Během „korony“ řešila FF UK více přihlášek než loni

středa, 12. srpen 2020 15:18

V maturitním ročníku s radostí zjistila, že se její oblíbená čeština dá studovat na vysoké škole jako samostatný program. Ač pochází z jižní Moravy, zatoužila nejvíce po pražské Filozofické fakultě UK. Přihlásila se, vzali ji na více škol zároveň, ale upřednostnila Prahu i kvůli kouzlu metropole. Již od roku 2007 je součástí „fildy“; po absolutoriu bakalářských i magisterských studií bohemistiky nyní pracuje jako vedoucí oddělení přijímacího řízení a vnějších vztahů FF UK. „Jsem fakultní člověk do morku kostí,“ říká v úvodu interview Hana Bednářová. _img_6619_433_650

S kolegy řeší vskutku „multigenerační“ agendu. „Máme co nabídnout opravdu všem generacím. Od těch nejmenších, pro něž chystáme dětskou univerzitu, přes uchazeče o řádné studium až po absolventy, ale pomáháme i studentským fakultním spolkům a chceme též udržovat dobré vztahy se zájemci o Univerzitu třetího věku,“ líčí energická Hanka.

Mnohaoborová „filda“, kde existují desítky programů od dějin umění přes rozličné exotické programy (včetně arabistiky, mongolistiky, tibetanistiky nebo výuky bahasa indonesia) až po historii či sociologii, je pestrá, velká – a mediálně viditelná fakulta. FF UK je školou plnou názorů, postojů a idejí, které se často řeší v dosti exponovaném prostředí sociálních sítí.

Bez Facebooku to nejde

Jedna ze čtyř zakládajících fakult Univerzity Karlovy nyní provozuje tři sítě: Facebook, Instagram a Twitter. „K prezentaci využíváme všechny základní on-line nástroje. Dá se říci, že Facebook je stále naší primární sítí, protože má asi nejširší okruh uživatelů. Nárůst je lineární, trochu větší výkyvy přicházejí ve vlnách třeba v období kolem přijímaček – řekněme od listopadu do února, kdy se podávají přihlášky,“ říká Bednářová o účtu, který má dvanáct tisíc sledujících.

Na mladší uživatele se pak zaměřuje fakultní Instagram. „Nabízíme na něm emoce a nálady, atmosféru s fotkami. Na účtu je hodně vidět rukopis našeho správce, Václava Kříže, který je dosud studentem germanistiky a má ke studentům blízko,“ říká Hanka s připomínkou, že série #MeetAndGreet představuje fakultní osobnosti, programy i místa. „A když se tam mihne nějaká z pražských krás, je to úplný generátor lajků,“ směje se obdivovatelka staré Prahy. _humans_logo_231_160

A pak je tu specifický Twitter, na němž má FF UK díky někdejšímu správci Petru Kukalovi (jenž už tweetuje za Národní knihovnu) takřka deset tisíc „sleďů“. To je nejvíce ze všech akademických institucí v Česku, více než má Univerzita Karlova a Masarykova univerzita (obě zhruba kolem 6500 followerů) anebo celá Akademie věd ČR (5500 followerů)!

„Twitter spíše sází na slova, informace a lidi s jistým vhledem, byť je twitterová bublina v Česku menší než ve světě,“ říká Hana, jež tvoří fakultní PR tým se třemi dalšími kolegy. Mluvčí školy se nově stala zkušená novinářka Zuzana Válková (dříve Respekt, Hospodářské noviny), Tereza Šindelářová píše články i spravuje sítě a zmíněný Kříž koordinuje různé akce.

Před časem zaujala akademickou obec také jiná on-line novinka, a sice interaktivní mapa SvětFFUK.cz, která hravě nastiňuje, co vše se v budovách filozofické fakulty učí: jde o říši jazyků a literatur, říši dějin, dále království člověka a společnosti, hájemství umění a konečně i zemi, kde se pěstuje práce s lidmi. „Je to rozklikávací přehled studijních programů, který vymysleli tři studenti – dnes už tedy absolventi – studií nových médií, což je náš další specifický program: Anna Brixová, Lucie Merunková a Vojtěch Soudný. Může zaujmout i hráče RPG her, fantasy a podobně. Počítáme, že mapu budeme nadále doplňovat a aktualizovat,“ vypráví Hanka.

_svetffuk_915_446

Přijímačky s razítkem covid-19

Kromě prezentace školy má Hana s kolegyněmi z Referátu přijímacího řízení na starost, nepřekvapivě, přijímačky. Kdo někdy studoval na FF UK, tuší, jak asi složité je sjednotit a rozvrhnout termíny i dostupné učebny pro desítky oborů... a hlavně pro sedm a půl tisíce uchazečů o studium! Jak to probíhalo letos?

„Programy, které mají menší počet přihlášek i přijatých, často využily toho, co jim umožňují pravidla, a přijaly výjimečně všechny uchazeče. Tam, kde přijímačky probíhaly, jsme vše naplánovali se správou budov i rozvrhářkou a našli prostor. Myslím, že se to povedlo rychle a efektivně. Vlastně jsme zaznamenali větší počet přihlášek než loňský rok,“ vypočítává hrdě Hana Bednářová. Z oněch 7500 uchazečů bylo nakonec přijato přes tři tisíce nových studentů.

Ale ani koronavirus SARS-CoV-2 nezměnil po léta platné pravidlo – nejvíce z vyučovaných témat láká psychologie. „Je to tak. Psychologie je na FF UK dlouhodobě programem s největším počtem přihlášek; obvykle je to zhruba tisíc zájemců a přijato bývá 50 až 60 adeptů do bakalářského cyklu. Velký převis mívají ještě programy související s angličtinou, bohemistika nebo třeba asijská studia, ale psychologie je zdaleka nejžádanější,“ dodává.

_schodyff_500_500

Už nyní s kolegy chystá kampaně a promo akce, aby se o „fildě“ mezi mladými vědělo a ti tam šli studovat některý ze zajímavých předmětů. „Ráda bych využila letních měsíců k přípravě on-line prezentací, které budeme mít po ruce, až se zima zeptá... Abychom byli připraveni na všechny případné varianty,“ připomíná Hana hrozbu dalších vln nemoci covid-19 a případných opatření. Ta letošní, jež od půlky března vyžadovala častou komunikaci na dálku, zvládli na „jejím“ oddělení s pomocí aplikací Zoom, MS Teams či Skype. „Naše běžná komunikační agenda není moc vázaná na to, abychom někde byli fyzicky. Dost jsme toho zvládli on-line, přenesli jsme se z 3D do 2D, což každý z nás vnímal různě. Ale těšili jsme se, až se uvidíme tváří v tváře,“ usmívá se milá dáma, která ráda utíká z města do přírody.

A co její další vztah s FF UK? „Stále jsem doktorandkou, která má už vše splněno – jsem v režimu ABD čili all-but-dissertation. Skoro se to stydím říci, jsem už v páťáku a korona mi prodloužila dobu studia určitě o půl roku,“ líčí dobrá duše fakulty, která pod vedením profesora Petra Mareše zkoumá textové vztahy v díle Karla Čapka. Baví ji to: „Díky tomu, jaký má Čapek žánrový rozptyl, je to radost. Navíc teď připravujeme s kolegyněmi program na listopadovou Noc vědců, jejímž tématem je robot, kde budeme představovat jazykové pojetí robota v češtině, literatuře a v českém znakovém jazyce... Všechny srdečně zvu!“

Autor:
Foto: Martin Hundák, Václav Kříž, archiv FF UK

Sdílejte článek: