Den vědy ukázal, že matematik a přírodovědec se ve světě neztratí

úterý, 30 červen 2015 12:57

Pedagogická fakulta UK organizuje akce, kurzy či soutěže pro školy i veřejnost dlouhodobě. Nově se však fakulta věnující se výchově budoucích pedagogů více zaměřila na studenty, kteří se zanedlouho budou rozhodovat o své budoucí profesi. Včerejší Den vědy pro studenty Gymnázia U Libeňského zámku se stal v tomto projektu první vlaštovkou.

Univerzita prvního věku chce formou přednášek a workshopů přilákat studenty k zájmu o matematiku a přírodní vědy a rozvíjet spolupráci pražských gymnázií a dalších středních škol s Univerzitou Karlovou. Nemá tedy za cíl jen rekrutovat zájemce o studium na Pedagogické fakultě, ale i na dalších fakultách UK. Projekt sice zaštiťuje Pedagogická fakulta, ale studentům přednášejí i odborníci Přírodovědecké fakulty či Matematicko-fyzikální fakulty.

„Původně byl projekt koncipován tak, že naši lektoři budou chodit přednášet do škol. Pak jsme si řekli, proč studenty nepozvat k nám na fakultu a umožnit jim poznat vysokoškolské prostředí, které je třeba za rok dva čeká,“ říká jeden z organizátorů akce RNDr. Antonín Jančařík, Ph. D., který působí na katedře matematiky a didaktiky matematiky PedF UK.

Jako první se zapojilo Gymnázium U Libeňského zámku, což je fakultní škola, která s Pedagogickou fakultou UK dlouhodobě spolupracuje. Program si však mohou objednat i další střední školy, a to přímo na stránkách projektu http://popularizacevedy.cuni.cz. Projekt poběží až do konce března.

Přednášky jsou určeny už pro studenty od prvních ročníků, pro studenty maturitních ročníků, kteří se zajímají o chemii, je připraven seminář na téma počítače a chemie. Studenti se například dozvědí, co je obsahem práce finančního matematika a jaké problémy banky musí řešit, kde se uplatní přírodovědec či co zkoumá astronom. Speciální program je nachystán i pro učitele matematiky a fyziky a pro učitele přírodních věd.

Všechny kurzy jsou studentům a pedagogickým pracovníkům z Prahy nabízeny bezplatně.

Autor: Lucie Kettnerová
Foto: red.

Sdílejte článek: