Zelenskyj: V poválečné obnově najdou uplatnění všichni

pondělí, 5. květen 2025

Během nabitého programu při návštěvě České republiky zavítal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj i na Univerzitu Karlovu. Zapojil se do živé diskuze se studujícími, kterou ho provedla rektorka UK Milena Králíčková a v níž společně hovořili nejen o možnostech uplatnění absolventů a absolventek v poválečné rekonstrukci Ukrajiny. Diskuze se konala ve Vlasteneckém sále Karolina v pondělí 5. května.

VS1 5135

Hned od prvních dní plné ruské invaze na Ukrajinu 24. února 2022 se Univerzita Karlova otevřela vstříc pomoci obyvatelům z Ukrajiny, kteří kvůli válečnému konfliktu odešli ze země. Na univerzitě našli útočiště vyučující i studující, jimž aktuální situace nedovolila pokračovat v práci a studiu na Ukrajině. V současné době je na UK 957 studujících a 64 akademiků ukrajinské národnosti. Univerzita jim poskytla jak potřebnou finanční pomoc, tak i zázemí, jako jsou psychologická podpora nebo vzdělávací semináře týkající se sociální podpory, právní problematiky související s pobytem v ČR či jazykových dovedností.

Několik desítek z nich mělo mimořádnou příležitost setkat se osobně s prezidentem Volodymyrem Zelenským, který se během návštěvy ČR zastavil i v Karolinu, kde zdůraznil, jak důležité je pro budoucí obnovu válkou poničené země mít i lidské zdroje s potřebnými znalostmi a vědomostmi, které mohou získat právě třeba i na Univerzitě Karlově. Studenti se v živé diskuzi s prezidentem zajímali o to, jaké mohou v budoucnu najít uplatnění v zemi.

Pro studenty i akademiky z Ukrajiny je od samého začátku války na webu Univerzity Karlovy k dispozici sekce UK pro Ukrajinu, kde je možné najít aktuální užitečné informace v češtině i ukrajinštině.

„Jsem si naprosto jistý, že obnova Ukrajiny nebude stát jenom na profesích spojených se stavebnictvím. Když mluvíme o obnově země, jde také o duševní zdraví, o vědu a vzdělávání a další směry, proto i poptávka po různých profesích bude opravdu široká. Všechny evropské státy mají zájem na tom, aby Ukrajina byla silná, protože vzhledem ke své geografické poloze brání celou Evropu, a tedy i investice nejenom států EU, ale také Velké Británie nebo USA. Tyto země proto budou stát za Ukrajinou, posilovat ji, a na Ukrajině díky tomu budou růst platy. I když jsem si vědom, že proces obnovy země může trvat řadu let, jsem si naprosto jistý, že každý z vás na Ukrajině najde svoje místo a uplatnění, pokud o to bude stát,“ zdůraznil prezident Volodymyr Zelenskyj a podotkl, že nikoho nutit k návratu do země nebude. Spíš chce pro Ukrajince a Ukrajinky v zemi vytvořit takové podmínky, které budou pro ně natolik zajímavé, že po studiích sami budou chtít do země přijít a pomoci s poválečnou rekonstrukcí.

VS1 5056
Diskuzí se studenty provedla prezidenta Volodymyra Zelenského rektorka UK Milena Králíčková.

Studující také zajímalo, jak chtějí ukrajinští představitelé získat podporu budoucí české vlády, která vzejde z podzimních parlamentních voleb. „Češi mají zkušenost s tanky sovětské armády a tu si předávají z generace na generaci. Vědí, co je to svoboda. Není důležité, z jaké politické strany pocházíte, pokud budete chtít zajistit bezpečnost svého státu, budete chtít, aby Ukrajina byla silná. Je to pragmatické rozhodnutí. Čím déle se bude moct Ukrajina bránit a nepustí Rusko dál, tím bezpečnější bude život váš, vašich přátel, rodiny a dětí. Nevěřím, že existuje opozice k bezpečnosti. Nevím, jak se bude vyvíjet situace v říjnu, jsou to vaše volby, jsem si ale jistý, že je důležité nevybrat si v této válce Rusko. Důležité je, aby oba naše státy zůstaly nezávislé a Evropa byla silná,“ zdůraznil prezident.

Volodymyr Zelenskyj také připomněl, jak silný a blízký vztah k České republice má, a na úvod zavzpomínal na to, že v minulosti byl i se svou rodinou jejím častým návštěvníkem. „Když vzpomínám na svoje návštěvy České republiky, vidím je prozářené světlem bez ohledu na roční období, to světlo vychází z místních lidí. Máte skvělou architekturu, skvělou historii, navštívil jsem zde mnoho muzeí, ale to nejdůležitější jsou vaši lidé. Jsem rád, že hodnoty Ukrajinců i Čechů jsou stejné, to je to, za co bojujeme. Myslím si, že odvaha Čechů a Ukrajinců zachrání tento svět a přemůže zlo, které rozpoutal Vladimir Putin nebo rozpoutá kdokoliv další v budoucnu,“ podotkl.

VS1 5101

Rektorka Milena Králíčková poděkovala prezidentu Volodymyru Zelenskému a poklonila se statečným obyvatelům Ukrajiny v jejich boji za svobodu a demokracii. „Kdykoliv budete mít cestu do České republiky, dveře univerzity vám budou vždy otevřené. Věřím, že naši studující, ať už z České republiky nebo Ukrajiny, vás přivítají s takovým nadšením a zaujetím, jakého jsme byli svědky dnes,“ usmívala se rektorka, která celým diskuzním setkáním publikum provázela.

Zdůraznila také, jak moc si Univerzita Karlova váží spolupráce s ukrajinskými univerzitami a že „podobná setkání vnímá jako inspiraci pro celé akademické společenství a potvrzení, že univerzita má hrát aktivní roli v budování mezinárodního porozumění.“

V sále bylo několik desítek posluchačů a posluchaček, mezi nimi i Darja, studentka mezinárodních vztahů a politologie na Fakultě sociálních věd UK původem z Charkova, kde studovala do začátku války. Do České republiky přišla krátce po zahájení ruské invaze na Ukrajinu, kdy bylo válkou těžce zasaženo i její město.

„Jsem moc ráda, že jsem mohla dnes přímo hovořit s panem prezidentem a reprezentovat tak krajany, kteří zde žijí. Jsem členkou univerzitního spolku Generation For Ukrain, který pomáhá s integrací ukrajinských studentů, a nejen jich, do české společnosti. Další téma, o němž bych s ním v budoucnu ráda mluvila, se týká předsudků některých lidí, kteří zůstali na Ukrajině, vůči lidem, kteří ze země uprchli. Ráda bych se ho také někdy zeptala, jak to všechno zvládá. Je to statečný a neuvěřitelně pracovitý člověk, který je stále pod velkým tlakem. Zajímalo by mě proto, jaké psychologické triky používá, aby zůstal v klidu a všechno to dokázal snášet,“ zamýšlela se studentka.

VS1 5246
Studentka Darja přišla na UK z ukrajinského Charkova, který musela krátce po zahájení ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022 opustit (na snímku úplně vlevo).

Nabitá pracovní návštěva ukrajinské delegace v České republice mířila také na rozvoj vzdělávání, vědy a kulturní spolupráce obou zemí a podporu ukrajinských studií. Na toto téma spolu hovořily už dříve během dne rektorka Milena Králíčková s první dámou Ukrajiny Olenou Zelenskou. Děkanka Filozofické fakulty UK Eva Lehečková spolu s ukrajinistkou Terezou Chlaňovou z Ústavu východoevropských studií FF UK navíc podepsaly memorandum o spolupráci s Fondem prezidenta Ukrajiny na podporu vzdělávání, vědy a sportu, čímž se FF UK stala součástí Globální koalice ukrajinských studií, jejíž cílem je propojovat podobně orientovaná vzdělávací centra.

VRT00694
Rektorka Milena Králíčková se během dne setkala také s první dámou Ukrajiny Olenou Zelenskou (foto: MŠMT).

Univerzita Karlova navíc už v roce 2022 stála u zrodu konsorcia Eastern Partnership University Cluster, které sdružuje univerzity zemí Evropské unie a Východního partnerství, včetně několika univerzit z Ukrajiny, a jehož cílem je posilovat vzájemnou spolupráci v oblasti vědy, výzkumu a vzdělávání napříč celou Evropou od východu na západ.

VS1 4913

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj spolu s manželkou Olenou a početnou delegací pobýval na návštěvě ČR od neděle 4. května. Během dvou nabitých pracovních dní se setkal s prezidentem ČR Petrem Pavlem, předsedou vlády Petrem Fialou či předsedou Senátu Milošem Vystrčilem a dalšími politickými představiteli. Od vypuknutí války na Ukrajině v roce 2022 se jednalo už o druhou návštěvu Volodymyra Zelenského v Praze, poprvé do ČR zavítal v roce 2023.

Autor:
Foto: Vladimír Šigut

Sdílejte článek: