V Kambodži potřebují postavit školu. Pomoct můžete i vy

středa, 11 prosinec 2013 23:09

„Pětadvacet kilometrů, které dělí město a vesnici, je v Kambodži rozdíl mezi bohatým životem a přežíváním ve slumech,“ říká Veronika Pospíšilová, studentka etnologie na Filozofické fakultě UK. Na základě zkušeností z pobytů v Asii založila občanské sdružení Hvězdice, jehož cílem je sehnat finance na vybudování školy v kambodžské vesnici Bantayrersey.

Můžete nám stručně představit svůj projekt a práci občanského sdružení Hvězdice?

V průběhu bakalářského studia vietnamistiky jsem na základě bilaterálních dohod studovala vietnamštinu přímo ve Vietnamu a tehdy jsem mohla vyjet i do Kambodži. Navštívila jsem tam vesnici Bantayrersey, vzdálenou asi 25 kilometrů od města Siem Reap, která je výrazně chudší než vesnice v okolí. Člověk se cítí jako na konci světa.

Poprvé jsem tam byla na konci listopadu 2011 a už tehdy jsem rozeslala e-maily svým známým s prosbou, aby mi poslali různé věci, které už nepotřebují – oblečení, hračky… Ty jsem pak do vesnice dovezla a ptala jsem se přímo starosty, co by potřebovali nejvíce, kdybych se ještě někdy rozhodla vrátit. Jediné, o co by stáli, řekl mi, je vlastní škola, kde by se děti mohly vzdělávat. Do té nejbližší, pět kilometrů vzdálené, děti nestíhají docházet; i kdyby je tam rodiče posílali, zase by jim doma nemohly pomáhat, což je v Kambodži zvykem. Občanské sdružení Hvězdice tedy vzniklo za jediným účelem: vybrat dost peněz na zbudování školy v jedné konkrétní vesnici.

pospisilova_textProč vás zaujalo právě Bantayrersey?

V Kambodži panuje zásadní rozdíl mezi vesnicí a městem. Zmíněných pětadvacet kilometrů se nám zdá jako nic, ale tam je to rozdíl mezi bohatým životem a přežíváním ve slumech. Každá vesnice by samozřejmě potřebovala podporu, protože po období vlády Rudých Khmerů zůstal venkov v zoufalém stavu.

Rozhodla jsem se stát prostředníkem, který se tady bude snažit vybrat peníze na pomoc v Bantayrersey. Jako etnoložka k tomu mám blízko. Ovšem ani mně se nelíbí přístup „sebereme deset dobrovolníků a pojedeme jim ukázat, jak se má stavět škola“. Myslím, že Kambodžané sami dobře vědí, jak mají stavět. Samozřejmě je nutná určitá kontrola, aby dělníci nerozkradli materiál, ale chtěla bych se zaměřit jen na vybrání peněz a jejich postupné uvolňování podle průběhu výstavby. Oni všechno mají, pozemek, pracovníky, jen jim chybí 25 000 dolarů (asi 500 000 Kč) na samotnou výstavbu.

Jak získáváte peníze? Daří se to podle vašich představ?

Od května 2013, kdy jsem založila občanské sdružení Hvězdice, se už podařilo vybrat přibližně 180 000 Kč. Obcházíme firmy, prodáváme náramky, uspořádali jsme také benefiční koncert. Nově nabízíme v různých barech, že by z jednoho speciálního drinku mohli odvádět jistou malou částku na naše konto – v Českých Budějovicích už to tak v jednom podniku funguje. Další možný způsob, jak lze přispět na výstavbu školy, je zúčastnit se již tuto neděli 15. prosince Velkého charitativního zkrášlování a focení v Domě jógy na Vinohradech, kam ženy mohou přijít, nechat se zkrášlit a profesionálně vyfotografovat. Ženy zaplatí za tyto fotografie a celá částka je věnována na výstavbu školy.

Ráda bych, aby se už aspoň začalo stavět. V květnu a červnu totiž v Kambodži začne období dešťů. Původně jsem chtěla v lednu odjet zpět do Bantayrersey s celou částkou, aby se škola postavila do té doby a děti mohly začít s docházkou. Minimálně se snad ale se stavbou začne, do září se povede sehnat zbytek a škola bude hotová.

Bc. Veronika Pospíšilová vystudovala na Filozofické fakultě UK bakalářský program v oboru etnologie se specializací vietnamistika. Nyní studuje 2. ročník navazujícího magisterského studia oboru etnologie. V létě roku 2008 a 2009 studovala na univerzitě v Cambridge ve Velké Británii, v roce 2010 tři měsíce vyučovala český jazyk na univerzitě v Nha Trangu ve Vietnamu. V rámci stipendijních pobytů, které jsou České republice nabízeny na základě mezinárodních smluv, studovala vietnamský jazyk na Univerzitě sociálních a humanitních studií v Ho Či Minově Městě ve Vietnamu.

V roce 2013 založila občanské sdružení Hvězdice.

Autor: Silvie Mitlenerová (FF UK)
Foto: archiv Veroniky Pospíšilové

Sdílejte článek: