Na Karlovce vznikla po vzoru Cambridge líheň expertů

úterý, 24. leden 2023 12:12

„Končí éra superspecialistů, budoucnost patří absolventům, kteří umí jednotlivé disciplíny propojovat a hledat řešení komplexních problémů,“ říká biolog Jan Černý. I proto se spojila Přírodovědecká a Matematicko-fyzikální fakulta a na Univerzitě Karlově vznikl po vzoru špičkových zahraničních univerzit nový bakalářský program Science.

image full 1

„Vytvořili jsme si pro radost – a doufáme i pro radost budoucích studentů – nový bakalářský studijní program, který bychom sami chtěli studovat,“ říká jeden z otců myšlenky biolog Jan Černý z Přírodovědecké fakulty UK. Jak to celé začalo? „V květnu 2020 na oslavě mých padesátých narozenin jsem se potkal s Petrem Nachtigallem a oba jsme se shodli, že jsme – uprostřed právě probíhajícího zkouškového – ubití množstvím studentů a studentek a že nás štve, že nemáme prostor více se věnovat těm skutečným talentům a že nápady bychom měli… A zafungovala naprostá synergie, kdy jsem začal myšlenku a Petr ji dokončil,“ vzpomíná Černý.

Od počátku jim bylo jasné, že potřebují parťáky, a tak začali oslovovat ty nejlepší z Přírodovědy i Matfyzu. „A náš nápad spustil lavinu – sami se nám začali hlásit a stále se hlásí špičkoví vědci a vědkyně, mezi kterými je i mnoho držitelů prestižních evropských grantů ERC, že se chtějí zapojit. Jejich dalším společným znakem je, že všichni mají zkušenosti z nejlepších zahraničních univerzit a toto vnímají jako vzpruhu a možnost, jak i v českém akademickém systému předávat svůj talent a nadšení,“ říká hlavní garant programu a dodává, že vítají každého nadšence, nezávisle na aktuálním místě působení.

science
Garanti nového studijního programu Science (zleva) Jan Černý, Petr Nachtigall (nedávno zemřel), Filip Uhlík a Jana Kalbáčová Vejpravová. 

Pražská konkurence Cambridge

Inspirací jim byl v mnohém studijní program Nature Sciences na prestižní Cambridge. „Využíváme, co funguje. Může to znít nabubřele, ale naší ambicí je skutečně vytvořit takovou malou pražskou Cambridge, která bude lákavá pro české i zahraniční studenty a studentky,“ sdílí Černý, podle něhož by po třech letech měli vycházet absolventi, o které budou mít zájem kdekoliv na světě.

Vytvořili proto úplně nové interaktivní a problémově orientované předměty, které boří bariéry mezi obory. „Navíc bychom byli rádi, aby každý student či studentka měl hned od začátku studia svého tutora, který jim bude průvodcem a společně budou hledat ten ideální směr dalšího směřování. Naším cílem není produkovat studenty pro nějaký náš konkrétní fakultní navazující magisterský program, ale připravovat odborníky budoucnosti, kteří budou mít přesah a vhled do více oborů. A to klidně znamená, že po třech letech předáme pomyslnou štafetu jiné vzdělávací instituci.“

Na výuce chtějí spolupracovat například i v rámci konsorcia 4EU+, které spojuje sedm evropských univerzit. „Chceme nabídnout pestrost, dávno to již není o znalostech pojmů, ale spíše o hledání souvislostí a schopnosti je použít, proto budeme klást takový důraz na rozvoj prezentačních, komunikačních a dalších ‚měkkých‘ dovedností. Součástí studia budou třeba i takzvané nekonečné semináře, kdy budeme každý týden zvát lidi, kteří v něčem – ideálně mezioborovém – vynikají a mohu inspirovat.“ 

PJJ 2020 TabulkaPrvku Bi 3760 Edit 1

 Pro koho je určen nový studijní program Science? A proč? Vysvětluje Jan Černý.

 •  Pro ty, které baví přírodní vědy, ale neumí či nechtějí si vybrat mezi matematikou, fyzikou, biologií či chemií. „Končí éra superspecialistů – budoucnost patří absolventům, kteří umí jednotlivé disciplíny propojovat a hledat řešení v komplexním světě. Důležitou součástí studia budou i takzvané soft skills – rétorika, prezentace, psaní, komunikace vědy. Spolupracovat budeme například s časopisem Vesmír.“

 •   Baví je přemýšlet. „Nezajímají nás příliš známky, spíše chceme vidět nadšení a úspěšnost i v něčem jiném než jen ve školním hodnocení.“

 •   Pro zvídavé řešitele problémů, kteří se nebojí výzev. „Předměty prvních dvou let studia jsou dané, třetí rok bude naopak zcela individuální. Chceme podporovat zvídavost, celé to bude více o otázkách než o odpovědích. Každý student bude mít svého tutora–průvodce a společně budou vytvářet tu nejlepší studijní cestu, aby na konci byl absolvent, o kterého budou mít zájem kdekoliv na světě.“

 •   Potřebná je dobrá znalost angličtiny. „Jazykem vědy je angličtina, tak nám nedávalo smysl hledat nějaké alternativy. Navíc chceme být otevřeni světu – zahraničním studujícím a zároveň i k výuce využívat ty nejlepší odborníky a odbornice ze zahraničí.“

 •   S angličtinou souvisí i poplatek za studium. „To je bolest českého systému, nešlo to udělat jinak. Ale nabízíme stipendia! Již v této chvíli se zdá, že jich máme přislíbeno více než deset, takže finance by neměly být významnou limitací.“

Více informací na webu. Přihlásit se lze do konce února. 

Pro akreditační grémia jsme byli Marťani

Akreditační proces byla podle Jana Černého překvapivě ta nejpalčivější část. Možná prý byli příliš naivní a čekali, že se všichni okolo pro myšlenku nového mezioborového programu okamžitě nadchnou. Opak byl ale v řadě případů pravdou – co se mohlo zkomplikovat či protáhnout, se komplikovalo či protáhlo, proto se první studenti a studentky mohou hlásit až letos. „Pro téměř všechna grémia, kterými naše akreditační přihláška procházela jsme byli ‚Marťani‘, přišlo jim minimálně zvláštní, že celý program bude v angličtině, že se každému studentovi chceme věnovat tak individuálně. Vlastně i název Science jsme museli docela náročně obhajovat.

Na druhou stranu jsme se v prostředí obou fakult setkali s celou řadou nadšených podporovatelů. Nakonec se nám snad podařilo většinu přesvědčit, že náš model je udržitelný, může fungovat a najde v českém prostředí své místo. Nyní se těšíme na první studenty, i když víme, že první rok bude velice náročný,“ sdílí Černý a dodává, že kdykoliv budou rádi sdílet zkušenosti i s dalšími nadšenci a inovátory.

PJJ Prirodovedci unor2022 zahradka NikonZ9 1716 Edit 1

Poslední projekt Petra Nachtigalla

Celý příběh unikátního studijního programu Science má i smutnou část – Petr Nachtigall na konci roku zemřel. „Celé se to realizovalo během jeho boje s jednou z nejzákeřnějších onkologických diagnóz. Petr byl obrovský bojovník, stále věřil, že nemoc překoná a v novém programu bezezbytku využije svou odbornou erudici a učitelské nadšení. Jako fenomenální vědec si ale uvědomoval, že jeho publikace a vědecké výsledky budou jednou překonány, v některých okamžicích možná i to, že mu nezbývá příliš mnoho času. Proto chtěl vybudovat něco, co v akademickém světě přetrvá a bude mít dlouhodobý dopad. Mluvili jsme o tom na pohřbu i s jeho rodinou a shodli jsme se, že to pro něho byl projekt, který mu v posledních dvou letech přinášel radost a dělal maximum, aby se to povedlo. O to větší je to pro nás teď motivace uspět, být co nejlepší a mířit skutečně vysoko,“ dodává Jan Černý. Jedno z udělovaných stipendií bude věnováno právě rodinou Petra Nachtigalla a ponese název „Stipendium Petra a Gabriely Nachtigallových pro mimořádný přírodovědný talent“.

b983bb93 fea4 44e2 9250 ea6503ff8a0e 1
Petr Nachtigall v roce 2021 získal prestižní výzkumnou podporu Donatio UK

Autor:
Foto: Petr Jan Juračka, archiv UK

Sdílejte článek: