Menzy UK patří v udržitelnosti k lídrům

pátek, 7. červen 2024 08:33

Univerzita Karlova zařadila v září 2023 ke stabilní nabídce vegetariánského jídla také pokrm veganský a počet vydaných bezmasých jídel vzrostl z 21 na 33 procent. „Tato čísla dokazují, že se nám daří naslouchat potřebám studujících a zaměstnanců a zároveň je motivovat k udržitelnému chování na každodenní bázi. A věřím, že tendence bude i nadále vzestupná,“ říká manažerka udržitelnosti UK Nikola Rusová

d 1Studenti jsou pro mě inspirací a jejich náměty bertu vážně,“ říká manažerka udržitelnosti UK Nikola Rusová. 

Všechny jídelníčky nyní, vedle masitých jídel, obsahují minimálně jedno vegetariánské a jedno veganské. „Zájem o veganská i vegetariánská jídla je velký. Také kuchaři už vnímají jejich přípravu jako něco běžného,“ souhlasí s Rusovou administrátorka menz UK Daniela Slováková, jež sama se sebou prý uzavřela dohodu, a v menze si objednává vždy veganské menu.

„A je opravdu výborné,“ potvrzuje. O tom, že jídla dobře chutnají i vypadají, svědčí i to, že je studenti fotí a sdílí jejich obrázky i recenze na instagramovém účtu neziskové organizace ProVeg, která personál menz školila v jejich přípravě. „Je to pro nás skvělá reklama, kterou nám dělá náš zákazník,“ pochvaluje si Daniela Slováková.

dovnitř 1d 3Admimistrátorka menz Daniela Slováková na školení kuchařů v přípravě vegan menu, které proběhlo loni v létě v menze Troja.  

Bezmasá jídla snižují CO2

V nejbližší době spustí menzy také prodej veganských baget. „Receptury jsou již hotové, pouze je třeba nacenit výrobky. Samozřejmě jsem sledoval a chutnal jejich vývoj a troufnu si říci, že budou velmi jedinečné a unikátní. Bude se na co těšit,“ slibuje vedoucí Útvaru stravovacích služeb KaM UK Petr Svoboda.

Stravování obecně má obrovský vliv na uhlíkovou stopu a rozšiřování nabídky bezmasých jídel ji pomáhá efektivně snižovat. Podle Pavly Široké z ProVeg platí, že když si člověk dá například místo hovězího chilli fazolové nebo s rostlinnými bílkovinami, sníží se množství skleníkových plynů 12krát. Za každou takovou výměnu se ušetří množství emisí CO2, jako kdybyste si 700krát nabili telefon.

Od podzimu 2023 je téměř třetina jídel v menzách UK veganských a vegetariánských. Celkový počet prodaných vegetariánských jídel za rok 2023 bylo 53 515 porcí, což bylo 10 % z celkového objemu. Celkový počet prodaných veganských jídel za rok 2023 bylo 84 610 porcí, což je 16 % z celkového objemu.
Zdroj: KaM UK

galerie 6

REkrabičky i REkelímky

S udržitelným stravováním úzce souvisí i ekologičtější obaly. UK už před rokem zavedla zálohované vratné REkrabičky a REkelímky (80 korun za vratnou krabičku, 50 korun za kelímek). Funguje to tak, že klient přinese použitou REkrabičku či REkelímek (může ji vrátit i v jiných provozovnách mimo UK, které jsou součástí tohoto systému), menza si použitou převezme, umyje ji dle stanovených norem a jídlo vydá opět v REkrabiče za manipulační poplatek dvě koruny. Strávník tak má zaručeno, že dostane krabičku hygienicky čistou.

Tašky na tříděný odpad na kolejích

Od roku 2023 mají studující ubytovaní na kolejích UK také možnost používat sady tašek na tříděný odpad. Nápad vzešel od studenta Tomáše Rábka a spouštěčem bylo, jak říká, naštvání u popelnic – celá řada přeplněných kontejnerů na směsný odpad. „Přemýšlel jsem, čím to je, že se na kolejích netřídí víc. Nejen „se“ netřídí, ale i čím to, že já sám třídím míň od doby, co jsem na koleji. V psychologii, kterou studuji, se hodně řeší, jak moc kontext ovlivňuje naše chování – když chceme něco dělat častěji, pomáhá udělat takovou možnost jednodušší,“ vysvětluje Tomáš s tím, že pořízení speciálních tašek na třídění odpadu bylo možné díky ochotě společnosti EKO-KOM.

d 4„Snahou Autorizované obalové společnosti EKO-KOM je podpořit třídění odpadu napříč generacemi a na nejrůznějších místech. Chceme, aby lidé měli možnost třídit nejen doma a na ulicích, ale i v přírodě, na úřadech nebo právě v prostorách škol a kolejí. Když jsme byli osloveni jedním ze studentů Univerzity Karlovy, abychom poskytli sady barevných tašek na tříděný odpad na kolej 17. listopadu, snažili jsme se mu v rámci našich možností vyjít vstříc,“ říká mluvčí EKO-KOMu Lucie Müllerová.

Na tuto iniciativu navázala, po osobním setkání s Tomášem Rábkem, i manažerka udržitelného rozvoje UK Nikola Rusová, které se myšlenka zalíbila natolik, že se odrazila ve strategických materiálech, konkrétně v podobně jednoho z opatření aktuálně implementovaného Akčního plánu na cestě k udržitelnosti.

„Ve spolupráci s Kolejemi a menzami byly zmapovány počty pokojů a buněk (jedna buňka čítá většinou dva pokoje a sdílené sociální zázemí) za účelem zajištění adekvátního počtu sad na tříděný odpad (základní sada obsahuje tři tašky určené k separaci plastů, papíru a skla), a to nejen pro Prahu, ale i Hradec a Plzeň,“ shrnuje Nikola Rusová s tím, že studenti jsou pro ni inspirací a jejich náměty bere vážně.

„Nyní tak stačí, aby studující při výměně ložního prádla zažádal, po předložení kolejní karty, o zmíněný set tašek, a ten je mu na protipodpis vydán,“ uzavírá manažerka udržitelnosti UK.

Autor:
Foto: Vladimír Šigut

Sdílejte článek: