Studentky práv chodí trénovat na Univerzitní maraton do obory Hvězda

čtvrtek, 09 leden 2014 07:12

Zanedlouho z nich budou právničky. Příští víkend se však promění v rychlonohé atletky. Čtveřice studentek Právnické fakulty UK bude reprezentovat barvy školy na Univerzitním maratonu v běhu o pohár rektora UK. Závod vysokoškolských štafet začíná v neděli 12. května ráno na pražském Staroměstském náměstí.

3

O pražském maratonu se říká, že je jeden z nejkrásnějších vůbec. Kdo by si chtěl užít mimořádnou atmosféru běhu v historických kulisách staré Prahy, avšak netroufá si na celou 42,195 kilometrů dlouhou trať, může se jako každoročně přihlásit společně se svými přáteli na štafetový běh čtveřic.

To letos učinily právě studentky Právnické fakulty a svůj tým pod jménem Ius quatrus feminus zapsaly na Univerzitní maraton ve složení Anna Kolářová, Markéta Nešetřilová, Taťána Stárková a Karolina Svobodová .

Karolina, Markéta a Taťána se chystají letos na jaře na státní závěrečné zkoušky, Anna chodí do čtvrtého ročníku. Všechny dívky bydlí nedaleko obory Hvězda, tedy ideálního místa pro přípravu na maraton. Společně však prý příliš běhat nechodí.

Na závod se přihlásily hlavně proto, aby nad sebou měly bič, který je donutí k pravidelnému režimu tréninku. „Hodně jsem chodila běhat v době, kdy jsem byla na střední škole. Pak jsem ale přestala. Teď běhám intenzivněji až v posledních dvou měsících, kdy jsme se přihlásily na maraton. Je to pro mě taková motivace, abych něco dělala. Snažím se teď běhat obden,“ vysvětlovala Taťána a ostatní členky týmu na její slova souhlasně přikyvovaly.

Všechny dívky běhají hlavně pro radost a proto, že si při tom výborně vyčistí hlavu, což je teď krátce před začátkem zkouškového období – a pro Karolinu, Markétu a Taťánu před státnicemi – velmi důležité.

2

Žádnou zvláštní strategii na maratonský běh si dívky nepřipravují. Chtějí běžet prostě tak, aby se cítily dobře. „Musím se hodně snažit. Mně osobně by to bylo asi jedno, ale nechci to kazit ostatním, když už jsme se přihlásily,“ usmívala se Anička.

1

Maraton dívky nemotivuje jen k poctivému tréninku, ale i k lepší životosprávě. „Když jsem začala intenzivně trénovat, nic jsem neuběhla, protože jsem se cítila pořád hodně unavená. Zjistila jsem, že to je tím, že málo jím. Bydlím na koleji a sama pro sebe si moc nevařím. Začala jsem si tedy na pravidelné stravování dávat pozor, snažím se jíst energeticky výživné jídlo a hned je to lepší,“ podotkla Markéta, kterou na maratonské štafetě čeká ten nejdelší – 12,195 kilometrový – úsek. Její kamarádky poběží každá po deseti kilometrech.

Žádný dlouhý odpočinek po závodu si dívky neplánují. Kvůli kvapně se blížícím státním závěrečným zkouškám se rychle vrátí do knihoven a k učení. „Zregenerujeme se pak společně po státnících. Oslavíme to všechno najednou,“ těší se Markéta společně se svými spolužačkami.

O víkendu 11. a 12. května bude Praha patřit maratonským běhům. Na trati se bude kromě tradičního maratonu konat celá řada dalších závodů. Slavnostní vyhlášení vítězů všech soutěží se uskuteční na konci května v hotelu Hilton. Pohár nejrychlejší štafetě Univerzitního maratonu předá osobně rektor UK profesor Václav Hampl.

Autor: Helena Stinglová
Foto: red.

Sdílejte článek: