Divadelní soubor Viníci zahraje na konec akademického roku komedii

středa, 20 srpen 2014 12:23

Původně chtěla vytvořit skupinu, kterou by spojovalo nadšení pro divadlo a prostřednictvím které by mohla pokračovat v pilování svých hereckých dovedností. Nakonec se však Bc. Magdalena Hrdinová, studentka botaniky na Přírodovědecké fakultě UK, proměnila z herečky v režisérku. Při fakultě se jí podařilo sestavit divadelní soubor Viníci, který úspěšně vystupuje s vlastní dramatizací románu Zavolejte Jeevese! britského humoristy P. G. Wodehouse. V září chystají další reprízu hry a rádi by poté začali připravovat nové představení.

a1

„Na podzim roku 2011 jsem po fakultě a na internetu vyvěsila plakáty, že hledám zájemce o divadlo. Na první schůzku přišel jeden člověk, dohromady jsme se dávali pomalu, pomalinku (smích). Spolek jsem zakládala s naivní představou, že já v něm budu hrát a režie se ujme někdo jiný. Ale nějak se k tomu nikdo nemá, tak to zbylo na mě. Asi rok jsme se snažili sehrát a vybírali jsme pro naši skupinu vhodnou hru. Nakonec zvítězila kniha Zavolejte Jeevese!, s její dramatizací nám velmi významně pomohla moje kamarádka Klára Kolářová, která nyní studuje na FAMU scenáristiku,“ vzpomíná Magda na začátky práce souboru.

a2

Určit počet členů divadelního spolku Viníci pojmenovaného po ulici Viničná, kde sídlí část Přírodovědecké fakulty UK, není zrovna snadné. Lidé do souboru volně přicházejí a odcházejí, což je vlastně podstata celé skupiny. Její členové hrají pro zábavu, proto záleží jen na nich, kolik energie a času do projektu vloží. Zároveň jsou Viníci vděční za každého, kdo projeví zájem se do skupiny připojit. A nemusí to být jenom zájemci o herectví, jak Magda naznačovala, skupině schází režisér, zvukař či muzikanti. Podmínkou není, aby byl dotyčný spojený s Přírodovědeckou fakultou UK. Jednou z prvních hereček skupiny byla Mgr. Lucie Zdráhalová, tehdy studentka, dnes absolventka oboru orální historie na Fakultě humanitních studií UK.

Nad Viníky má zatím hlavní slovo Magda Hrdinová, ta ale na podzim odjede v rámci programu Erasmus na univerzitu do Glasgow. Její otěže tak, alespoň dočasně, převezme doktorandka na Přírodovědecké fakultě UK Libuše Turjanicová. „Náš hlavní úkol, než se vrátí Magda zpět, bude vybrat nové představení a na pravidelných schůzkách samozřejmě cvičit naše herecké dovednosti. Nejaktuálnější téma, které nyní soubor řeší, je to, jakou cestou se vydat dál. Lucka hodně prosazuje, abychom hráli divadlo, které má skutečný přesah. Já s tím souhlasím, ale myslím, že k tomu stále nemáme dostatek zkušeností. Chtěli bychom proto pro další inscenování zvolit hru, která by měla myšlenku, diváci se na představení pobavili a zároveň si z něj odnesli náměty na přemýšlení. Bohužel se nám ale zatím nepodařilo takovou hru najít,“ podotýká Libuše.

a3

Jakou cestou se skupina na podzim vydá, se tedy teprve uvidí. Změnit situaci může i to, zda se společně se začátkem nového akademického roku objeví noví zájemci o dobytí „prken, která znamenají svět“.

Kdo by se chtěl na vlastní oči přesvědčit o umění divadelního souboru Viníci, má možnost zajít na představení Zavolejte Jeevese!, které se uskuteční v pátek 19. září v Divadle Kámen. Skupina ale upozorňuje, že je nutné udělat si kvůli omezené velikosti hlediště rezervaci prostřednictvím internetových stránek souboru.

Autor: Helena Zdráhalová
Foto: Petra Zimermanová

Sdílejte článek: