EFPSA kongres: Psychologie, studenti a Evropa

úterý, 30 červen 2015 12:57

Stejně jako studenti ostatních oborů, tak i studenti psychologie mají svojí evropskou federaci European Federation of Psychology Students’ Associations (EFPSA). Letos v dubnu se konal v České republice již 29. EFPSA kongres na téma Zpět ke kořenům – psychologie a sexualita, který byl organizován právě českými a slovenskými studenty psychologie. Tato jedinečná událost slouží každoročně k rozvoji mezinárodní komunikace a spolupráce studentů, akademiků i profesionálů z celé Evropy.

efpsa_text

Letošní týdenní kongres se uskutečnil na konci dubna v malebné vesničce Srní na Šumavě. Akce plné překvapení v podobě vědeckého a společenského programu se zúčastnilo přes 300 studentů psychologie z celé Evropy. Současně na kongres zavítalo více než 20 českých i zahraničních akademiků a profesionálů z oblasti psychologie a sexuologie.

Jednou z nich byla i profesorka Lenka Šulová z katedry psychologie Filozofické fakulty UK, která se s námi podělila o své zážitky a dojmy:  „Na kongresu panovala neopakovatelná atmosféra, která provází setkávání mladých lidí zapálených pro svůj obor, kteří mají možnost se učit nové věci od sebe navzájem a v rámci interkulturní komunikace i od svých starších kolegů, kteří byli do programu kongresu pozváni. Velmi si cením toho, že jsem se mohla tohoto setkání zúčastnit. Moje spolupráce s organizátory kongresu, z nichž někteří jsou studenty mého pracoviště, i se studenty během mého referování mi opět dodala energii do další práce. Stále opakuji, že studenti jsou to nejlepší, co nám práce na univerzitě poskytuje.“

Celkem 35 studentů tvořilo organizační tým a spolupracovalo napříč mezi čtyřmi univerzitami (Univerzita Karlova v Praze, Masarykova Univerzita v Brně, Univerzita Palackého v Olomouci a University of New York in Prague) po dobu téměř dvou let, aby připravili největší studentskou psychologickou událost v Evropě.

Jak už bylo zmíněno, hlavním tématem kongresu byla lidská psychika a sexualita, které jsou nedílnou součástí našich životů. Účastníci se na ni snažili pohlédnout z hlediska teorie, aktuálních výzkumů i praxe a formou byly přednášky, workshopy, postery i videokonference. Přednášeli je odborníci, ale zapojovali se také studenti z různých zemí s vlastními referáty či výzkumnými zprávami. Zajímavá témata byla příkladně sexualita v psychoterapii, sexuální dysfunkce, sexualita handicapovaných a další.

Program kongresu ale nebyl zaměřen pouze na vzdělávání. Jedním z cílů EFPSA událostí je i podpora spolupráce a seznamování se skrze společné aktivity. V tomto duchu se nesl společenský program, který zahrnoval celodenní exkurzi do Českého Krumlova, prohlídku pivovaru, kulturní večer, kde studenti představovali tradiční pokrmy a zajímavosti své země, nebo třeba možnost účasti na hasičském bále či sledování videozáznamu z Nagana v nefalšované atmosféře „hospodského fandění“ včetně dresů českých hokejistů.

Z ohlasů zúčastněných byla více než evidentní nadšení a radost, které na celý týden proměnily Srní v živé a pulzující místo, plné studentských skupin diskutujících na různá (především psychologická) témata. V průběhu kongresu bylo možné spatřit studenty putující z jedné události či semináře na druhý a tak se před očima organizátorů naplnila představa, o které se jim v rámci dvouletých příprav ani nesnilo. I přes spánkový deficit byla radost účastníků dostačujícím zdrojem sil potřebných k dotažení kongresu do zdárného konce.

Letošní EFPSA kongres, který organizovala ČR, se stal pro všechny zúčastněné nezapomenutelným zážitkem a přinesl mnoho nových přátelství i znalostí. Právě podobné aktivity přinášejí možnosti další profesní spolupráce v Evropě (tentokrát mezi psychology) a vytvářejí možnost interkulturní komunikace bez zbytečných bariér a právě ve chvílích takovýchto setkání se vytváří skutečná interkulturní senzitivita. 

Chcete-li vědět více o EFPSA, podívejte se na oficiální webovou stránku: www.efpsa.org.

Autoři: Jakub Lukeš, Katarína Sabolová, Gabriela Urbášková & Markéta Zajícová

Autor: organizační tým EFPSA kongresu
Foto: Tomislav Ručević​

Sdílejte článek: