Pomozte kajakáři a studentovi FTVS dopádlovat do reprezentace

pátek, 13 leden 2017 16:47

Zkombinovat vysokoškolské studium a vrcholovou sportovní přípravu není jednoduché. A nejde vždy jen o problém s časem. Když se chce někdo věnovat sportu skutečně na té nejvyšší úrovni, potřebuje k tomu také dost peněz. Pokud nemá sponzory, musí si poradit jinak. Své o tom ví student FTVS UK Jiří Vašina, který sní o tom, že se letos probojuje do české kajakářské reprezentace. Takové plány jsou ale rovněž spojeny s velkými finančními náklady a na ty už jeho úspory nestačí, proto se nyní snaží získat další peníze i prostřednictvím crowdfundingového portálu Hithit.

vasina693

Dnes dvaadvacetiletý student druhého ročníku oboru ochrana obyvatelstva se zaměřením na vzdělávání jezdí na divoké vodě od svých 12 let. Tehdy hned také začal závodit v žákovské, posléze juniorské kategorii. „Na začátku moje výsledky nebyly nic moc, ostatní kluci měli náskok, protože většinou začali s tréninky v nižším věku než já, postupně se ale naše rozdíly vyrovnaly,“ vzpomíná Jiří.

Svou slibně nastartovanou sportovní kariéru však musel v osmnácti letech přerušit. Kvůli svému věku už nemohl využívat podpory juniorských sportovních klubů, nedostatek peněz a také času, který mu zabíraly přípravy na maturitu a přijímací zkoušky na vysokou školu, znamenaly konec jeho snů o medailích pro vítěze.

Úspěšné složení přijímacích zkoušek a nástup na FTVS UK mu umožnily se k pádlu opět vrátit. „Chtěl jsem zase začít jezdit jenom tak pro radost, ale díky Milanovi Bílému, který byl minulou sezonu mým trenérem a je vedoucím katedry sportů v přírodě na FTVS UK (PhDr. Milan Bílý, Ph. D., je mimo jiné úspěšným trenérem, jako šéftrenér české reprezentace v roce 1996 z olympiády v Atlantě přivezl spolu se svými svěřenci zlatou a dvě stříbrné medaile, pozn. red.), se mi podařilo vrátit se ke kajaku i závodně,“ usmívá se dnes člen oddílu USK Praha, který si předsevzal, že se letos probojuje do české kajakářské reprezentace mužů do 23 let.

K tomu ovšem potřebuje sehnat dost peněz. „Vypočítal jsem si, že jedna sezona mě vyjde asi na sto tisíc korun. Nemám tolik peněz, proto mě napadlo zkusit oslovit sportovní fanoušky a nasbírat nějaké prostředky prostřednictvím Hithitu. Stanovil jsem si jako cíl padesát tisíc, které by mi pokryly ty nejnutnější náklady – soustředění, na které se nyní chystám do Spojených arabských emirátů, plus zimní přípravu po českých kanálech. To, co mi zbude, bych rád investoval do vybavení, hlavně do teplého oblečení, to je pro mě velmi důležité,“ vypočítává Jiří a jedním dechem dodává, že doufá, že teplé podnebí Emirátů a možnost být tam pořád na lodi ho posune v jeho výkonnosti dál. „Já jsem tam ještě nebyl, ale ostatní kajakáři si areál moc pochvalují,“ těší se.

Kdyby mu jeho plán dostat se do reprezentace nevyšel, hlavu věšet nebude. U divoké vody chce stejně zůstat. „Budu trénovat dál a jezdit třeba jen rekreačně, a pokud to půjde, rád bych se pak přesunul do pozice trenéra, u menších dětí je vždycky lepší, když je s nimi trenér i na vodě,“ podotýká Jiří s tím, že od vody ho hned tak někdo nedostane.

Zde můžete Jiřímu Vašinovi přispět na splnění jeho snu.

Autor: Helena Zdráhalová
Foto: Jakub Pexa

Sdílejte článek: