Výtvarný kurz v botanické zahradě nabízí i relaxaci

pondělí, 09 září 2019 15:15

Od května vede akademická malířka Lucie Crocro v botanické zahradě Na Slupi výtvarné kurzy. Účastníci na nich odhalují a zachycují krásy rozdílnosti rostlin ve svém osobitém výtvarném vyjádření. Kurzy určené studentům a veřejnosti jsou též o relaxaci a odreagování.

Jste uprostřed zeleně, přitom v centru Prahy. Povinnosti běžného dne jdou tak trochu mimo vás. Zdáli doznívá zvuk tramvají a aut. Mnohem intenzivněji je slyšet zpěv ptáků v korunách stromů nad vaší hlavou. Především však vnímáte život ve vaší bezprostřední blízkosti, tedy rostliny na záhonech zahrady Přírodovědecké fakulty UK. Své pocity a vjemy se prostřednictvím štětce, tužky nebo pastelky snažíte zachytit na arch papíru a plátno před sebou. Vítejte na semináři akademické malířky Lucie Crocro!

_klukkruh_300_300Ten den byste v areálu zahrady potkali osm mladých začínajících umělců. Spojuje je jediné: důvod, proč přišli. Chtějí být kreativní. Zhruba pro polovinu je výtvarný kurz jejich prvním uměleckým vyjádřením. „V běžném životě si na podobnou aktivitu velice těžko hledám čas. Ráda bych vyzkoušela olejomalbu, které jsem se před několika lety věnovala,“ říká dívka, kterou její jméno Afrodita předurčuje k tvorbě krásy. To Jana z Filozofické fakulty UK šla na kurz „najisto“, obdivuje tvorbu malířky Lucie a ráda by se právě od ní něco přiučila: „Chtěla bych se naučit novou techniku, olejomalba je pro mě novinkou, nikdy dřív jsem ji nezkusila.“ „Na střední škole jsem měla hodně prostoru pro malování. Teď na vysoké škole už je to horší, proto jsem uvítala možnost účastnit se výtvarných kurzů,“ svěřila se dále přírodovědkyně Jana, pro kterou je práce s akvarelovou pastelkou příjemným odreagováním od právě probíhajícího zkouškového období.

_abc_1671vs_306_461To už se blížím k dívce, která zrovna konzultuje svou vizi se samotnou Lucií: „Abyste dobře vyjádřila květiny v zadním prostoru, snažte se použít jemnějších tónů. Naberte si více této barvy,“ odposlechnu něco málo z pokynů a po pár krocích nedokážu potlačit nadšení z kresby, která přede mnou vzniká. „Mám tu ale šikovné studenty, že?“ ptá se mě s viditelným uspokojením Lucie Crocro. Nedá se než souhlasit. Studentka Zuzana, u které jsme se sešly, o sobě prozradí, že by se ilustrování rostlin v budoucnu ráda věnovala. Zatím je pro ni kreslení a malování především příjemnou relaxací. To pro jediného muže u malířského stojanu, Honzu, je kurz návratem k tvorbě po tříleté pauze: „Věnoval jsem se grafice, chodil jsem do výtvarky, ale úplně jsem z toho vypadl, rád bych se zase dostal do kondice,“ říká o sobě a prozrazuje, že by chtěl hlavně zvládnout práci s barvami, se kterými si prý doteď příliš nerozuměl. Možnost spojit příjemnou relaxaci a „osahání“ si něčeho nového zaujaly svou účastí na kurzu poslední dvě dívky; Faustýna a Lucie se o ilustrace v zahradě dnes pokoušejí rovněž poprvé.

_abc_1717vs_300_467„Studenti z přírodovědy mě inspirují,“ zní hodnocení z druhé strany malířského plátna, tedy od malířky Lucie, kterou fascinuje, jak má každý zcela jiný přístup ke vnímání jednotlivých exponátů: „Někdo vnímá celek, jiný jednotlivé detaily.“ Každý účastník si na začátku tříhodinového bloku vybere vlastní květinu v různých částech zahrady, kde je mu příjemně. Zvolí si i vlastní způsob zpracování a samozřejmě použitou výtvarnou techniku. Vybírat může z technik malířských i kresebných. K dispozici jsou vedle akvarelových pastelek a tužky i olejové barvy nebo pastel. Zvláště díky široké nabídce může podle Lucie lidi kurz bavit.

„Na počátku bych ráda, aby si každý, kdo se před malířský stojan postaví, uvědomil svoji vlastní individualitu. Při práci je tato část nesmírně důležitá. Propojení s citem je pak umožněno prostřednictvím tvaru a barev rostlin. Ve finále nastává u každého překvapení. To proto, že každý nechal vzniknout něco krásné a jedinečné,“ říká dále Lucie. Svou roli při tvorbě prý hraje i myšlenka, která se nám v hlavě vyrojí. Koncentrace nezbytná k individuálnímu tvoření pak pomáhá tříbit myšlenky a soustředit se na konkrétní práci.

_tuzkakruh_300_300„Pro mě je kreslení v přírodě vlastně meditací. Příroda kolem je balzámem pro oči a zároveň úžasnou inspirací, ve které si člověk uvědomuje prostor a v něm rozvíjející se krásu rostlin,“ vyznává se Lucie. Ona sama se k rostlinám dostala během studia na akademii při cestách do zahraničí. Po listopadu 1989 se otevřely možnosti cest za poznáním v rámci zahraničních stáží. „Velmi mě inspiruje figurace v návaznosti na člověka a jeho propojení s přírodou. Proto mě rostliny zajímají, proto tak ráda chodím do botanických zahrad,“ doplňuje malířka na závěr své povídání.

Když se s Lucií toho dne v zahradě loučím, neodpustím si otázku, jestli třeba neuvažuje o kurzech v prostředí nějaké staré opuštěné továrny. „Je to trochu futuristické, ale proč ne? Možná příště!“ odpoví s úsměvem.

Kurzy kreslení a malování pokračují v termínech pro studenty: 5. září, 10. října; pro veřejnost: 7. září, 12. října. Místa na nich se zaplňují. Proto neváhejte včas vznést dotaz, nebo si termín rovnou zarezervovat na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., resp. tel. 773 247 227. Pokračování se připravuje v podzimních a zimních měsících v tropickém skleníku.

_abc_1663vs_800_532

Lucie Crocro – pochází z Prahy. Při studiu Akademie výtvarných umění v Praze absolvovala stáž na londýnské Royal College of Art, na níž se poprvé ve své práci nechala inspirovat rostlinami. Za těmi tropickými se vydala do Indie na stáž do umělecké školy v Bangalore, má za sebou i stáž v italské Perugii. Některé její kresby a obrazy, které jsou k vidění převážně v soukromých sbírkách, je možné si prohlédnout na webovkách. Je zakladatelkou projektu Femancipation – Emancipation of Flowers, v jehož rámci portrétuje významné ženy, patronky projektu; portréty jsou vydávány na sběratelských listech, zisk z jejich prodeje pomáhá potřebným. Ke sběratelským tiskům před časem připojila tvorbu květinových mozaik, z nichž vytváří společné mozaikové louky – Loukamosaic.

Autor:
Foto: Vladimír Šigut

Sdílejte článek: