Právnická fakulta v noci ožila přednáškami a workshopy

čtvrtek, 14 květen 2020 17:40

Odborné přednášky, diskuse i laser game. Druhý ročník festivalu Noc fakulty přilákal 7. listopadu na Právnickou fakultu UK stovky návštěvníků. Atraktivní témata, uznávané odborníky i pestrý doprovodný program ocenili studenti univerzity i široká veřejnost. Akce byla součástí projektu Univerzita a republika, a program tak nebyl zdaleka zaměřen jen na právní otázky.

Zájemci se mohli zapojit například do debaty o směřování České republiky v dalším století nebo si s průvodcem projít budovu fakulty a dovědět se spoustu zajímavých informací o její historii.

„Cílem festivalu je prolomit představu, že fakulta je jen místem, kde si studenti odsedí seminář nebo přednášku a pak si přijdou na zkoušku. Naopak, je to živoucí organismus kolegů, přátel a spolužáků, kteří na fakultě vedle sebe nejenom studují nebo pracují, ale především spolu žijí. To byla prvotní myšlenka celé akce, která byla následně trochu rozšířena a zaměřila se na celou akademickou obec univerzity, takže zveme i studenty a učitele mimo fakultu, ba dokonce mimo akademickou obec,” říká hlavní organizátor Noci fakulty Michal Říha.

Festival úderem půl osmé slavnostně zahájil děkan Právnické fakulty UK prof. Jan Kuklík. Mezi přednášejícími a účastníky panelových diskusí nechyběli prof. Jan Sokol, prof. Michal Skřejpek, doc. Zdeněk Lukeš, gen. Petr Pavel, který donedávna předsedal vojenskému výboru Severoatlantické aliance, a další uznávaní odborníci. Není proto divu, že zvláště na semináře a workshopy v menších učebnách se dostali jen ti nejrychlejší.

„Letošní ročník byl trochu experimentální. Snažili jsme se reagovat na zpětnou vazbu, takže posluchači tu našli více platného práva. Měli jsme také o polovinu více přednášek a doprovodný program se zečtyřnásobil,” vysvětluje Michal Říha. Právě důraz na využití poznatků v právní praxi ocenili zvláště studenti. Živo bylo nejen v přednáškových sálech, ale také ve foyeru fakulty a na ochozech, kde si mohli zájemci vyzkoušet brýle na virtuální realitu a laser game, zatančit si na silent disco nebo se naučit zásady první pomoci. I to dokazuje, že Noc fakulty není zdaleka jen pro právníky.

Mezioborová orientace byla patrná už z témat seminářů a workshopů, které se věnovaly medicínskému právu, kryptoměnám, lobbingu, právní etice, náhradnímu mateřství apod. „I v budoucnu chceme více zapojovat jiné fakulty UK – studenty, spolky a učitele, abychom se dostávali z té fakultní zakuklenosti. Rád bych také více cílil na absolventy, kterým nebylo do nedávna věnováno tolik pozornosti,” plánuje už Michal Říha další ročník, který ponese název Fakulta sametová.

Autor: Jana Rydlová
Foto: René Volfík

Sdílejte článek: