Studenti UK úspěšně rozjeli projekt na podporu dárcovství kostní dřeně

úterý, 05 srpen 2014 13:09

Zatím jich je deset, studují převážně na Univerzitě Karlově a ve svém volném čase se rozhodli získávat nové dobrovolné dárce kostní dřeně především z řad studentů. Potenciálním dárcům totiž nechybí odvaha, ale hlavně i informace. Proto vznikla iniciativa Na dřeň, která má zvýšit povědomí o možnosti darcovství.

nadren_text

Zatímco v sousedním Německu vstupuje do registru každý dvacátý občan, český registr eviduje pouze každého dvoustého. Odborníci již označují tento stav za kritický. Do registru kostní dřeně mohou vstoupit zdravé osoby do věku 35 let, studenti vysokých škol jsou tak ideálními potenciálními dárci kostní dřeně a krvetvorných buněk.

„Máme zkušenosti s tím, že mladí lidé často o vstupu přemýšlejí, ale nedotáhnou úvahy do fáze, kdy se do registru reálně objednají,“ říká Michaela Černá, studentka Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a spoluzakladatelka projektu Na dřeň.

Hned první informační akce, která se uskutečnila na začátku května na piazzetě Národního divadla, byla velmi úspěšná. Na vstup do registru se na místě objednalo přibližně 40 lidí. „Jsme rádi, že nás studenti oslovili, aniž by je k tomu motivoval nějaký emotivní příběh jejich příbuzných a přátel. Neznali nikoho s leukémií, prostě chtěli pomáhat. Kampaň je teprve v začátcích a registr už přijímá objednávky na vstup do registru, což je skvělé,“ popisuje Bc. Gabriela Hošková z Českého registru dárců krvetvorných buněk při IKEM.

Další setkání proběhne už 22. května na pražské náplavce na Rašínově nábřeží. Přímo na místě se zájemci budou moci zeptat na všechny informace okolo dárcovství odbornice Gabriely Hoškové z IKEM a případně se do registru přímo zapsat. O zábavu se postará několik hudebních kapel či chůdaři z uskupení Long Vehicle Circus, svou přítomností projekt podpoří jeho ambasadoři Eva Samková, Berenika Kohoutová a další.

Aktuální informace můžete sledovat na Facebooku.

Autor: Lucie Kettnerová
Foto: Na dřeň

Sdílejte článek: