Léto je ideální dobou pro studentskou stáž. Hledat je třeba už teď

pondělí, 13 duben 2015 11:10

Čerstvým absolventům vysokých škol je při pracovních pohovorech často vytýkáno, že jsou pro svůj obor sice výborně připraveni teoreticky, chybí jim však praktické zkušenosti. Šanci změnit to dává studentům projekt Stáže pro mladé 2, který realizuje Fond dalšího vzdělávání při Ministerstvu práce a sociálních věcí ČR. Jeho prostřednictvím se vysokoškoláci mohou zúčastnit placených stáží v některé z firem působících v České republice. Kdo by chtěl využít letošní letní prázdniny k vlastnímu rozvoji, měl by vhodnou stáž začít hledat právě teď.

staz693

„Aktuálně se v rámci projektu nabízí 236 stáží napříč obory. Studenti si mohou vybírat z nabídek od zhruba 5000 poskytovatelů, kteří se do projektu doposud přihlásili. Délka trvání stáže se pro vysokoškolské studenty pohybuje v rozmezí 100 až 300 hodin, které lze libovolně rozplánovat do jednoho až čtyř měsíců podle časových možností studenta,“ vysvětlila PR specialistka projektu Ing. Nikol Nejmanová.

Výhodou stáží zprostředkovaných v rámci tohoto projektu je, že jsou placené. Student dostane minimálně 60 korun za odpracovanou hodinu, a pokud se se svým zaměstnavatelem dohodne, může být částka i vyšší. O peníze ovšem jde asi nejméně. „Samotná realizace stáže přináší možnost získat praxi v rámci studovaného oboru, poznat reálné prostředí firmy, a zkusit tak využít teoretické znalosti v praxi. Zároveň stáž poskytuje studentům možnost navázat nové kontakty, které mohou být jakýmsi odrazovým můstkem pro jejich budoucí uplatnění,“ upozornila Nikol Nejmanová.

O tom, že má smysl snažit se během studia nejen o dobré známky, ale získat i co nejvíc zkušeností, hovořila Mgr. Lucie Štěrbová, čerstvá absolventka oboru mediální studia na Fakultě sociálních věd UK, která jednu z nabízených stáží absolvovala. „Je to zajímavá zkušenost – zvláště pokud naskočíte do firmy, kde vás nebudou brát jen jako levnou pomocnou sílu, ale budete mít štěstí a opravdu vás nechají pracovat na reálných projektech. Velmi rychle se dostanete k realizaci věcí, ke kterým byste se klasickým způsobem dostali třeba až po několika měsících. Brzy tak zjistíte, jestli je to opravdu to, co vás bude bavit a naplňovat. A v neposlední řadě je to možnost, jak následně získat i pracovní místo,“ podotkla Lucie.

S rozhodováním, zda se o nějakou stáž ucházet, by však studenti otálet neměli. Poslední přihlášky na stáže je totiž možné podat na webových stránkách www.stazepromlade.cz pouze do srpna letošního roku. I když je projekt určen jen stávajícím studentům, zapojit se do něj mohou i ti, které čekají v květnu nebo v červnu státnice. Ve vybrané firmě však musejí začít pracovat ještě před tím, než školu dokončí.

Autor: Helena Zdráhalová
Foto: Thinkstock

Sdílejte článek: