Obhájí hráči curlingu bronz z minulé univerziády? Držte palce studentům UK

čtvrtek, 09 leden 2014 07:12

V polovině prosince vypukne 26. ročník zimní univerziády, na němž o cenné kovy zabojují sportovci reprezentující nejen svou zemi, ale i vysokou školu, na které studují. Obhajovat bronzové medaile z poslední univerziády pojede do italského Trentina i tým hráčů curlingu, do něhož patří také studenti UK Lukáš Klíma a Tomáš Paul.

curling693

Tým se nyní připravuje na složitý boj. Hráči připouštějí, že obhájit bronz z minulých her nebude nic jednoduchého. „Letos bude startovní pole hodně nabité. Budou tam rozhodně kvalitnější týmy než na minulé univerziádě, kapitáni několika z nich jsou juniorskými mistry světa,“ podotkl Tomáš Paul, student ekonomie na Fakultě sociálních věd UK.

Česká sestava jede v téměř stejném složení jako na poslední hry, které se konaly v tureckém Erzurumu v roce 2011. Kapitánem je student Právnické fakulty UK Lukáš Klíma, vedle něj a jeho spolužáka z UK Tomáše Paula se na led postaví ještě Jiří Candra a David Jirounek. Jako náhradník se do Itálie podívá Martin Jurík. Tým koučuje někdejší hráč bronzové sestavy z Erzurumu a absolvent 2. lékařské fakulty UK Kryštof Chaloupek.

V současné době hráči velmi intenzivně trénují, společně totiž od minulé univerziády nehráli. I proto nyní pracují především na vzájemné komunikaci, která je pro úspěšné italské tažení klíčová. „Komunikace probíhá během hry mezi hráči neustále. Bez ní by tým nikdy nedosáhl dobré úrovně, je proto nutné toto natrénovat. Musíme se domluvit, co budeme hrát, jakou rychlostí, kudy kameny povedeme. Během hry o tom stále diskutujeme,“ vysvětlil Tomáš Paul.

Curling se v Itálii bude hrát v hokejové hale Ice Rink Pine Stadium pro hry upravené v curlingové centrum. Mezinárodní sportovní mítink sice oficiálně začne ve středu 11. prosince, tréninky v hale vypuknou však už o den dříve. Diváci budou moci muže a ženy hrající lední šachy, jak se někdy curlingu říká, sledovat po celou univerziádu. O zlato se ti nejlepší sportovci utkají v předposlední den her v pátek 20. prosince.

Hráčům curlingu reprezentujícím Českou republiku a také Univerzitu Karlovu na zimní univerziádě v Trentinu redakce iFora položila několik otázek.

Kdy jste začali hrát curling a kdo vás k tomuto u nás poněkud nezvyklému sportu přivedl?

Lukáš: Curling jsem začal hrát v květnu 2004, dostal jsem se k němu přes otce, který jej hraje také. Asi o půl roku později přišel do našeho týmu Tomáš.

Tomáš: Přesně tak. Vždycky to bývá tak, že vás ke curlingu přivede někdo, kdo už ho hraje. Tak to bylo i u mě. Můj spolužák poznal v tanečních Lukášovu sestru, začal hrát a sháněl další hráče. V září 2004 jsem to tedy poprvé zkusil a už u toho zůstal.

Jak se vám daří kombinovat vrcholový sport se studiem na Univerzitě Karlově?

Lukáš: Práva jsou v tomto docela dobrá a relativně variabilní, zatím se mi daří věnovat se obojímu. I když ve zkouškovém období je to trochu problematické, protože zkoušky máme velmi náročné. Curlingová sezóna končí na přelomu dubna a května, takže letní zkouškové není problém, horší je to v zimě. Zatím jsem se s tím ale vždycky vypořádal.

Tomáš: První ročníky v bakalářském a magisterském cyklu byly trochu složitější, ale jinak to skombinovat celkem jde.

Který moment ve vaší sportovní kariéře vnímáte jako nejdůležitější nebo osobně nejcennější?

Lukáš: Pro mě byl přelomem rok 2011. V lednu jsme postoupili na juniorské mistrovství světa, pak přišla univerziáda, kde jsme měli velký úspěch v podobě bronzu, a pak následovalo samotné mistrovství světa. V krátkém časovém úseku to bylo několik výrazných akcí, které mi ukázaly, že mě to na vrcholové úrovni baví a že chci něco dokázat.

Tomáš: Pro mě byla nejdůležitějším výkonem v kariéře právě minulá univerziáda, kdy jsme poznali, že i na světové úrovni můžeme vyhrát medaili. Od té doby se cítím sebevědoměji. Pomohlo mi to pak i v dalších závodech. Důležitý byl pro mě samozřejmě také bronz z mistrovství světa mixed doubles. (Tomáš Paul a Zuzana Hájková v roce 2013 vyhráli bronzové medaile na mistrovství světa tzv. smíšených dvojic v Kanadě, pozn. red.)

Máte rádi takové velké závody, jako je právě třeba univerziáda, nebo dáváte přednost spíše komornějším sportovním událostem?

Lukáš: Preferuji větší závody, na takových akcích je vyšší herní úroveň i lepší atmosféra a všechno, co k tomu patří. To mě baví.

Tomáš: Mám taky raději větší akce. Je na nich lepší led, ale především – motivace je větší, tím pádem je větší i soustředění, což je dobrý základ i pro lepší výkony.

Koho tipujete za favorita univerziády v mužské kategorii?

Lukáš: To se těžko odhaduje. Devět z deseti přihlášených týmů má šanci vyhrát. Nejvíc favorizuji Švédsko, ale konkurence je obrovsky vyrovnaná. Klidně se může stát, že skončí třeba až na šestém místě.

Tomáš: Favoritů je víc. Američani a Švédové mají v sestavě olympijské hráče, dobré týmy má ale i Kanada, Velká Británie, Korejci, možná Norové. Těžko odhadovat…

Autor: Helena Zdráhalová
Foto: Wikimedia Commons

Sdílejte článek: