Šéf startupu Filuta AI: Absolventi českých technik patří mezi špičku

úterý, 15. červenec 2025 06:30

HYN 1035Má doktorát z Matfyzu a pracoval v legendárním Palo Alto Research Center, kde se v minulosti zrodilo mnoho technologických zázraků, včetně laserové tiskárny nebo počítačové myši. Podílel se na výzkumu pro agenturu DARPA amerického ministerstva obrany. Ve svém oboru se dostal tak vysoko, že mu v USA nabídli povolení k trvalému pobytu, aby poznání v oblasti umělé inteligence dál rozvíjel v amerických službách. Filip Dvořák se ale vrátil domů a založil úspěšný startup Filuta AI.

Čím se Filuta AI zabývá?

Zaměřujeme se na symbolickou umělou inteligenci. V předchozích dvou dekádách o ni klesal zájem na úkor subsymbolické, přitom je nenahraditelná a obrovským způsobem užitečná. Používá se například pro plně autonomní systémy ve vesmíru a pro kritické autonomní agentní systémy na zemi jako třeba při těžbě ropy. To jsou oblasti, kdy je každé rozhodnutí život-ohrožující, proto také musí být vysvětlitelné a auditovatelné. Pokud uděláte něco špatně, způsobíte přírodní katastrofu nebo někoho ohrozíte na životě, těžko obhájíte například nasazení subsymbolických neurovnových síti, které občas chybné rozhodnutí udělají. Ve Filutovi hledáme všechny možné oblasti, kde můžeme symbolickou umělou inteligenci efektivně využívat.

Pro investory nebo potencionální klienty prý máte sestavenou tabulku možných problémů, které umí Filuta řešit.

Tabulka vzešla ze zevrubné analýzy trhu. Hledali jsme odvětví, kde je symbolická umělá inteligence přínosná. Našeho agenta, kterého jsme vyvinuli, můžeme napojit v podstatě do libovolného systému třetí strany a nechat ho testovat jeho funkčnost. Využitelný je například pro strategické simulace, počítačové hry, automobilový průmysl nebo výzkum vesmíru. Uvedu příklad: než coby výrobce aut vydáte update softwaru pro vaše vozy, potřebujete otestovat 20 tisíc scénářů, jak může uživatel auto používat. Naši agenti jsou schopní všechny scénáře otestovat bez toho, že by museli dostat komplexní zadání toho, co přesně dělat, adaptují se na situaci, stačí zadat jenom cíl. Zákazníkům šetříme developerský čas, naši agenti nepotřebují žádnou údržbu, a také šetříme čas lidí, kteří by jinak testování prováděli.

HYN 1001

Je to ta nejlepší technologie, co jsme jako lidstvo pro autonomní systémy vymysleli. Na základě extrémně vysoké míry expertízy i ve spolupráci s univerzitou jsme vyvinuli skutečně užitečný produkt, zároveň ale pokračujeme ve výzkumu a jeho výsledky představujeme na nejvýznamnějších světových konferencích věnujících se umělé inteligenci.

Symbolická umělá inteligence modeluje svět pomocí lidsky čitelných rovnic, logických podmínek, grafů, nebo ontologií. Rozhodnutí vycházející z uvažování nad těmito modely jsou vysvětlitelná a auditovatelná. Symbolické modely typicky nevyžadují velká data. Subsymbolická umělá inteligence modeluje svět jako statistickou agregaci velkého množství pozorování chování světa. Často je těžké vysvětlit konkrétní rozhodnutí vycházející z uvažování nad subsymbolickým modelem, a stejně tak se špatně garantuje absence náhodných chyb nebo halucinací. Do této kategorie patří strojové učení nebo jazykové modely, které si získávají v poslední době hodně pozornosti.

Zaměřujete se především na herní průmysl. Proč vás tolik zajímá právě tato oblast?

Zajímá nás systém digitálních dvojčat. To je přístup, který extrémně zefektivnil mnoho průmyslových oblastí tím, že se produkčnímu prostředí, třeba továrně nebo chemickému závodu, vytvořilo digitální dvojče, tedy kompletní model toho, jak funguje v digitálním světě. Důležitá rozhodnutí se pak testují na něm. Naprostá většina digitálních dvojčat jsou v podstatě počítačové hry, proto jsme začali tím, že jsme se integrovali do herních enginů, které jsou platformou pro tvorbu digitálních dvojčat. Když dnes vyvíjíte například infotainment systém do auta, používáte na to herní engine, stejně jako když děláte trenažér pro piloty nebo strategickou simulaci, proto nás herní průmysl zajímá. Jsou to naši primární zákazníci.

HYN 1077

Herní průmysl ročně utratí 17 miliard dolarů jenom za testování her, aby se na trh nedostávaly hry s chybami. Testují je lidi nebo automatizační systémy, které na to pálí programátorský čas. My jsme schopní být levnější a efektivnější, protože naši agenti nepotřebují v podstatě žádný návod ani údržbu, stačí zadat cíl a agent si realizuje cestu k cíli sám. V oblasti umělé inteligence pro herní průmysl jsme jeden z prvních hybatelů. Navíc je pak naše technologie, kterou takto důkladně otestujeme na hrách, univerzálně použitelná pro všechny další obory, které staví na digitálních dvojčatech.

Jste absolvent Matfyzu, jako postdoc jste byl na Univerzitě v Torontu, vedle toho máte rozsáhlé zkušenosti z těch nejprestižnějších technologických institucí světa. Co vás přimělo opustit akademické prostředí a vydat se do světa byznysu?

Byl to postupný proces. Časem jsem si uvědomil, že mě akademická práce úplně nenaplňuje. Když jsem odešel z Univerzity v Torontu, nastoupil jsem do Palo Alto Research Center (dnes Stanford Research Institute, pozn. red.), což je takové pomezní prostředí. Je to sice výzkumná laboratoř, zároveň ale výsledky výzkumu ihned komerčně aplikuje. Dostal jsem mimo jiné grant na výzkum zaměřený na umělou inteligenci a její využití pro optimalizaci dopravy v Los Angeles. Cílem bylo zefektivnit dopravu tak, aby ubylo zácp v tomto velkoměstě. Najednou člověk viděl, jak obrovské pozitivní dopady lze mít na společnost. Nadchlo mě vyvíjet produkty, které mají trvalou hodnotu. Postupně jsem tak dospěl k tomu, že chci založit vlastní startup navzdory tomu, že mi mnoho firem nabízelo místo a v USA jsem dokonce za přispění k rozvoji umělé inteligence dostal Zelenou kartu.

HYN 1075

Filuta AI úzce spolupracuje s Matfyzem, jak konkrétně?

Studoval jsem u pana profesora Romana Bartáka, který náš obor symbolické umělé inteligence na fakultě dlouhodobě zastřešuje a rozvíjí. Prošla mu „pod rukama“ řada špičkových studentů, kteří se rozprchli po celém světě, a aktuálně u něj řada takových dalších studuje. Snažili jsme se je všechny oslovit, propojili jsme se a s Matfyzem spolupracujeme na dalším vývoji. Formálně jsme podali už čtyři patenty, s autorstvím začleňujícím kontributory z Filuty i z Matfyzu.

V jednom rozhovoru jste říkal, že absolventi Matfyzu i dalších tuzemských technicky zaměřených škol jsou srovnatelní s absolventy Ivy League. To se hezky poslouchá.

Matematika je krásná v tom, že je po celém světě stejná. Proto jsem neměl také problém s tím, aby mi diplom z Matfyzu uznali třeba i v USA. Stojím si za tím, že absolventi českých technik do světové špičky patří. Kvalita pěti procent nejlepších studentů, jejich záběr, talent a schopnost aplikovat to, co se naučí, je stejná na Matfyzu jako na Ivy League školách, jsou to to crème de la crème tohoto oboru. A to byl také jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl svůj startup založit v Praze. Snažím se talenty nadchnout vizí toho, že to, co děláme, přináší hodnotu celé společnosti. Dávám jim motivaci, která z nich dělá spíš misionáře než žoldáky, a proto jsme schopni tady zaměstnat a zaplatit opravdu ty nejlepší.

RNDr. Filip Dvořák, Ph.D.
Absolvent Matematicko-fyzikální fakulty UK, obor Teoretická informatika, kde také napsal svou dizertaci. Jako postdoc působil na University of Toronto. Zabývá se symbolickou umělou inteligencí. Jako vůbec první Čech působil na Palo Alto Research Center (dnes Stanford Research Institute) v Kalifornii. Pracoval pro Google, Microsoft i pro výzkumnou agenturu DARPA amerického ministerstva obrany nebo pro největšího dodavatele technologií v ropném průmyslu na světě, společnost SLB. V roce 2022 v Praze založil startup Filuta AI.
Autor:
Foto: Hynek Glos

Sdílejte článek: