Studenti rusistiky a lingvodidaktiky zavítali na 10 dní do Moskvy

úterý, 05 srpen 2014 13:09

Ve druhé polovině května vyrazilo devět studentů katedry rusistiky a lingvodidaktiky Pedagogické fakulty UK na výměnný pobyt do Moskvy, kde kromě historie poznávali také zdejší kulturu, kuchyni a samozřejmě školství. Ruští studenti do Prahy na oplátku přijedou v září tohoto roku.

„Vřelé přijetí, dny prozářené sluncem, moskevská architektura a ruská historie. Tak by se dal ve zkratce charakterizovat náš krátký výlet do ruské metropole. Duch východu nás pohltil v celé své staroruské kráse. Ať už ten dřívější z dob Ivana IV. Hrozného, Petra I., Kateřiny II. a dalších velikánů, či ten současný – možná obyčejnější, ale pro nás přesto zajímavý,“ popisuje pobyt jedna z účastnic Inna Zayats.

Studenti a vyučující z Moskevské státní oblastní univerzity, se kterou katedra rusistiky a lingvodidaktiky spolupracujeme už více než čtyřicet let, připravili Čechům bohatý program. Díky němu se studenti UK podívali na slavná místa z ruských dějin – do hlavního politického, kulturního a duchovního centra Moskvy Kremlu, klášterního komplexu Sergijev Posad, který je součástí tzv. Zlatého prstence Ruské federace a v 90. letech byl zařazen do seznamu světového dědictví UNESCO, parkového komplexu Caricyno, v němž si nechala carevna Kateřina Veliká vybudovat svou rezidenci, nebo do Chrámu Krista Spasitele, který byl ve 30. letech zdemolován, aby na jeho místě byl postaven majestátný Palác sovětů. Z tohoto nápadu naštěstí později sešlo a na místě chrámu byl vybudován bazén.

V itineráři byla zařazena také Treťjakovská galerie, kde je možné spatřit vzácnou ikonu Matky Boží Vladimirské, která je považována za zázračnou. Kromě toho se zde nachází světově unikátní dílo ruských výtvarníku z období od 17. do 20. století.

„Bylo toho mnoho, co jsme za těch pár dní v Moskvě viděli. Nepoznali jsme jen ruskou historii, ale i současnost včetně vzdělání, literatury, kultury či kuchyně. Absolvovali jsme přednášku na fakultě ruské filologie MSOU, ochutnali jsme ruské bliny, otestovali jsme ruskou vodku, poslouchali jsme ruskou hudbu... A hlavně jsme poznali nové přátele,“ vzpomíná Inna Zayats.

Autor: red.
Foto: Inna Zayats

Sdílejte článek: