawayo v Zimbabwe, se o svět kolem sebe moc nezajímal. Na vysoké škole se mu však otevřely oči a ihned začal bojovat za svobodu a demokracii v zemi, kde už od 80. let vládne pevnou rukou prezident Robert Gabriel Mugabe. Za politický aktivismus, vedení studentských protestů a demonstrací, však Kurayie Garneta Hoyie stihl trest v podobě vyloučení ze školy.

Ke studiu se mohl vrátit až letos díky tomu, že získal stipendium vlády České republiky určené zájemcům o vysokoškolské studium pocházejících z rozvojových států. Loni tak přicestoval do země a začal se v Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy učit češtinu. Připustil přitom, že do České republiky, země více než dvanáct tisíc kilometrů vzdálené od Zimbabwe, se dostal vlastně náhodou.

„Nevybral jsem si Prahu, nevybral jsem si Českou republiku. Dostal jsem se sem, protože to byla v rámci Evropy moje jediná možnost. Česká republika mi pomohla dostat se ze země a pokračovat ve vysokoškolském studiu, abych se pak mohl vrátit do Zimbabwe a pomohl zlepšit stav školství ve své rodné zemi,“ podotkl.

Během svého prvního roku v České republice se Kurayi vedle studia češtiny (která mu dosud dělá velké problémy, jak přiznává) zapojil také do řešení úloh korespondenčního geologického semináře Kamenožrout, který organizuje tým nadšenců z Přírodovědecké fakulty UK. A právě Kurayi patřil loni mezi ty nejúspěšnější řešitele, odměnou mu za to byla mimo jiné možnost nastoupit na některý z otevíraných bakalářských geologických oborů Přírodovědecké fakulty UK bez přijímacího řízení. „Než jsem přišel do České republiky, studoval jsem tři roky průmyslové a výrobní inženýrství, proto jsem si vybral obor geotechnologie, můžu teď rozvíjet to, co už jsem se naučil v dřívějších dobách,“ vysvětlil.

Zimbabwe má obrovské množství nerostného bohatství, ačkoli je jednou z nejchudších zemí světa, věnovat se studiu právě tohoto oboru je proto velmi přínosné. Kurayi má ale i další plány. „V dětství se o vás a všechny vaše potřeby stará rodina a moc vás nezajímá, co se děje kolem. V momentě, kdy jsem ale nastoupil na univerzitu, jsem si uvědomil, že v Zimbabwe je všechno špatně. Proto se ze mě stal politický aktivista, chtěl jsem to změnit, a i proto je mým snem dostat se do Parlamentu Zimbabwe. Svou budoucnost vidím především v politice, to je místo, ve kterém bych, myslím, mohl být své zemi prospěšný. Pro mě je Zimbabwe nádherná země s velkým potenciálem. Přál bych si, aby stát začal budovat lepší podmínky pro život svých obyvatel a ti pak mohli žít normálním šťastným životem,“ povzdychl si a dodal: „Teď ale chci být prostě jen normálním studentem.“

Autor: Helena Zdráhalová
Foto: red.

Sdílejte článek: